Nem is olyan régen, pár évvel ezelőtt a Margit híd budai hídfőjénél olyan kép fogadta az arra járó BKV-utast, ami kinek szomorkás volt, kinek vicces vagy abszurd, de mindenekelőtt különleges és szokatlan, legalábbis az akkori Budapesten mindenképp. „Miért vannak olyan messze a székek a HÉV-megállóban?” – ami akkor annyira érdekes volt, hogy ezzel a címmel még rövidfilmet is ihletett, a Nekem Budapest szkeccsfilm Ferenczik Áron-féle epizódját, az új koronavírus megjelenése utáni új rendbe feltűnésmentesen belesimul.
A normális, vagy legalább arra emlékeztető élethez való visszatérés egyelőre csak akkor megy, ha megtanuljuk tartani egymástól a biztonságos távolságot a nyilvános terekben. Eltarthat egy ideig, amíg hozzászokik a szemünk a rajzolt körökben, hatszögekben vagy négyzetekben elkülönülten ácsorgó, napozó és imádkozó emberekhez, a műanyag válaszfalakhoz meg a gondosan üresen hagyott köztes terekhez, de kérdésnek már nem kérdés 2020 nyarán, miért vannak egymástól olyan messze a dolgok.
Így nézett ki a reggeli iskolába érkezés egy albániai középiskolánál május 18-án, az első napon, amikor a diákok egy részének újraindult a szemtől szembeni oktatás. Első körben a végzősök, egyetemi vizsgák előtt állók mehettek újra iskolába. (Fotó:
Gent Shkullaku / AFP)
Ők pedig flamand diákok a brüsszeli iskolájuk udvarán. Az idősebb korosztállyal még viszonylag könnyű a távolság megtartatása, a kisebbeknél viszont a földre rajzolt hatszögeknél kreatívabb módszekre is szükség lehet. Egyes kínai iskolákban például
egyméteres szárnyakat tettek a gyerekek hátára, hogy ne tudjanak olyan egyszerűen közel menni egymáshoz.
(Fotó:
Yves Herman / Reuters)
Ha már szűk, zárt térbe kényszerültek, nemcsak a lehető legmesszebb állnak, hanem hátat is fordítanak egymásnak ezek a Srí Lanka-i irodai dolgozók május 11-én, a frissen újranyitott colombói világkereskedelmi központban. (Fotó:
Dinuka Liyanawatte / Reuters)
Ezen a budapesti téren külön felfestés nélkül is sikerült a posta előtt várakozóknak az, amit angolul social distancingnek neveznek, és nincs teljes konszenzus arról, hogyan is lenne jó magyarul mondani. A témában
kiírt indexes szavazásunkon amúgy a „negyereerre” nyert, de azóta egy csomó zseniális megoldás felmerült a paramétertől a Lehel-térig.
(Fotó:
Bődey János / Index)
Ebben a bangkoki étteremben nem túl hangulatos,
átlátszó műanyag válaszfalakkal oldották meg, hogy ketten is ülhessenek egy asztalnál ebéd közben.
(Fotó:
Athit Perawongmetha / Reuters)
Sokan vannak, akik egy világjárvány közepette sem akarnak beletörődni abba, hogy a frizurájuk szép lassan teljesen szétzilálódjon. Olaszországban úgy
megrohamozták a nyitás után a fodrászatokat, hogy hetekre előre elfogytak a foglalható időpontok. A fotón egy houstoni szalon van, ahol a professzionálisnak tűnő biztonsági térelválasztás adta összképen kicsit azért ront az egyik vendég kezében szorongatott, remélhetőleg csak összegyűrt és nem pedig használt zsebkendő.
(Fotó:
Callaghan O'Hare / Reuters)
Új-Dél-Walesben május 15-én azzal a feltétellel nyithattak újra az éttermek, kávézók, hogy maximum 10 vendéget fogadhatnak egyszerre, és mindenkire legalább 4 négyzetméter kell jusson. A sydney-i Five Dock Dining tulajdonosa, Frank Angeletta azért állt elő az
asztalokhoz ültetett kartonfigurák ötletével, hogy az a pár ember, aki betér hozzájuk, kevésbé érezze feszélyezve magát az üresen árválkodó székek között. És hogy az élmény teljes legyen, háttérzajnak előre felvett csevegést játszik le. A világban egyébként ennél extrémebb megoldásokra is van példa, Bangkokban nem közönséges kartonemberek, hanem óriási plüsspandák társaságával vidítják fel a vendégeket.
(Fotó:
James D. Morgan / Getty Images Hungary)
San Franciscóban több ilyen ideiglenes sátortábort voltak kénytelenek nyitni a koronavírus-járvány miatt a város hajléktalanjainak. Ez volt a sorban az első, a városháza közelében húzták fel. Az elkerített területen nemcsak az egymástól biztonságos távolságra lévő sátorhelyeket jelölték ki, hanem vécék és kézmosó állomások is rendelkezésre állnak, valamint 24 órás biztonsági szolgálat működik. (Fotó:
Justin Sullivan / Getty Images Hungary)
A gazdáik oldalán még a kutyák is tartják magukat a körük kijelölt határaihoz a New York-i Brooklynban lévő Domino parkban. Ahogy
itt írtunk róla, erős az egyetértés a szakemberek között abban, hogy ha mindenképpen más emberek társaságában kell lennünk, akkor a szabadban nagyobb biztonságban vagyunk, mintha egy irodában ülnénk, vagy a bevásárlóközpontban kerülgetnénk egymást.
(Fotó:
Spencer Platt / Getty Images Hungary)
Nizzában így várakoznak az utasok a peronon. Az elmúlt hetekben láttuk, hogy a munkán, evésen, tanuláson vagy éppen a tömegközlekedésen túl rengeteg dolgot meg lehet oldani a biztonsági távolság betartásával is. Például lehet
koncertre menni vagy
tüntetni is.
(Fotó:
Eric Gaillard / Reuters)
A budapesti Madách téren centivel felszerelkezve készült ez a vendéglátós a nyitásra május 18-án. (Fotó:
Huszti István / Index)
Amszterdamban már május 5-én lehetett biztonságban étteremben vacsorázni az úgynevezett
karantén-üvegházakban, amelyek már eleve megvoltak egy korábbi művészeti projekt miatt, és most a járvány miatt jó ötletnek tűnt élesben bevetni őket. Itt a
múltkor összeszedtük, ideális esetben hogyan kéne együtt ennünk másokkal: ne cseréljünk evőeszközt, ne adogassuk egymás között oda-vissza az élelmiszert, csak saját pohárból igyunk, tiszta kézzel együnk, és a közös ételhez csak tiszta evőeszközzel nyúljunk.
(Fotó:
Robin Van Lonkhuijsen / AFP)
A hívek többsége kesztyűt is visel a pénteki ima alatt a libanoni főváros, Bejrút egyik mecsetében. (Fotó:
Anwar Amro / AFP)
Madridban piros-fehér szalagok és fehér A4-es lapokra nyomtatott kék nyilak tarkítják a Santa Barbara templom díszes tereit, a hívek maszkban jöttek: 64 nap után így lehetett újra misét tartani május 18-án. (Fotó:
Carlos Alvarez / Getty Images Hungary)
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!
Rovataink a Facebookon