Bush hamarosan végleg elveszti az eszét
További Külföld cikkek
- Börtönbüntetésre ítéltek egy gyilkosságra felbérelt svéd tinédzsert Dániában
- Halálos fenyegetést kapott a Paraméter szerkesztősége
- Nyilvánosan megöléssel fenyegette az alelnök a Fülöp-szigeteki elnököt, most mindent tagad
- Fellélegezhet a Közel-Kelet, szerdától életbe léphet a tűzszünet Izrael és a Hezbollah között
- Földbe állhat az orosz hadigazdaság, Putyinra káosz várhat a háború után
Augusztus 31-én távozik posztjáról Karl Rove fehér házi főtanácsadó, akit sokan a George W. Bush elnöksége mögött álló stratégiai észnek tartanak, írja a CNN. Rove-nak Bush főtanácsadójaként vitathatatlanul kulcsszerepe volt a 2000-es és a 2004-es elnökválasztási győzelemben.
"Azt hiszem itt az idő" - nyilatkozta Rove a Wall Street Journalnak adott interjújában, ahol családi okokkal indokolta távozását. "Távozása természetesen hatalmas veszteség nekünk, de Rove továbbra is az elnök egyik legjobb barátja marad" - szögezték le a Fehér Ház részéről.
Rove elmondta, hogy először egy éve fordult meg a fejében a visszavonulás gondolata, de mégis a maradás mellett döntött, miután a félidős választáson a demokraták többséget szereztek a kongresszusban.
Most azért döntött véglegesen a távozás mellett, mert Joshua Bolton fehér házi kabinetfőnök közölte a tanácsadókkal, hogy a szeptemberben is hivatalban maradók valószínűleg csak 2009 január 20-án, az új elnök beiktatásáig nem távozhatnak posztjukról.
Az interjúban Rova beszélt a 2008-as elnökválasztásról is, szerinte ugyanis jó eséllyel republikánus jelölt győz majd, mivel biztosnak tartja, hogy a demokraták végzetes tévedésként Hillary Clintont támogatják majd. "Ha megőrizzük a hidegvérünket és továbbra is nagy dolgokat képviselünk, akkor győzni fogunk."
Megosztó figura
Rove az elnök egyik legrégibb tanácsadója, aki az 1993-as texasi kormányzóválasztás óta dolgozott együtt Bush-sal. Az elnök "az építész" becenevet találta ki Rove-nak, utalva a két elnökválasztáson is sikeres stratégiákra, emlékeztet a Guardian.
Rove egyébként a legmegosztóbb alakok közé tartozik a Bush adminisztrációban. Korábban többek között azzal vádolták, hogy szerepe a CIA-kémügyben, amikor valaki kiszivárogtatta a sajtónak Valerie Plame fedett ügynök kilétét. A tanácsadó ellen az eredetileg tervezettel ellentétben végül nem emeltek vádat hamis tanúzás és az igazságszolgáltatás akadályozása miatt.
A múlt hónapban Rove-t a szenátus igazságügyi bizottsága idézte volna be kilenc szövetségi ügyész tavalyi eltávolítása miatt, azonban Bush elnök azt tanácsolta neki, hogy ne tanúskodjon az ügyben.
Rove szeptemberben visszatér texasi otthonába, még nem tudni, hogy ki kerül majd a helyére, de a Guardian szerint a legvalószínűbbnek az tűnik, hogy több tanácsadó között osztják majd fel a mostani feladatait.