További Külföld cikkek
- Nagy Csaba: A háború árnyékában a gyerekek mosolya ad reményt
- Két ember eltűnt, miután egy orosz teherhajó elsüllyedt a Földközi-tengeren
- Vlagyimir Putyin afrikai hatalma kezd összeomlani
- Elon Musk szerint csak az AfD mentheti meg Németországot
- Az Aszad utáni Közel-Keleten Irán a legnagyobb vesztes, a legnagyobb nyertes pedig Törökország
Amerikai hírszerzők értesülései szerint Szaddam Husszein rezsimje titokban olyan különleges minőségű alumínium csöveket próbált vásárolni külföldön, amelyek urándúsításra szolgáló centrifugákban is használhatók.
A kórcsapás fenyegetése
Sivatagi Vihar, festményen |
A biológiai fegyverek bombákkal, rakétákkal, légi permetezéssel és titkos műveletek révén juttathatók célba, az utóbbi módszerrel akár az Egyesült Államok területén is. Iraknak rendelkezik olyan rakétákkal is, amelyek hatótávolsága meghaladja a számára engedélyezett 150 kilométert - az Egyesült Államok vagy Európa területét azonban nem érhetik el.
A jelentés lényegében ugyanazokat a megállapításokat tartalmazza, amelyeket a kormány a hét elején a kongresszus tagjai elé tárt, nyelvezetében azonban kevesebbet használja a feltételes módot. George Tenet, a CIA igazgatója pénteken zárt ajtók mögött tájékoztatta az iraki fegyverkezési programról a szenátus hírszerzési bizottságát.
A fő fegyverzetellenőr is új ENSZ határozatot akar
Hans Blix, az ENSZ fegyverzetellenőreinek vezetője egyetért az Egyesült Államoknak az álláspontjával, hogy csoportja várja meg az ENSZ Biztonsági Tanácsának új határozatát, amely újra meghatározza felhatalmazásukat.
"Meglehetősen esetlen fordulat lenne számunkra, ha elutaznánk Irakba, megkezdenénk a munkát, majd egy új határozat módosítaná annak feltételeit" - jelentette ki a fegyverzetellenőrök vezetője, miután péntek este Washingtonban találkozott Colin Powell amerikai külügyminiszterrel.
Powell elégedetten nyugtázta Blix szavait. A találkozót követően rögtönzött sajtóértekezleten kijelentette: ha az ellenőrök visszatérnek Irakba, semmi sem korlátozhatja tevékenységüket.
Sivatagi Vihar, dokumentumfotón |
Egy határozat, két határozat
Az Egyesült Államok közben folytatja diplomáciai erőfeszítéseit, hogy meggyőzze a Biztonsági Tanács tagjait az új határozat szükségességéről.
ENSZ-források szerint Washington hajlik azon francia javaslat elfogadására, amely szerint a BT két határozatot hozna Irakról. Az elsőben szigorú feltételeket és határidőket szabva felszólítanák Bagdadot tömegpusztító fegyvereinek megsemmisítésére - ennek megtagadása vagy kijátszása esetén a második határozat szólna a következményekről, vagyis a katonai erő alkalmazásáról.
Powell a washingtoni találkozó után kérdésekre válaszolva megismételte, hogy kormánya továbbra is azt a megoldást részesíti előnyben, hogy egy határozatban rendelkezzenek tömegpusztító fegyverek megsemmisítéséről, illetve az annak elmaradása esetén várható retorziókról.