További Külföld cikkek
- A ChatGPT-től kérdezte meg a Las Vegas-i robbantó, hogyan kell bombát csinálni
- Horvátország eddigi legdrágább autópályája épül Dubrovnik felé
- Egyre több a halálos áldozat Tibetben, a hatóságok versenyt futnak az idővel
- Alexander Schallenberg volt külügyminisztert nevezik ki ügyvivő kancellárnak Ausztriában
- Figyelmeztetni kellett a belgákat, hogy ne egyék meg a karácsonyfájukat
|
Bush tehát a CIA hibájából egészen március közepéig kitartott az uránvásárlásról szóló történet mellett. Az információkat végül a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség vezetője cáfolta az ENSZ Biztonsági Tanácsában. A hírszerzés egy bénán hamisított levélnek dőlt be.
Némileg ellentmond a kormánytisztviselők állításainak Greg Thielmann. A külügyminisztérium hírszerzésének volt elemzője szerint az ellenőrizetlen információkat a kormányzati tanácsadók szivárogtatták ki. A nigeri levél ezért nem is került bele Colin Powell február 5-i irak elleni vádbeszédébe.
Van, ami kimaradt
Egy a Washington Postnak nyilatkozó titkosszolgálati elemző szerint az eset jó példa a hírszerzési adatok iraki háború előtti kezelésére. Mint mondta, a titkosszolgálatoknál nem hamisítottak jelentéseket. Viszont ha valamilyen információ nem illett bele a képbe, nem vették figyelembe.
Több CIA-s a kormányzatot hibáztatta a kudarcért, mondván nyomást gyakoroltak rájuk. Az uránvásárlási ügy elhallgatása azonban arra utal, hogy az ügynökség maga is alakítgatta a hírszerzési adatokat - írja a Post.