További Külföld cikkek
- Több mint ötvenen meghaltak Izrael légicsapásaiban
- Megtalálták a Naprendszer legdrágább kisbolygóját, arany is van rajta
- Egyre biztosabb, hogy ez az ország lehet az EU következő tagállama
- Minden eddiginél keményebb üzenetet küldött a Pentagon Putyinnak
- Nem finomkodtak az osztrák politikusok Orbán Viktor bécsi látogatásával kapcsolatban
Megszűnt a köztévé adása
A grúz kormány által felügyelt tévéadó szombaton este beszüntette adását. Az AFP hírügynökségnek nyilatkozva a televízió egyik munkatársa azt nyilatkozta, hogy egyik percről a másikra lekapcsolták őket, és nem tudják miért.
A Rustavi 2 független tévéadó eközben azt jelentette, hogy a hatóságok az ő adásukat is meg akarták szüntetni. Fegyveresek tartanak az adó központjába, és a parlament előtt tüntető csoportok szintén elindultak arrafelé. A Rustavi 2 a kaukázusi ország legkedveltebb adója, és az elmúlt hetekben részletesen beszámolt a komrány elleni tiltakozó megmozdulásokról. Csapatmozgások Tbiliszi határában
A grúz krízis első estéjén a belügyminisztérium összevonta csapatait a főváros határában. Több pánzélozott egységet mozgósítottak a környező helyőrségekben. A minisztérium környékén a katonák elfoglalták állásaikat.
Eduard Sevarnadze államző belügyminisztériumhoz közeli rezidenciája mellett több páncélozott jármű vonult fel, jelentette a Rustavi 2 független tévéadó. Négy csapatszállító illetve több mint tíz busz és kisbusz hozott az épülethez további katonákat. A jelentés szerint a Tbiliszihez közeli Vasiani bázison páncélosokat készítenek fel az indulásra.
A tüntetők élére ált Mihail Szaakasvili és Nino Burdsanadse ellenzéki vezetők este a grúz televízióban kijelentették, hogy katonai és rendőri vezetők garantálták nekik, hogy nem lesz erőszakos beavatkozás.
Az ellenzék vezére, Mihail Saakasvili a CNN-nek délután adott interjújában arra utalt, hogy ha Sevarnadze gyorsan kiírja az új elnökválasztást, átmeneti időre a hivatalában maradhat. A parlamentet elfoglaló tüntetők gyakorlatilag átvették az ellenőrzést a főváros felett.
Tekintse meg képeinket a tüntetésről. |
Burdsanadse szavai szerint Sevarnadzénak nincs többé erkölcsi joga az elnöki poszthoz. A politikus asszony egyúttal arra figyelmeztette a fegyveres erőket, nehogy beavatkozzanak a hatalmi harcba. Az elnöki hivatal ragaszkodik hozzá, hogy az ellenzék fegyveres államcsínyt követett el.
|
Washington és Moszkva aggódik
Sevarnadze szombaton este telefonon beszélt Colin Powell amerikai külügyminiszterrel és Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Powell aggodalmát fejezte ki a Grúziában alkotmányon kívül sodródó helyzet miatt, közölte Sevarnadze titkársága. Az amerikai külügyminiszter hamarosan felkeresi az országot, áll a közleményben.
Putyin elnök ugyancsak aggodalmának adott hangot, és kifejezte reményét, hogy a helyzetet alkotmányos kürülmények között sikerül rendezni. Az amerikai külügyminisztérium a grúz kormányzatot és ellenzéket a párbeszéd folytatására szólítja fel. Mindkét oldalt felszólítják, hogy nem alkalmazzanak erőszakot, áll a washingtoni külügyi szóvivő közleményében.
Az EBESZ szintén arra szólította fel a grúzokat, hogy békés eszközökkel találjanak kiutat a válságból, és törekedjenek a helyzet demokratikus megoldására.
Az orosz csapatok szemlélődnek
Mihail Margelov befolyásos orosz politikus, a föderációs tanács külpolitikai bizottságának elnöke szerint Sevarnadze uralma véget ért. Mindent meg kell tenni, hogy a kormányrudat békésen adják át egy új elnöknek, idézte a dpa Margelov szavait. A moszkvai védelmi minisztérium szóvivője útján közölte: a Grúziában állomásozó orosz csapatok nem fognak beavatkozni a Tbilisziben zajló eseményekbe, mivel a fejlemények Grúzia belügyét képezik.
Az egykor a Szovjetunióhoz tartozó Grúzia rendkívüli geopolitikai jelentőséggel bír. A dpa szerint ezzel magyarázható, hogy az alig ötmilliós országban a háttérben az USA és Oroszország vetélkedik a nagyobb befolyásért.
Megfigyelők Tbilisziben
Az Index telefonon elérte Eörsi Mátyás országgyűlési képviselőt, aki az Európa Tanács delegációját vezeti, és feladata lett volna, hogy megfigyelőként őrködjön a választások második fordulójának tisztasága felett. A holnapra tervezett voksolás azonban minden bizonnyal elmarad.
Eörsi Mátyás az Index kérdésére elmondta, hogy szombat délelőtt Sevardnadze ellenes tűntetők és a hetvenöt éves grúz államfő hívei is a parlament előtt gyülekeztek. A CNN értesüléseivel ellentétben a tűntetők nem csaptak össze a rendőrséggel, csak a két tábort elválasztó rendőrségi buszokat döntötték fel.
Eörsi Mátyás vasárnap találkozott volna a grúz elnökkel, de egyelőre nem lehet tudni, hogy létrejön-e az egyeztető tárgyalás.
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!