További Külföld cikkek
- Forrong Georgia, a rendőrök összecsaptak a tüntetőkkel
- Magyar középiskolák bezárására készülnek Szlovákiában
- Évtizedekig nem beszéltek, mostantól már kereskednek – így békült ki két ázsiai óriás
- Észak-Koreára kilátást nyújtó kávézót nyitott a Starbucks
- Csalásra gyanakodnak, újraszámolják a román elnökválasztás szavazatait
Clinton közlegény
"Ma egy hozzátok akár egyszerű gyalogosként is csatlakozni szándékozó polgárként szólok hozzátok" - hozta lázba a küldötteket az est sztárja, Bill Clinton. "John Kerry és John edwards jó emberek, jó ötletekkel" - mondta az exelnök. Clinton a neki jutó pár percben egy hasonlat erejéig Kerry vietnami hajókapitányi múltját is felidézte: "bátor ember, aki tudja, hogyan kell kivezetni egy csónakot a viharból".
"Amerika nem ölheti meg vagy börtönözheti be minden ellenségét" - fogalmazott meg kritikát Bush kormányzásával szemben Clinton. Véleménye szerint Bush kormányzata elszigetelte Amerikát és elidegenítette szövetségeseit. "Az erő és a bölcsesség nem ellentétes értékek" - mondta. Clinton mellett Jimmy Carter és a legutóbbi választások vesztese Al Gore is kritizálta Bush külpolitikáját.
Érdektelen közönség
Teresa Heinz-Kerry |
Pedig Kerrynek a szakértők szerint hihetetlenül nagy szüksége lenne a reklámra. A demokrata jelöltet a felmérések tanúsága szerint most kevesebben ismerik, mint az előválasztások csúcsidőszakának tartott márciusban, ráadásul továbbra is csak döntetlenre áll Bushsal a közvélemény-kutatásokban. Pedig alelnökjelöltjét már megnevezte, és Amerikában hagyományosan az alelnök megnevezése és a jelölőgyűlés is nagyot dob az elnökjelöltek népszerűségén.
Harminc éves konfliktusok
A második napon némi izgalmat okozhat, hogy főműsoridőben egymás után szólal fel Teresa Heinz-Kerry, az elnökjelölt felesége és Ted Kennedy szenátor, Kerry politikai mentora. Kennedy "egy tökéletes barom" - ez a harminc évvel ezelőttről vett Heinz-Kerry idézet izgatta fel az amerikai sajtó egy részét. A hetvenes években, még John Heinz republikánus szenátor feleségeként Theresa asszony nem volt túl nagy véleménnyel sem a demokratákról, sem az akkor regnáló Nixon elnök legnagyobb politikai ellenfeléről.
"Nem hiszek Ted Kennedynek, ahogy Nixonnak sem. De Nixon ezerszer jobban teljesít, mint gondoltam" - nyilatkozta 1971-ben a Washington Postnak. Alig négy évvel később ezt még azzal is kiegészítette, hogy ha Kennedy csak azért marad (azóta már ex) felesége mellett, hogy megtartsa a katolikus szavazatokat, "akkor egy tökéletes barom".
Teresa, aki a demokraták következő first ladyje lehet, a pártról csak azt mondta, hogy "a velejéig rothadt".
Mára kibékültek
"Az évek során Kennedy szenátor és neje, illetve John Kerry és Teresa Heinz-Kerry jó barátságot és egymás iránti mély tiszteletet alakított ki" - közölte a Boston Heralddal a szenátor szóvivője. "Harminc évvel ezelőtti nyilatkozatokról beszélünk, azóta változtak a dolgok" - jelentette ki Heinz-Kerry szóvivője is.
A jó viszonyt alátámasztandó Teresa asszonyt ma Kennedy szenátor lánya, Victoria Reggie látja vendégül a bostoni Szépművészeti Múzeumban rendezett fogadásán.