A parlamentbe készül Csák Máté fia
További Belföld cikkek
- Románia csatlakozott a schengeni övezethez, de a MÁV vonatai továbbra is kivárják a határellenőrzés idejét
- Mráz Ágoston Sámuel elárulta, mi állhat a Rogán Antal elleni szankció mögött
- „Rogánnak mennie kell!” – Vona Gábor pártja a miniszter lemondását követeli
- Karácsony Gergely: David Pressman barátja és hódolója Magyarországnak
- Máthé Zsuzsa: Még nem tudjuk, milyen hatással van a gyerek mentális egészségére, ha két édesapja vagy édesanyja van
Csák Ferencnek a kultúráról azért más tapasztalatai is vannak. A harmincegy éves politikus a Regensburgi Tudományegyetemen művészettörténet-politológia szakon végzett, a német város Politikatudományi Karán 2004-ben PhD-t szerzett. Édesapja az a műkereskedő és ingatlanbefektető Csák Máté, aki 2004-ben a Ringier listáján a 4,5 milliárd forintra becsült vagyonával az 52. leggazdagabb magyar volt.
Csák Budapesten látta meg
Tavaly ősszel érvénytelenül zárult a soproni időközi választás. Az első fordulóban egyik jelölt sem szerzett abszolút többséget, a második kör előtt pedig az ágfalvi nyugdíjasoknak ötszáz forintos élelmiszerutalványokat osztó MSZP-s Kránitz László visszalépett a jelöltségtől. A semmit sem érő győzelmet így a fideszes Firtl Mátyás szerezte meg.
Csák Ferencet az ellenfelei most azzal támadják, amivel az MSZP-sek ősszel Firtlt igyekeztek lejáratni, vagyis, hogy nem soproni. Míg Firtl a választókörzethez tartozó Kópházán él, de Sopronban született, és élt, dolgozott évtizedeken keresztül, addig Csák Budapesten látta meg a napvilágot, és saját bevallása szerint négy éve költözött a leghűségesebb városba, ahol hat éve vannak üzleti érdekeltségei. "Az ősi rokonság mellett a nagynéném is a városban él" - vallott kötődéséről.
Willy Brandt a példaképe
Politikai ellenfelei azonban azt állítják, hogy alig egy-két hónapja bukkant fel először Sopronban. Még az MSZP országos és városi koalícióstársa, az SZDSZ színeiben induló Kóczán Zoltán is értetlenkedett: "Csák jelölői nincsenek tisztában a soproniak észjárásával, ejtőernyőst soha nem sikerült a parlamentbe juttatni. Pozsgay Imre is bukott már meg Sopronban" - utalt az egykori államminiszter 1990-es, Szájer Józseftől elszenvedett vereségére.
1999-ben Siófokon az MSZP-s Házas József nyerte az időközi választást, de rajta és Molnáron kívül más szocialistának nem sikerült győznie két országos választás között. Fehérgyarmaton 2000-ben Lengyel János (Fidesz-FKGP), Dabason 2001-ben Szűcs Lajos (Fidesz-MDF-FKGP), Szécsényben 2004-ben Nagy Andor (Fidesz-KDNP) győzött.
Az MSZP programja az őszihez képest testesebb lett. Kránitz még - a polgármester tanácsadójaként - konkrét városfejlesztési kérdésekre helyezte a hangsúlyt, Csák már "távlati programot" dolgozott ki. Sopronból Bécsbe és Győrbe is autópályán lehetne eljutni, kiaknázná a város rejtett értékeit, a Fertő-tó magyar oldalát az osztrák színvonalra fejlesztené, és új kis- és középvállalkozásokat támogatna.
Egyedül Semjén jött
Korda György és Balázs Klári látogatása napján Firtl Mátyás az eget kémlelte. Szűkebb pátriáját, Kópházát Szájer Józseffel járta volna végig szombat délután, de az eső és a lehűlés otthon marasztalta. "A faluban szinte mindenki Ausztriában dolgozik, vasárnap meg nem illik politikával traktálni az embereket" - mondta a Fidesz jelöltje.
A soproni Fideszben ezúttal csend kíséri Firtl indulását. Ősszel még arról lehetett hallani, hogy a helyi fideszesek inkább Fodor Tamás egyetemi tanárt jelölték volna, az országos vezetés viszont a Kópházán élő, megyei közgyűlési alelnökben bízott. A kétkedőket azonban meggyőzte, hogy Firtl már az első fordulóban majd' húsz százalékot vert az akkor még versenyben levő Kránitzra.
Firtl Mátyás a parlamentbe jutva felemelné szavát az elszegényedő önkormányzatokért, és igyekezne minél többet tenni azért, hogy Sopron legyen a régió központja. Ősszel még a Fidesz több országos politikusa - Pokorni Zoltán, Áder János, Matolcsy György vagy Schmitt Pál - is együtt mutatkozott különféle rendezvényeken Firtllel, most csendesebb lesz a kampány. "Egyedül Semjén Zsolt jött eddig Budapestről, most ugyanis nemcsak a Fidesz, hanem a Kereszténydemokrata Néppárt is támogat" - mondta Firtl, akinek neve mellett az 1990-es választáson már szerepelt a KDNP logója, de akkor csak a szavazatok 4,66 százalékát szerezte meg, míg a mandátum a most a kampányát segítő európai parlamenti képviselőé, Szájer Józsefé lett. A választásokig Orbán Viktor a Nemzeti Konzultáció egyik rendezvényét tartja Sopronban.
Szerényebb lesz a kampány
Csák a Fidesz őszi soproni szereplését - a jobboldali jelölt a második, érvénytelen fordulóban a szavazatok 88,76 százalékát szerezte meg - "példátlan bukásnak" tartja, mert ellenfele nem tudott annyi embert mozgósítani, hogy meglegyen a törvényben előírt huszonöt százalékos részvételi arány. Hatszáz szavazaton múlt mindez, pedig ha Kóczán nem sieti el visszalépését, akkor az SZDSZ és a Fidesz is jól járt volna; a liberálisok a szocialista szavazatokkal kétszámjegyű eredménnyel, a fiatal demokraták egy képviselői mandátummal jöhettek volna ki a második fordulóból.
Az MDF viszont erősít. Az ősszel csak a Fidesznek és az MSZP-nek voltak óriásplakátjai. Firtl stábja a reklámozásnak ezzel a módjával már nem él, Csák Ferenc és a demokrata fórumos Nagy Tamás arcképe viszont a megaposzterekről is visszaköszön. "Gyorsabban jött össze az előző választásnál több kopogtatócédula" - bizakodik a tavalyi első fordulóban 2,22 százalékot elért és a második fordulóra visszalépett jelölt.
Nem lesz akkora szerencséje
A MIÉP-es Sárdy Barbara és a Jobbikos Kirkovits Balázs újra megméretteti magát a tavalyi indulók közül és a mezőny tagja az ősszel még függetlenként indult Friedl László Mihály, aki mostanra a volt kisgazdák alapította Magyar Vidék és Polgári Párt színeiben indul. Ezzel aligha lesz már akkora szerencséje, mint a tavalyi második fordulóban, amikor a Kránitz László visszalépéséről nem értesült szocialista szimpatizánsok rá adták voksukat. Igaz, 4,31 százalékos eredménye még így is csak a harmadik helyre volt elég.
1. Firtl Mátyás (Fidesz) 88,76 százalék,
A választások őszi első fordulójának eredménye:
1. Firtl Mátyás (Fidesz) 53,63 százalék,
Pozsgay Imre 1990-ben a harmadik helyre futott be a soproni időközi választáson, a második fordulóban már el sem indult. A győzelmet a fideszes Szájer József szerezte meg, a második fordulóban az MDF jelöltjét 217 szavazat különbséggel győzte le. A most a Fidesz színeiben induló Firtl Mátyás a Kereszténydemokrata Néppárt jelöltjeként a szavazatok 4,66 százalékát szerezte meg.
2. Sárdy Barbara (MIÉP) 4,78 százalék,
3. Friedl László Mihály (független) 4,31 százalék,
4. Kirkovits Balázs (Jobbik) 2,15 százalék.
2. Kránitz László (MSZP) 34,45 százalék,
3. Kóczán Zoltán (SZDSZ) 4,21 százalék,
4. Sárdy Barbara (MIÉP) 3,09 százalék,
5. Nagy Tamás (MDF) 2,22 százalék,
6. Kirkovits Balázs (Jobbik) 1,24 százalék,
7. Friedl László Mihály (független) 1,16 százalék.
A Fidesz 1994-es várakozáson aluli országos szereplése Szájer Józsefnek is vereséget hozott Sopronban. A harmadik helyre befutó politikust a szocialista Boros László és az SZDSZ-es Kertész Zoltán előzte meg, végül a második fordulóban a liberális jelölt - Szájer "átszavazó" táborának köszönhetően - négyezer szavazattal megelőzte a szocialista politikust.
Szájer Józsefet 1998-ban már a Fidesz mellett az MDF is támogatta. A második fordulóba a szocialista Borossal és a tőlük jócskán lemaradó SZDSZ-es Kertésszel jutott. A liberális jelöltre a "hármas döntőben" kétezerrel kevesebben szavaztak, és visszalépése esetén sem tudta volna megakadályozni Szájer második győzelmét.
A 2002-es választáson 1,31 százalékon múlt, hogy Szájer József már az első fordulóban megszerezze a szavazatok több mint felét és a képviselői mandátumot. A második körbe a Fidesz-MDF-es jelölt mellett a most is induló Kránitz László került és négyezer-ötszázzal kapott kevesebb szavazatot Szájernél, de listáról a parlamentbe jutott.