További Külföld cikkek
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
- Szerbia az Európai Unió tagja akar lenni, de nem mond le keleti partnereiről
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
- Drámai bejelentés: megállhat a vérontás a Közel-Keleten, zuhannak az olajárak
Tévedett a tévedhetetlen
Választásuk a megbízhatónak gondolt érintőképernyős számítógépekre esett. A gépek a gyártó adatai szerint minden szavazatot rögzítenek és a központba küldenek, biztos ami biztos a szavazást még eseménynaplójukban is rögzítik bekapcsolástól kikapcsolásig. A gyártó szerint ezzel biztosítható az utólagos ellenőrzés, bár erre, a rendszer tévedhetetlensége miatt nem is lenne szükség.
Mégis, egy a szavazásokat felügyelő civil szervezet a New York Timeshoz eljuttatott jelentése szerint a rendszer már többször is csődöt mondott. A 2002-es floridai kormányzóválasztás demokrata előcsatározásai során a már a 2000-es választás egyik legbotrányosabb körzetének számító Miami-Dade megyében 1544 szavazatnak, a voksok nyolc százalékának veszett nyoma.
Teljes összeomlás
Később, a rendszer kétszeri összeomlása miatt a választás összes adata elveszett. Hiába zárta ki ugyanis a készülékek gyártója az emberi hiba lehetőségét, ha maguk a gépek viszont elromolhatnak. Ehhez persze nagyban hozzájárul, hogy több körzetben is kiképzetlen személyzet kezelte a gépeket, rosszul. A hibás be- és kikapcsolások nagyban hozzájárultak az adatvesztésekhez - írja a New York Times.
További problémát jelent, hogy a gépek látszólag gyakran hibáznak a szavazatok rögzítésekor. A gyártó Election Systems and Software cég képviselői szerint a gépeket úgy programozták, hogy az eddigi lyukkártyás szavazógépekkel szemben semmi esetre se rögzítsenek kettős szavazatot, ha meg valaki nem szavazna, azt üres szavazólapként továbbítsák.
Ehhez képest az Amerikai Polgárjogi Szövetség (ACLU) jogvédő szervezet adatai szerint az érintőképernyős körzetekben nyolcszor annyi üres szavazat érkezett vissza, mint a lyukkártyás körzetekben.
Florida, paradicsom
A problémát immár a floridai hatóságok is elismerik. A New York Times értesülései szerint ugyan a bajok már 2002-ben jelentkeztek, a választásokat lebonyolító hatóságok először 2003 nyarán értesültek róla, nyilvánosan meg csak idén májusban ismerték el azokat. A Miami-Dade Választási Reformbizottság nevű civil szervezet szerint az elnökválasztásokig hátra levő kevesebb mint négy hónapban sürgősen orvosolni kell a gondokat. Ellenkező esetben "Florida lehet az új Florida" - nyilatkozta a Timesnak a szervezet vezetője, Lida Rodriguez-Taseff.