További Belföld cikkek
- Már a fél ország beteg, és a kínai vírus is erőre kapott
- Előrehozott választás, Don és Consigliere, lemondás – így reagált az ellenzék az amerikai szankcióra
- Szalmonellával szennyezett terméket hívott vissza az Aldi
- Munkaerőhiány miatt több vidéki nagyvárosban is szünetelnek az egészségügyi ellátások
- Nagy európai összefogás keretében születtek ritka tigrisek a Nyíregyházi Állatparkban
Kutya kötelesség
Horn Gyula volt miniszterelnök, a Szocialista Internacionálé alelnöke a civil szervezetekkel vitába szállva utalt arra: nem szabad az Irak ellen tervezett háborút kiemelni a 2001. szeptember 11-i terrortámadások, a terrorizmus elleni harc és a tömegpusztító fegyverek jelentette veszélyek összefüggéseiből.
Mindent meg kell tenni a háború elkerülése érdekében, de ha nem marad más megoldás és az ENSZ a háború mellett dönt, akkor "kutya kötelessége" ezt Magyarországnak támogatnia - mondta Horn Gyula. Hozzátette: az Irakkal kapcsolatban tervezett intervenció nem az első az elmúlt években, a koszovói és az afganisztáni katonai akciók pedig elérték céljukat.
"Háborúval nem írtható ki a terrorizmus"
Krausz Tamás történész vitaindítójában rámutatott: nincs bizonyíték arra, hogy háborúval a terrorizmus kiirtható. Szerinte az elmúlt időszakban kifejezetten növekedett a terrorista cselekmények száma a Közel-Keleten.
Irakkal kapcsolatban a gazdasági, szociális és emberi jogi kérdésekről szólva úgy vélekedett: az amerikai elnök, az olajcégek és a fegyvergyártók kezében van. Felvetette: Palesztinában és Algériában például miért nem támogatja az Egyesült Államok a terrorizmus megfékezését, és a szövetségesei közé tartozó Szaúd-Arábián és Pakisztánban miért nem tesz semmit a tömegpusztító fegyverek ellen.
Csak békés megoldást tudnak elképzelni
Békási Balázs egyetemi hallgató vitaindítójában úgy fogalmazott: a háború már elkezdődött. Véleményét indokolva többek között elmondta azt is: az amerikai hadigazdaság már megkapta ez évi rendeléseit, s ezekbe már az iraki háború szükségleteit is bekalkulálták.
A bekiabálásoktól sem mentes vita során Horn Gyula arra várt volna választ a háborút ellenző felszólalóktól, hogyan lehet megoldani háború nélkül a helyzetet abban az esetben, ha nem vezetnek eredményre a tárgyalások.
Ezzel kapcsolatban Szőke Károly megjegyezte: pacifistaként nem tudnak olyan megoldásban gondolkodni, amely nem békés. A humanista mozgalom képviselője úgy vélekedett: hiányzik a valódi szándék a háború elkerülésére és a békés megoldások megtalálására.