További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
Demszky Gábor kedden egy sajtótájékoztatón azt mondta, határozott, a reformoktól meg nem riadó, hatékony és szakszerű lépéseket vár el Horváth Csabától, az új főpolgármester-helyettestől.
Át kell alakítani a színházakat is
Arra kérte új helyettesét, hogy június 30-ig dolgozza ki és terjessze a fővárosi kabinet elé a fővárosi színházak strukturális reformját. "Horváth Csabának tiszta vizet kell öntenie a pohárba a kulturális támogatások területén, többek között a fővárosi színházak dotálásának reformjában" - mondta Budapest első embere.
A városvezető szerint differenciált megoldást kell találni a gyerekszínházak, a művész-teátrumok és a szórakoztató színházak támogatására.
Van, ahol jegyenként 11 ezer forint a dotáció
Demszky megemlítette, hogy van olyan színház, amelynek a jegyeit az önkormányzat 11 ezer forinttal támogatja, és van olyan, amelynek csak 1700 forintot ad jegyenként. Ezek olyan aránytalanságok, amelyeket meg kell szüntetni, mondta.
Az Index információi szerint a Trafo az az intézmény, ahol 11 ezer forint a jegyenkénti támogatás, de ez egy igen speciális intézmény, az viszont igaz, hogy a hagyományos színházak finanszírozása között is akár kétszeres lehet a különbség: a dotáció 4 és 8 ezer forint között változik.
Áthelyezik a Vidám Parkot?
Demszky Gábor kiemelt feladatként említette, hogy év végéig befejeződik az állatkert rekonstrukciójának második üteme, aminek felügyelete szintén Horváth Csaba dolga. A főpolgármester elvárja, hogy helyettese december 31-ig tegyen le az asztalra koncepciót a városligeti intézmények összehangoltabb működésére.
A régi hullámvasút a jelenlegi helyén
Meg kell vizsgálni, hogy a Vidám Park részleges áthelyezésével nem szabadítható-e fel nagyobb hely az állatkert számára, s, hogy a két intézményt nem érdemes-e szervezetileg integrálni, közölte. Az Index erről megtudta, hogy a régi játékok, például a ringlispil a helyén maradhatna, viszont a "vurstli" jellegű létesítmények más helyre költözhetnének. Az így felszabaduló helyen pedig az Állatkert terjeszkedhetne. Ez egyelőre azonban csupán elképzelés, konkrét döntés nem született az ügyben.
Iskolaintegráció: megszűnt az ellenállás?
Horváth Csaba az Index kérdésére kedden elmondta: gyakorlatilag megszűnt az ellenállás a fővárosi szakképzési reform ügyében, legalábbis a szakma részéről. Az iskolák elfogadják az integrációt, amely Horváth szerint nem intézmények megszüntetését, hanem összevonását jelenti. Éppen ezért az iskolák átszervezéséről március elsején dönt majd a Fővárosi Közgyűlés, nem halogatják tovább a reformot.
A főpolgármester-helyettes szerint folyamatosan egyeztetnek az összes intézménnyel, amelyek egyre inkább elfogadják a főváros elképzeléseit. Horváth szerint az sem igaz, hogy nem valódi adatok alapján dönt a főváros az iskolákról. Szerinte az intézményektől kapott adatok alapján derült ki, hogy Budapesten 15 ezer üres hely van a szakképző intézményekben. Ezért kell hatékonyabbá tenni a szakközépiskolák és szakiskolák működését, illetve területi integrált szakképzési központokat létrehozni.
Horváth nyilatkozatával szemben Pécsi Ágnes, a Lengyel Gyula Kereskedelmi Szakközépiskola tanára az Indexnek kedden elmondta: iskolájukba a legfrissebb adatok szerint 340-en jelentkeztek, mégis meg akarja őket szüntetni a főváros. Pécsi szerint nincs hely abban az iskolában, ahová a Lengyel Gyula Szakközépiskolát áttelepítenék, integrálnák.
Pécsiék intézménye jelenleg hatszáz diákkal működik. A főváros szerint ebből csak négyszáz a nappali tagozatos, a többi diák más típusú képzésekre jár az intézménybe.