Teljesen újragondolt kialakítású repülőgép forradalmasíthatja a légi közlekedést
A kaliforniai JetZero startupcég a légiutas-forgalom forradalmasítására alkalmas repülőgép tervén dolgozik.
![](https://kep.index.hu/1/0/4881/48816/488162/48816256_b3226147f253cf245edf48de181b9f83_wm.jpg)
Egy széles testű, felfelé fordított szárnyvégekkel és 50 százalékkal jobb üzemanyag-hatékonysággal rendelkező repülőgépet fejlesztenek, amely megváltoztathatja a repülés világát. Az egyedi karosszériaforma kényelem szempontjából sem utolsó, ugyanis extra helyet jelentene az utasoknak. Elsősorban utasszállításban gondolkoznak a készítők, de tervben van egy katonai és teherszállító változat is.
A kaliforniai startupcég, amely a repülőgép mögött áll, kevert szárnyú megoldásnak nevezi a konstrukciót, és azon dolgozik, hogy 2030-ra szolgálatba állítsa. Az olyan nagy repülőgépgyártók, mint az Airbus és a Boeing, illetve az amerikai űrkutatási hivatal, azaz a NASA is épített már vegyes szárnyú demonstrációs gépeket, de egyikük sem kötelezte el magát amellett, hogy egyet is szolgálatba állítson.
A kialakítás előnye, hogy a törzs nagyobb felhajtóerőt tud biztosítani, mint egy tipikus csőforma. Aerodinamikailag rendkívül stabil, így nincs szükség farokszárnyra. Ez a két előny önmagában számottevő légellenállás- és súlycsökkentést jelent, ami kisebb motorokat és további súlymegtakarítást eredményez. A kialakítás így értelemszerűen több belső teret teremtett a rakomány és az utasok számára. A motorokat ráadásul hátulra lehet szerelni, ami csökkentené az utastér zaját.