További Külföld cikkek
- Drasztikusan csökken a népesség Ukrajnában, kérdés mennyien maradnak a háború után?
- Dmitrij Medvegyev üzent Georgiának: Ilyenért régen lámpaoszlopokra akasztották az embereket
- A georgiai biztonsági erők vízágyúval oszlatták Tbilisziben a parlament előtt tüntetők tömegét
- Egyre súlyosabb a helyzet a Gázai övezetben, leállították a térségbe érkező segélyszállításokat
- A Gázai övezetben tovább folynak a harcok
Kikerülték a genfi egyezményt
Klikk a képre! |
Az ötletet a Bush kormányban is szélsőjobboldalinak számító, mélyen vallásos és bigottan erkölcsös John Ashcroft igazságügyi minisztériuma adta. Ashcroft jogászai már 2001 őszén elég laza értelmezését adták a kínzásoknak a CIA számára készített leiratukban. A dokumentum a Newsweek értesülései szerint megengedhető eljárásnak nevezte az alvásmegvonást, a fóbiák kihasználását és a stresszhelyzetek előidézését. Határt egyedül "a súlyos fizikai és mentális fájdalom okozása" jelentett, ez azonban meglehetősen tágan értelmezhető kategória.
|
2002 január 9-re John Yoo, a minisztérium egyik konzervatív jogásza elkészítette negyvenkét oldalas tanulmányát, mely szerint az afganisztáni háborúra nem vonatkozik sem a hadifoglyok jogait szavatoló genfi egyezmény, sem bármely más háborús jog. Yoo tervezete hatalmas felháborodást váltott ki a nemzetközi jogot a Pentagonnál mindig is jobban tisztelő külügyminisztériumban - a Newsweek informátorai szerint Powell külügyminiszter szó szerint kiborult. A külügy számos tiltakozása ellenére a Fehér Házat meggyőzték az igazságügy érvei.
Egy, a Newsweek birtokába került feljegyzés szerint Bush 2002 január 25-én eldöntötte, hogy a genfi egyezmény nem terjed ki a tálib és az al-Kaidás foglyokra. Bush egyik jogi tanácsadójának, Alberto Gonzales indoklása szerint "az újfajta háború természete jelentősen jutalmazza, ha az elfogottaktól gyorsan szerzünk információkat a tervezett akciókról és megbízóik személyéről".
Bush titkos parancsára
A jogi keretek megteremtése után Bush cselekedni kezdett. Titkos határozatban hatalmazta fel a CIA-t titkos fogolytábor-hálózat kiépítésére külföldön. Az elnök felhatalmazást adott a fogvatartottak példátlanul szigorú faggatására is - írja a Newsweek. "Nem kívánunk kommentálni semmilyen feltételezett titkosszolgálati tevékenységet" - válaszolta a lap az utasítással kapcsolatos kérdésére egy vezető kormánytisztviselő.
Megtetszett a módszer
A Pentagon eleinte ellenállt az új utasításoknak - írja a Newsweek. A lap a minisztériumból származó értesülései szerint a katonai és a politikai vezetés is úgy gondolta, hogy a "hadseregnek nem kellene részt vennie" a CIA új kihallgatási gyakorlatában. 2002 végére azonban "fentről" leért a genfi egyezmény "keményebb kihallgatási technikákra" cserélésére vonatkozó parancs. A lap értesülései szerint a döntés kisebbfajta forradalmat okozott a minisztérium igazságszolgáltatási részlegénél. A hadsereg jogászai még egy neves New York-i emberjogi ügyvédet is megkerestek panaszukkal.
Az események ekkor felgyorsultak. A Pentagon vette át a guantanamói, az al-Kaidás és tálib gyanúsítottak elkülönítésére létrehozott fegyintézet felügyeletét. Rumsfeldet lenyűgözték a gyors eredmények, nem csoda, hogy egy fél évvel később, Irak legyőzése és a fegyveres lázadás kezdete után a megszállt országban is hasonló technikák bevezetése mellett döntöttek.
Muzulmánfalók döntési helyzetben
A minisztériumban helyettes államtitkárságot hoztak létre a katonai hírszerzés irányítására. A részleg vezetésével Steve Cambonét bízták meg. Cambone az iraki háború nagy támogatója volt, a harcok kezdete előtt Rumsfeldhez hasonlóan úgy vélte, a CIA túlságosan visszafogott az iraki tömegpusztító fegyverekre vonatkozó becsléseiben. Katonai helyettesének Jerry Boykin vezérezredest választotta. Boykin 2003 őszén akaratán kívül is elhíresült egy oregoni templomban elhangzott mondata kapcsán, amikor is egyenlőséget vont a muzulmán világ és a sátán között.
A keményvonalasok helyzetbe hozásán túl Rumsfeld Irakba küldte a guantanamói börtön keménykezű parancsnokát, Geoffry Millert. Miller a Kubában már bevált alvásmegvonást, lemeztelenítést, zaklatást javasolta módszerként - írja a Newsweek. A vezérőrnagy ebből csak annyit ismert el, hogy javasolta a börtönőrség és a hírszerzés közös irányítás alá helyezését.
Egyre erőtlenebb védekezés
A védelmi minisztérium hevesen tagadta a két hetilap vádjait. Lawrence Di Ritta, a Pentagon szóvivője vasárnap "idegenszerű, konspiratív, hibákkal és névtelen találgatásokkal teli" műként jellemezte az írásokat. A New Yorkernek nyilatkozva a Pentagon azt is tagadta, hogy Cambonenak bármi köze lehetne a kínzásokhoz. A helyettes államtitkár állításuk szerint "nem vette át tisztét 2003 március 7-ig, és semmiféle döntéshozatalban nem vett részt az Irakban, vagy a világ bármely más részén alkalmazott kihallgatási technikákkal kapcsolatban".
A Newsweek értékelése szerint a Pentagon felső vezetése egyre nehezebben tudja elhárítani magáról a felelősséget. Egyre több jel utal arra, hogy a hivatalosan képviselt állásponttal szemben nem idén januárban értesültek először az iraki kínzásokról. A Nemzetközi Vöröskereszt már tavaly november elején a foglyok lemeztelenítéséről tett jelentést az amerikai kormánynak. Az iraki amerikai parancsnokság csak két hónappal később kezdett vizsgálatot, amikor már sejteni lehetett, hogy a kínzásokról készült fotók kiszivárognak.
A botrány ráadásul még szélesedhet is. A Newsweek érdeklődésére a CIA belső vizsgálati osztályának vezetője elismerte, hogy legalább egy iraki fogoly halálának körülményeit vizsgálják. A férfit halála előtt a titkosszolgálat ügynökei hallgatták ki.