Gyurcsány is megdöbbent az újságíróverésen
További Belföld cikkek
- Tovább folytatódik a nyomozás a pedofíliával gyanúsított óvodai alkalmazott ügyében
- Napsütéses, de szeles idő lesz karácsony másnapján
- A rendőrség 210 ittas vagy bedrogozott járművezetőt kapcsolt le
- 13 éves lányt kényszerített prostitúcióra a nyírmihálydi baltás gyilkos
- Adminisztratív úton szigorítanák a közpénzből hirdetők plakátkampányait
"Megdöbbenésének adott hangot a miniszterelnök, aki megfelelő tájékoztatást kapott az eseményről" - mondta Daróczi Dávid kormányszóvivő az Indexnek vasárnap délután Kármán Irén oknyomozó újságíró pénteki megveréséről.
Kármán Irén a blogjában nemrég azt írta, valaki visszaélt a jelszavával, és a nevében irogatott a blogba. Az újságírónő a bejegyzésben nem tartja valószínúnek, hogy az NBH szerezte meg titkosszolgálati módszerekkel az adatait, mert szerinte ők nem szórakoznának azzal, hogy a blogjára írjanak a nevében. Egy kommentelő szombaton azt írta a blogba, hogy "Azt még a hülye is tudja, hogy Kármán Irén az NBH megfigyelése alatt állt. Nem a rendőrség, hanem az NBH tartotta állandó megfigyelés alatt, tekintettel a bűnüldözői munkásságára. Számtalan előjele volt annak, hogy egy merényletet elkövethetnek ellene. Az autófeltöréstől kezdve, az e-mailes fiókjainak sorozatos feltörésén és ellopásán át, a rendőri bűnözés (tehát az MSZP-s maffia) elleni harcától kezdve az ellene indított perekig bezárólag, melyekről az NBH részleteiben tudott."
Gyurcsány az ORFK vezetőjét kérte fel a nyomozás figyelésére
Gyurcsány az országos rendőrfőkapitányt arra kérte, hogy személyesen kísérje figyelemmel a nyomozást Kármán ügyében - mondta Daróczi. Az ORFK első embere, Bencze József erre ígéretet is tett, de jelenleg a tények rögzítése zajlik - mondta a kormányszóvivő. Kármán Irén vasárnapi kihallgatása után a Nemzeti Nyomozó Iroda vette át az ügyet a BRFK-tól, miután az olajügyekben - amelyekkel a tényfeltáró újságírónő foglalkozott - ennek a szervezetnek az elődje folytatott nyomozást - közölte az MTI.
Arról, hogy mi derült ki az újságírónő 3 órás kihallgatásán, nem árultak el semmit. Annyit tudni, hogy a rendőrség tanúkat keres, és újra előveszi a Kármán Irénnel kapcsolatos régebbi ügyeket: az autója tavaly novemberi feltörését, amikor Sándor István, a "Papa" peres anyagai is eltűntek, és a fenyegetéseket, amiket az újságírónő kapott. (A rendőrség a táska ellopását annak idején egyszerű autófeltörésnek minősítette.
Az újságírónőt pénteken bántalmazták súlyosan, szombatra virradóra meg kellett operálni, vasárnap pedig már ki is hallgatta a rendőrség. Kármán csak részlegesen emlékszik a vele történtekre, erről az Indexnek is nyilatkozott.
Kármánt nemrégiben egy tévés nyilatkozata miatt feljelentették, június 28-ra volt kitűzve a tárgyalás, de ma kiderült, hogy a feljelentést szombaton, tehát a támadás utáni napon visszavonták. A feljelentést Csüllög Zsigmond tette, aki a kecskeméti maffiaper mellett az Energol-perben is vádlott volt.
Az NBH is segít
A miniszterelnök az elmúlt hetek történéseire utalva felhívta a pártok figyelmét arra is, hogy "engedjék a független igazságszolgáltatásnak, hogy tegye a dolgát". (Mint ismeretes, az elmúlt hetekben több rendőri és igazságügyi vezetőt váltottak le a Zsanett-ügy nyomán.)
A kormány utasította az összes illetékes szervet, hogy segítse a rendőrség munkáját. Ez az NBH, a Nemzetbiztonsági Hivatal esetében azt jelenti, hogy adatokat gyűjtenek, nem pedig vizsgálatot indítottak, mondta a kormányszóvivő.
A titokgazda oldhatja fel az olajdossziék zárolását
Daróczi Dávid elmondta: minden parlamenti demokráciában a sajtó szabadsága az egyik legfőbb alapérték, éppen ezért a sajtószabadságot érintő minden eset kiemelt figyelmet érdemel.
Az MDF szombaton azt követelte, hogy hozzák nyilvánosságra az olajügyekkel kapcsolatos titkos iratokat. Ezzel kapcsolatban a kormányszóvivő azt mondta: az ilyen ügyekről a titokgazda dönthet, ez a kérdés nem szerepelhetett egyelőre a kormány napirendjén.
A Fidesz szerint az NBH szerepét is vizsgálni kell
Azonnali, független, pártatlan és minden részletre kiterjedő vizsgálatot követel az újságíró megverésével kapcsolatban a legnagyobb ellenzéki párt.
A Fidesz szóvivője, Szijjártó Péter szerint annak ismeretében, hogy - az újságírónő blog-bejegyzése szerint - a Nemzetbiztonsági Hivatal követte Kármán Irén minden mozgását, felmerül a kérdés: megelőzhető lett volna-e a támadás?
A szóvivő szerint az ügy minden részletét fel kell térképezni, így az NBH szerepét is vizsgálni kell. A polgári nemzetbiztonsági szolgálatok illetékese az MTI-nek úgy reagált, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal Kármán Irénnek sem a mozgását, sem a tevékenységét nem kísérte figyelemmel.
Szijjártó a sajtótájékoztatón úgy vélte: az állam lezüllesztésének lehetünk tanúi, a hatóságok mély válságban vannak, így képtelenek megvédeni a polgárokat, főként azokat, akik egyes csoportok vagy a hatalom számára kellemetlen dolgokkal foglalkoznak.
A politikus szerint, ami történt, az brutális fizikai támadás a nyilvánosság intézménye ellen, olyan támadás, ami már a demokráciát veszélyezteti.
MSZP: sunyi és gyáva a Fidesz módszere
"Szégyenletes, hogy a Fidesz vezetőinek még egy oknyomozó újságíró megverése kapcsán is csak az jár az eszükben, hogy hogyan üssenek egyet a kormánykoalíción; a módszer pedig, ahogyan a kommunikációs vezető teszi mindezt, sunyi és gyáva" - fogalmaz a párt frakcióvezető-helyettese.
Göndör István szerint Szijjártó Péter akkor lenne tisztességes, ha lapos célozgatások helyett bocsánatot kérne, mindenekelőtt az újságírótól, akinek tragédiáját pártpolitikai célokra próbálja felhasználni.