További Belföld cikkek
- Sebestyén Balázs: Nagyon nagy a baj az országban, muszáj segítenünk
- Világelső lett a budapesti karácsonyi vásár
- Az interneten árulta a munkáltatója szerszámait egy karbantartó
- Fékhibát észleltek egy Budapestre érkező repülőnél, azonnal a helyszínre vonultak az illetékes szolgálatok
- Brutális katonai gépjárművek érkeznek Budapestre
"Jól nézzék meg a lángcsóvát, mert ma látják utoljára!" - ezzel a mondattal kezdte vasárnap reggeli sajtótájékoztatóját Pusztaszőlősön Bokor Csaba, a helyi védelem irányítója. Reggel 6 óra 49 perckor a Nagy Szél nevű turboreaktív oltójármű egy perc alatt eloltotta a tizenhetedik napja kitört és lángoló gázcsóvát - adta hírül az MTI. A Magyar Rádió szerint a lángokat már reggel sikerült eloltani, de a gáz délutánig még ömlött a kútból.
Vasárnap reggel óta több munkagép dolgozott a területen, hogy a munkaárkot előkészítsék a 400 tonnás darunak, amelynek a kitörésgátlót kellett a helyére emelnie. A daru a sárban elakadt, mivel reggel esett az eső Pusztaszőlősön. A Magyar Rádió Krónika című műsora szerint két helyen a föld is beomlott az óriási súlyú daru alatt, amelynek összeszerelése több órát vett igénybe.
A harmadik elfojtási kísérlet volt sikeres
A kitörésvédelmi brigádok 17 napot dolgoztak és a harmadik elfojtási kísérlet sikeres volt. Az MTI kérdésére Mosonyi György, a Mol Rt. vezérigazgatója a helyszínen elmondta, a pontos kárbecslés és a mentési munka költségének kiszámolása körülbelül két hetet vesz igénybe.
Az első elfojtási kísérlet, az úgynevezett stingerezés múlt hét szerdán azért nem sikerült, mert a hétcollos belső és a 9 5/8 collos külső cső között nem sikerült eltömíteni a kitörő gázt.
A második kísérletre pénteken került sor, ekkor azonban az eredeti tervekkel ellentétben a kitörésgátlót helyére emelő 120 tonnás darut 12-13 méterrel hátrébb kellett helyezni, mivel a munkagödör oldalát alámosta a hűtéshez használt víz. A daru hátrább helyezésével azonban csökkent annak teljesítménye, és emiatt meghiúsult a kút eloltására tett kísérlet.
A 400 tonnás daru már elég erős volt
A szombaton helyszínre érkezett 400 tonnás daru vasárnap 11 óra után nem egészen 20 perc alatt illesztette helyére a kitörésgátlót. Rögzítése után felszerelték az úgynevezett lefúvórendszert, mellyel oldalirányba vezették el a kitörésgátlóra nehezedő gáz nyomását. A lefúvó rendszer beindítása után nem egészen egy perccel, 13 óra 18 perckor sikerült a gázkutat elfojtani.
A művelet után a kútban először sós vízzel a körülbelül 1200 méter mélyen lévő homokkőtározó rétegbe préselték vissza a földgázt. A sós vízre azután egy speciális géldugó, majd folyékony cement került. Miután a cement megkötött egy próbafúrással felmérik a kút állapotát, s azután döntik el, hogy tovább üzemelhet-e. Hétfőn már megkezdik a gázkút környékének rekultivációját.
|