Fideszes demonstráció a tubesi lokátor ellen
További Belföld cikkek
- Jelentős változások a fővárosi parkolásban: jön a teljes digitalizáció, emelkednek a díjak
- Országszerte eső várható, köd miatt kiadták a figyelmeztetést
- Feljelentik Gulyás Gergelyt és Lánszki Regő államtitkárt
- Szájer József: A politika bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam
- Tarjányi Péter: Nem gondolnám, hogy Oroszország a békére törekedne
Mintegy százan demonstráltak a Nagy-Tubesre tervezett NATO lokátorállomás megépítése ellen a csúcson lévő János-kilátónál szombaton. Nem kell lokátor, sem a Zengőre, sem a Tubesre - jelentette ki Borhidi Attila, a Fidesz pécsi országgyűlési képviselő-jelöltje, a tüntetés szervezője a kilátónál mondott beszédében. Mint megfogalmazta, a Tubes semmivel sem értéktelenebb, mint a Mecsek legmagasabb pontja, az új helyszín is a fontos élőhelyeket védő Natura 2000 program alá tartozik, ahol mintegy negyven védett növényfajt tartanak számon. Az építkezés ráadásul új utak építésével, a régiek szélesítésével jár, mindez szinte elkerülhetetlenül károsítja a környezetet - magyarázta a fideszes politikus.
Védett vagy sem?
Korábban a fentieknek ellentmondó kijelentést tett a szaktárca, ami szerint a hegy nem természetvédelmi terület, nem tartozik az unió által védett NATURA 2000 területhez sem, nincsenek rajta védett növény- illetve állatfajok, és fákat sem kell kiirtani egy esetleges építkezés esetén.
Borhidi Attila szerint a beruházás biztonsági kockázatot is rejt magában, hiszen a hegy közel van Pécshez, a lokátor pedig katonai célpont, amelyet háborús konfliktusokban az elsők között semmisítenek meg. Borhidi állítja: a beruházásra alkalmasabb, természeti szempontból értéktelenebb helyszínt is lehetne találni a Kelet-Mecsekben.
A képviselő-jelölt által szervezett demonstrációtól távol maradt a Zengő védelméért küzdő Civilek a Zengőért Mozgalom, a Védegylet és a Greenpeace is.
Sólyom a Tubes mellett
Gyurcsány Ferenc november végén jelentette be: a kormány a Pécs melletti Nagy-Tubesre javasolja telepíteni az eredetileg a Zengőre tervezett radart. A miniszterelnök ezt megelőzően a honvédelmi és a környezetvédelmi miniszter társaságában egyeztetett az államfővel az új lokátorról. Sólyom László a véleményeket megfontolta és támogatta a kormány szándékát.
A Tubesen eddig is volt katonai objektum, a honvédelmi tárca szerint a természet- és környezetvédelmi szempontok jól összeegyeztethetőek a nemzetbiztonsági szempontokkal. A lokátornak 2007 december 31-ig kell felépülnie. Az előzetes információk alapján a csaknem 24 milliárd forintos projekt finanszírozását vállalja a NATO, amely várhatóan január elején dönt az ügyben.