További Belföld cikkek
- A Dong-éri-csatornában bukkantak holttestre Kiskunhalason az év első napján
- Hatalmas torlódás van Röszkénél, a közúti határátkelőhelyen már csak a belépést engedélyezik
- Ismét meghalt valaki lakástűzben, az új évben ez már a második ilyen tragikus eset itthon
- Drasztikusan csökken a dohányboltok száma, több száz településen nincs dohánytermék
- A Balatonban már hatalmas károkat okozott, most a Dunában pusztít a vörös mocsárrák
(Az Index a továbbiakban adatvédelmi jogi megfontolásokból nem teszi elérhetővé saját oldaláról a listát. Az ügynöknévsor az angelfire.com tárhelyen található.)
A sajtóban, a kulturális élet különböző területein, a politikában tevékenykedő és a történelmi egyházakba beépített egykori ügynökök névsora került fel az internetre szombaton. A magát Szakértő'90 néven aposztrofáló ismeretlen szerint a 219 nevet tartalmazó lista azonos az Antall József exminiszterelnöknek átadott, ám 1990 óta csupán szóbeszédből ismert anyaggal.
Anonim módon
A lista közlője bevezető kísérőszöveggel látta el az anonim, ingyenes tárhelyen megjelentetett dokumentumgyűjteményt. "Szakértő'90" állítása szerint "hiteles forrásból" jutott hozzá a gépelt listákhoz, amelyeknek fénymásolatát változtatás nélkül - "úgy, ahogy azokat 15 évvel ezelőtt készítették" - helyezte el az angelfire.com ingyenes tárhelyszolgáltatón. A 17 lapból álló anyag valójában öt egymástól elkülönülő ügynöklista. Az egykori összeállítók külön kategóriába sorolták a a rendszerváltás évei előtt az országos sajtóban dolgozókat, a kulturális és a művészeti élet szereplőit, a helyi lapkiadásban tevékenykedőket, a pártok és politikai szervezetek tagjait és a történelmi egyházak képviselőit. A különböző hosszúságú listákon összesen 219 név és a személyazonosság megállapításához szükséges adat (születési hely, dátum és anyja neve) szerepel.Illusztráció volt
A kísérőszöveg szerint nem ismertek a listára felkerült személyek kiválasztásának szempontjai, de valószínűsíti, hogy "a 90-es évek közéletéhez tartozó személyek egyes csoportjainak érintettségét" próbálták illusztrálni a készítők. A listákon sem fedőnév, sem az esetleges beszervezést bizonyító bármilyen adat nem szerepel, de "Szakértő'90" úgy véli, hogy a többség a Belügyminisztérium egykori III/III-as csoportfőnökségéhez tartozott, a kisebb részt pedig a kémelhárítással foglalkozó III/II-es csoportfőnökség szervezte be.
Tévés, rádiós, püspök
Ismertek lettek
A különböző kategóriákban felbukkanak olyan személyek is, akikről már korábban ismertté vált, hogy beszervezték, vagy csak megkörnyékezték őket. A kulturális élet szereplőiről összeállított listán szerepel többek között a Népszabadság szinikritikusának, Molnár Gál Péternek neve is, akiről tavaly év végén derült ki, hogy éveken át jelentett a szolgálatnak. A listán megtalálható Forró Tamás neve is, akiről pedig októberben írta meg a Magyar Nemzet, hogy Szilágyi Ákos fedőnéven írt feljegyzéseket. Forró akkor nem reagált. Az MDF-es ügynökök között sorolja fel a lista Csurka Istvánt, a MIÉP jelenlegi elnökét is, aki 1993-ban már elismerte, hogy beszervezték, de azt állította, hogy csak kényszer hatására írta alá 1957-ben a 6-os kartont. A politikusnévsorba került az SZDSZ politikusa, Szalay Gábor is, aki a Medgyessy-ügy idején, 2002-ben ismerte el, hogy '70-es évek végétől a '80-as évek végéig megszakításokkal együttműködött a Belügyminisztérium III/II-es csoportjával. A kulturális szekcióban felsorolt Arató András, egykor ismert lemezlovas néhány hónapja egy tévéműsorban ismerte el ügynökmúltját.