Pillanatképek az ausztrál vadonból, ami már sosem lesz ugyanaz
Outback – így hívják Ausztrália kietlen és lakatlan belső területét, amit sem a modernizáció, sem a klímaváltozás nem kímél. Adam Ferguson fotós pedig úgy döntött, megmutatja, hogyan élnek itt az emberek, akik egyelőre nem fordítanak hátat a gyorsan változó vidéknek.
Az Isten háta mögötti vidék vagy Senkiföldje, így hívhatnánk az ausztrál kontinensnek azt a részét, amely a földrész 73 százalékát foglalja el, vagyis több mint 5 millió négyzetkilométert. A népsűrűség hihetetlenül alacsony, hiszen a 24 milliós népességnek mindössze öt százaléka lakik itt. Az Outbackről számtalan vers és dal íródott, ki mesebeli helyként írta le, ki pedig olyan vidékként, amit jobb elkerülni, lásd az 1971-es Félelemben élni című thrillert, ami nem vetett túl jó fényt a térségre, és amiért sokan nehezteltek is. A kietlen, majdnem lakatlan terület fontos része Ausztrália kultúrájának és történelmének, a nemzeti identitásnak. Ezt a vidéket mutatja be Adam Ferguson fotós Big Sky című fotósorozata.
- Meg lehet találni a szépséget egy majdnem lakatlan pusztaságban?
- Mit tehet az, aki nem akarja elhagyni a szülőföldjét?
- Hogyan éli meg az őslakos közösség, hogy pár száz év alatt a feje tetejére állt a világuk?
Vannak, akiknek már nincsenek kérdéseik, És vannak, akik az Indexet olvassák.
Támogass te is!Ferguson 1978-ban született, Új Dél-Walesben töltötte gyerekkorát, majd a Queenslandi Képzőművészeti Főiskolán tanult fotózást. 2009-ben lett igazán ismert a háborús övezetben készült képeiről, és olyan kiadványoknak dolgozott, mint a The New York Times, a Time magazin és a National Geographic. Az utóbbi tizenkét évben járt Irakban, Afganisztánban, Görögországban, Írországban, Indiában és a Közel-Keleten, majd úgy döntött, hazatér, és gyerekkori emlékek fonala mentén elindulva mutatja meg ennek a gyakran félreértett vidéknek és a lakosainak a valóságát, mielőtt életmódjukat a klímakrízis és a modernizáció annyira átalakítja, hogy rá sem lehet majd ismerni.
Ferguson először egy producer segítségével találta meg a helyszíneket, és bár jók lettek a képek, úgy érezte, hiányzik valami, ezért úgy döntött, lakókocsival járja tovább a vidéket, de kiderült, hogy ez sem jó módszer, nem tudta elég alaposan megismerni a közösségeket, hiszen a munka végeztével mindig visszatérhetett saját kis világába. Ezután úgy döntött, terepjáróval vág neki, és minden útmenti kocsmába vagy fogadóba betér. Mivel a háborús övezetekben megszokta, hogy folyamatosan készenlétben kell lennie, és mindig történik valami, szokatlan volt számára, hogy akár napokig nem tudott mit fotózni, hiszen a távolságok óriásiak voltak. Olykor pedig nagyon klisészerű jelenetekbe botlott, pedig nem szeretett volna a sztereotípiákra ráerősítő képeket készíteni, például hogy egy cowboy ellovagol a naplementébe. A legnagyobb kihívást az őslakos közösségek jelentették, fehér férfiként sokkal többet kellett dolgoznia azon, hogy megnyíljanak neki, pedig az isten háta mögötti világot nem lehet hitelesen bemutatni nélkülük. Egyre többen, főleg a fiatalok hátat fordítanak az Outbacknek, hogy a partmenti nagyvárosokban találják meg a szerencséjüket, az őslakosok viszont jóval kisebb arányban költöznek el.
Ha elhagyjuk a földünket, elveszítjük az identitásunkat. Az ősi kultúra a ja alapszik, nem a versengésen
– nyilatkozta egyikük.
De miből élnek az emberek? A bányászat és a mezőgazdaság a két fő foglalkoztató, bár egyre nehezebb egyről a kettőre jutni, a helyi állattenyésztők és növénytermesztők egyre nehezebben birkóznak meg a szélsőséges időjárás okozta problémákkal. Amikor 2019 végén a bozóttüzek miatt mindenki Ausztráliára figyelt, a klímaváltozás kérdését nem lehetett megkerülni, mert ugyan ezt a kontinenst bozóttüzekre találták ki, nehéz elhessegetni a gondolatot, hogy ez az irtózatos erővel tomboló tűzvész mégsem volt független az emberi tényezőtől.
2018 hosszú évtizedek óta az egyik aszályosabb év volt, a szárazság leginkább Új-Dél-Walest sújtotta, de Queensland egyes területein ekkor már hat éve tartott az aszály. Majd 2019-ban rekordot döntött a déli kontinensen a szárazság, a rendszeres mérések kezdete óta nem volt ilyen kevés csapadék, Ausztrália nagy részén évi 400 milliméter alatt maradt. Ausztráliában, ahol az előrejelzések alapján a felmelegedés (Magyarországhoz hasonlóan) gyorsabb lesz a világátlagnál, az Ausztrál Állami Egyetem vezető klimatológusa szerint négyszer akkora valószínűséggel fordulhatnak elő a jövőben veszélyes erdőtüzek, mint eddig. Az állami meteorológiai intézet 2018-as klímajelentése szintén a szélsőséges hőhullámok és száraz időszakok gyakoribbá válására figyelmeztetett. És az, hogy az ausztrál kormány dollármilliárdokkal próbál segíteni az aszály elleni küzdelemben, sokak szerint csak tüneti kezelés.
A Moranbah városában található Black Nugget Hotel pultoslánya éppen cigiszüntetet tart. A bányászvárosokban az egykor teli kocsmákban és bárokban most alig lézengenek vendégek. “Az emberek máshol költik el a pénzüket, vagy annyira fáradtak, hogy nem akarnak inni” - panaszkodott egy másik település, Kalgoorlie egyik szállodájának tulajdonosa, Kenneth Smith. Máshol sem jobb a helyzet. Wilcannia az 1990-es évek közepén egy viszonylag népes város volt 3000 lakóval, 13 hotellel. Most hatszázan lakják, és az egyetlen szálloda, ami még nyitva tart, csak dobozos sört árul. Wiluna városában pedig helyiek a hét három napján csak közepes erősségű alkoholt vehetnek, persze aki messze földről jött, arra nem vonatkozik ez a szabály.
2011 és 2015 között az öngyilkosság volt a vezető halálok a fiatal őslakosok között. A fotós próbált utánajárni, hogy miért szánják rá magukat olyan sokan erre a borzasztó lépésre, és a válaszokból azt szűrte ki, a közösség nehezen birkózik meg azzal, hogy túl gyorsan változott meg körülöttük a világ, 40 ezer évig gyűjtögető-vadászó életmódot éltek, majd jöttek a gyarmatosítók, üldözöttek lettek saját földjükön, és be kellett illeszkedniük egy olyan társadalomba, amely nagyon különbözött attól a kultúrától, amit őseik képviseltek.
(Fotó: Adam Ferguson)Coober Pedy elhagyott opálbányája mellett egy sorsára hagyott autó parkol megpakolva szeméttel. A város mellett található a Föld egyik legnagyobb opálmezője. A közel száz éve tartó bányászat során negyedmillió bányaüreget vájtak a környéken, de hiába ülnek ilyen természeti kincseken, az élet itt sem könnyebb, sőt, a hőség miatt sokan földbe vájt lyukakban élnek. Az egyik idős bányász, Rudi Fletcher szerint pedig akár három hónap is eltelhet, mire az ember akár egy apró darab opált is talál. George Kountouris második generációs opálbányász szerint míg a hetvenes években 3000-4000 bányász volt a környéken, most már alig vannak egy tucatnyian. A férfi a megromlott közbiztonság miatt a boltja padlóján alszik dobermanjával, Sir Winstonnal.
(Fotó: Adam Ferguson)Adam Ferguson emlékeiben az Outback úgy élt, mint a vadon, amit meg kell hódítani, és amit igazi vadonbéli archetípusok laknak, betyárok, földbirtokosok és így tovább. Ugyan a három hónap alatt, amit itt töltött, találkozott a régi szakmák képviselőivel, beszélt például bányászokkal, juhászokkal, marhapásztorokkal, de a modernizáció miatt lassan ködbe vész a múlt. A gazdálkodók közül pedig nagyon sokan más bevételi forrás után néznek, van, aki valamelyik településen vagy városban vállal pluszban állást, van, aki a falusi turizmussal próbálkozik. "Az ausztrál gazdáknak mindig is fontos volt, hogy képesek legyen alkalmazkodni, de az elkövetkezendő évtizedekben a klímaváltozás miatt lehet, hogy eljutunk arra a pontra, amikor ez már nem fog menni" - nyilatkozta a Climate Council egyik munkatársa, Lesley Hughes. És ahogyan Mark Howden, az Ausztrál Nemzeti Egyetem egyik klímaváltozással foglalkozó szakembere fogalmazott, az ő sorsuk előrevetíti azt, hogy mi várható a világ többi pontján.
Rovataink a Facebookon