Blairnek tudnia kellett
Bár az igazi izgalmakat a brit sajtó Allister Campbell kommunikációs főtanácsadójának - többek, köztük Kelly szerint is az iraki fegyverdosszié feltupírozójának - keddi meghallgatásától várta, már a hétfői nap váratlan fordulatot hozott.
Jonathan Powell, a miniszterelnöki hivatal általában háttérbe húzódó kabinetfőnökének meghallgatásán kiderült, hogy Powell már 2002 szeptember 17-én emailben figyelmeztette főnökét: Irak nem jelent közvetlen fenyegetést.
Fegyverprogram márpedig volt
"Kellően egyértelművé kell tennünk a fegyverdosszié nyilvánosságra hozatala előtt, hogy nem állítjuk, hogy Irak közvetlen fenyegetést jelentene" - áll az üzenetben. Mint írta a meggyőzhetők számára elég bizonyíték áll rendelkezésre.
Az iraki tömegpusztítófegyver-program "aktív, részletes, növekvőben van. Működik" - idézi Powell levelét a Guardian.
Olvasmányos újraírás
A napilap szerint a tény, hogy Blair legközelebbi munkatársa tudott a közvetlen fenyegetés hiányáról, elég bizonyíték arra, hogy a kormányfőnek is tudnia kellett erről.
Erre utal az is, hogy a Campbell válaszában a fegyverdosszié "átstrukturálását" javasolta, "TB - a Guardian megjegyzése szerint Tony Blair - ajánlásai szerint". Powell válaszában megnyugtatta a kommunikációs főtanácsadót: "TB-nek lesz mit olvasnia" a Washingtonba tartó repülőn.
Azt már a Hutton-bizottság múlt heti vizsgálata megállapította, hogy a fegyverdosszié szövegén - egy érintett kém szavaival - sokat "keményítettek". Előszavába, melyet Tony Blair írt alá, már bekerült az a kizárólag egyetlen forrásból megerősített információ, miszerint Irak akár 45 percen belül képes támadást indítani szövetséges célpontok ellen.