Házidolgozatot írtak a szocialista elnökjelöltek
További Belföld cikkek
- Van még esély: nem vitték el az ötös lottó főnyereményét, jövő héten 2,5 milliárd forint a tét
- Kocsis Máté reakciója Magyar Péter és Gyurcsány Ferenc javaslatára: Milyen k…a sürgős lett hirtelen
- Magyar Péter távozásra szólította fel Sulyok Tamást
- Kiderült, hogy miért bocsátottak el munkásokat a Paks II. építkezésről
- Meghalt a Budapest TV megálmodója és névadója
Hiller István az "Új kapcsolat" című programjában az MSZP egyik legsúlyosabb problémájának tartja, hogy politikusai megszólalásai nem közérthetőek. "A Magyar Szocialista Párt nyelve még mindig unalmas, technokrata, érthetetlen nyelv." - írja. Az MSZP vizuális megjelenése ma inkább hasonlít egy vándorcirkuszéhoz, mint egy professzionális pártéhoz, teszi hozzá Hiller.
Hiller István: Le kell cserélni a székházat is
Hiller István |
Hiller szerint nem folytatható tovább az a gyakorlat, hogy a párt testületeiben hozott taktikai vagy stratégiai döntések idő előtt kiszivárognak a médiába, "ez mindenféle politika halálát jelenti". "Ha egy testületi döntés megszületik, attól kezdve nincs ki- vagy mellébeszélés. A párt vezető tagjaira vonatkozó szabály a döntés megszületése után: Támogasd, vagy hallgass!" - olvasható a programban. A párt alelnöke úgy fogalmaz: sikeres és stabil kormányzás csak akkor létezik, ha a kormány mellett egy erős, kezdeményező és eleven párt áll.
A szocialista politikus hibának tartja, hogy az MSZP-ben nem elég erős a belső összetartás. "Elég egy akár megalapozatlan ellenzéki támadás, egy légből kapott újsághír, s máris kétkedni kezdünk abban a társunkban, akivel évekig együtt dolgoztunk. Ez óriási támadási felület, ez tarthatatlan!" - vélekedik. Hiller István nyitott, érthető és szerethető pártot szeretne az MSZP-ből faragni. Társadalompolitikai célként a szegénység elleni küzdelmet jelöli meg, ugyanakkor fontosnak tartja a modernizációt is, mindezt úgy, hogy a költségvetés egyensúlyát is megóvják.
"Pártunk, - amely a rendszerváltás korszakának legsikeresebb pártja - népszerűségének mélypontján van. Radikális változásra van szükség. Elnökjelölti programom radikális" - fogalmaz az MSZP alelnöke, aki nem kertel és kijelenti: "A Magyar Szocialista Párt elnöke szeretnék lenni."
Szili Katalin: Nem indokolható a természet kizsákmányolása
Szili Katalin a "Milyen MSZP-t szeretnék?" címet viselő programjában leszögezi, a vadkapitalizmus és a vadszocializmus egyaránt zsákutca: az egyik a szabadság korlátlansága, a másik a szabadság hiánya miatt torzul el. "A szociáldemokrácia baloldalisága mindkét tévutat elkerüli. Baloldalisága miközben mindig konkrét, de arányos is. Az MSZP legyen a mérték pártja - olvasható."
Szili Katalin dolgozata elején a szociáldemokráciát definiálja és úgy véli, "Az MSZP olyan korszerű baloldali néppárt, amelynek ideológiai arculata nem lehet homályos".
Az MSZP elnökhelyettese szerint a párt politikájában "hangsúlyosabbá kell tenni a természethez való tudatos és felelős viszonyt. Semmiféle profitszemponttal, semmiféle növekedési logikával, semmiféle egyéni vagy közösségi érdekkel nem indokolható a természet kizsákmányolása".
A parlament szocialista elnöke szerint tizenöt évvel a rendszerváltás után a mai magyar társadalom helyzetéből az következik, hogy az MSZP-nek követelnie kell: jusson nagyobb szerephez az esélykiegyenlítés! Úgy véli, a párt vitára kész, de párbeszédre is képes minden politikai irányzattal, kivéve a szélsőségeseket, akikkel szemben meg nem alkuvó magatartást kell tanúsítania.
Szili Katalin leszögezi: a kormányzati munka támogatása, politikai befolyásolása és ellenőrzése révén az MSZP-nek 2006-ra vissza kell szereznie a választók többségének bizalmát, s meg kell nyernie a választásokat.
"Se egy hidegen racionális, se egy túlfűtötten emocionális párt nem tudja tartósan megszólítani az embereket. Egy vonzó és győztes pártnak a választók eszét és szívét egyszerre kell megnyernie. Bízzunk az emberekben és szóljunk hozzájuk közérthetően. Hiszem és tudom, hogy az MSZP képes lesz erre." - zárul Szili programja.
Lamperth Mónika: Az MSZP-nek fel kell sorakoznia kormánya mögé
Lamperth Mónika |
Mint írja, "nekünk szocialistáknak a létbiztonság, a jogbiztonság és a közbiztonság megteremtésére kell a hangsúlyt helyeznünk. A kongresszus másnapján meg kell kezdenünk a felkészülést a 2006-os kampányra. A siker előfeltétele a jó kormányzás és parlamenti munka a hátralévő 20 hónapban". Szavai szerint az MSZP-nek fel kell sorakoznia kormánya mögé. A közös siker előfeltétele a belső párbeszéd és érdemi egyeztetés az MSZP elnöksége, a frakció és a kormány között.
Lamperth szerint jó kormányzásra épülő ötletes, felszabadult kampányt kell csinálni, amelyben sok támogató aktivista dolgozik, és ez életjeleket mutató MSZP szervezeteket és komoly szervezőmunkát igényel.
"Eddigi életem során már sok támogatás, bizalmat és szeretetet kaptam az MSZP-ben. Most még többet kérek, hiszen csak így lehet vezetőként dolgozni ! De bárhogy alakul is a tisztújítás, én teljes szívemből ennek a pártnak és a magyar baloldalnak a sikeréért fogok dolgozni." - zárul a szocialista belügyminiszter programja.
Toller László: Nem tartozom az egyszerű esetek közé
Ötletességet, öntevékenységet és önbizalmat hirdet Toller László pécsi polgármester, pártelnök-jelölt a tisztújító kongresszusra készült programjának címében. A két oldalas anyag felében Toller saját szerepén elmélkedik, "nem tartozom az egyszerű esetek közé, nehezen bírom a tehetetlenkedést, a kreativitás hiányát, és az eldöntött kérdések utólagos átfogalmazását", állítja magáról a pécsi polgármester, aki azt is bevallja, hogy nehezen viseli a hazugságot.