Mit nyernek a magyarok a pekingi olimpián?
További Sport cikkek
- Végső búcsú minden idők egyik legjobb magyar sportolójától
- Remek teljesítmény a magyar bajnoki címvédőtől, megszerezte első hazai BL-sikerét
- Hullanak a nagyágyúk, hajmeresztő balesete után a kilencszeres ralivilágbajnok is feladta a Dakart
- Eszelős rekord a Dakaron: mindössze 19 éves versenyző nyerte a 3. szakaszt
- Rémisztő borulása után feladja a Dakart a címvédő Carlos Sainz
Fél év múlva, augusztus nyolcadikán, nyolc órakor kezdődik a huszonkilencedik nyári olimpia, és már biztos, hogy az előzővel szemben a labdajátékokban négy magyar csapatért nem szoríthatunk, így a kétszázas létszám utópiának tűnik. Elképzelhető, hogy száznyolcvan hazai sportoló sem lesz Pekingben - eddig nyolcvannyolcan vannak biztosan -, ami nem drámai visszaesés, hiszen Sydneyben 178 magyar állt rajthoz 2000-ben, és ért el ugyanannyi érmet, mint Athénban 219. Azaz nyolc aranyat, hat ezüstöt és három bronzot.
Kvótások:
Asztalitenisz: Tóth Krisztina (egyéni) Birkózás: Lőrincz Tamás (kf. 66kg), Bácsi Péter (kf. 74kg), Fodor Zoltán (kf. 84kg), Deák Bárdos Mihály (kf. 120kg), Hatos Gábor (szf. 74kg) Evezés: Varga Tamás, Hirling Zsolt (könnyűsúly, kétpár) Cselgáncs: Ungvári Miklós (66kg), Hadfi Dániel (100kg), Baczkó Bernadett (57kg), Mészáros Anett ( 70 kg) Kajak-kenu:Férfiak: Benkő Zoltán (K1 1000m), Kammerer Zoltán, Kucsera Gábor (K2 500m és 1000m), Vereckei Ákos (K1 500m és K4 1000m), Gyökös Lajos, Kökény Roland, Horváth I. Gábor (K4 1000m), Vajda Attila (C1 1000m), Kozmann György, Kolonics György (C2 1000m)
Nők: Kovács Katalin (K1 és K4 500m), Paksy Tímea, Benedek Dalma (K2 és K4 500m), Fazekas Krisztina (K4 500m) Kerékpár, országúti verseny: Bodrogi László (időfutam, mezőny-verseny), Kusztor Péter (mezőny-verseny) Hegyi kerékpár: Parti András Öttusa, Férfiak: Horváth Viktor, Tibolya Péter, Balogh Gábor, Németh Róbert Nők: Vörös Zsuzsanna (Egy nemzet maximum két-két sportolót indíthat az olimpián) Ökölvívás: Szellő Imre (81kg) Sportlövészet, férfiak: Sidi Péter (puska számok), Gerebics Roland (dupla trap) Nők: Tóth Anita (puska számok), Csonka Zsófia (pisztoly számok), Igaly Diána (skeet) Torna: Gál Róbert (férfi egyéni összetett), Böczögő Dorina (női egyéni összetett) Vitorlázás, férfiak: Gádorfalvi Áron (szörf, RS:X) Nők: Detre Diána (szörf, RS:X) Vízilabda: férfi válogatott
A létszámot leginkább az dobná meg, ha a női kézilabda- és vízilabdacsapat megszerezné a kvótát, mert mindjárt huszonnyolc fővel népesebb lenne a csapat. Előbbi könnyebb helyzetben van, a franciák mellett Elefántcsontparttal van egy selejtezőcsoportban, illetve egy még nem ismert ázsiai országgal, amely a földrész harmadik legjobbja, bár ilyet nem tartanak nyilván. Innen bejutni a legjobb kettő közé jóval könnyebb - feltéve, ha a dánok be nem ügyeskedik magukat a csoportba -, mint a pólósnőknek február végén, igaz, ők is a szerencsésebb csoportban vannak.
Stieber Mercédeszék ha az elődöntőt elérik, még egy győztes meccs minimum kell nekik, hiszen a jelenlegi kiírás szerint az első három helyezés ér olimpiai belépőt. A nagy rivális a házigazda Olaszország és a mumus Oroszország mellett Kanada, valamint Spanyolország. Közülük kell kettőt megelőzni, ami teljesíthető, de csak maximális odaadással.
Az elmúlt olimpiák előtt rendre hét aranyra számító Schmitt Pál újévi esélylatolgatásában - konkrétumok nélkül - eggyel lejjebb adta. A Magyar Olimpiai Bizottság elnöke inkább óvatos, mintsem pesszimista, bár a világbajnoki helyezések alapján erre semmi oka, hiszen 2007-ben, 2003-hoz hasonlóan száznegyven olimpiai pontot gyűjtöttek a magyarok.
Ha ehhez hozzávesszük, hogy az úszó Risztov Éva inkább a könnyeivel küszködött, mintsem a távval a legutóbbi játékokon, a két atléta, Annus és Fazekas pedig máig tisztázatlan körülmények közt nem tarthatta meg aranyát, nem is annyira reménytelen a helyzet. Ők ugyanis huszonöt olimpiai ponttal vették ki a részüket a 2003-as eredményekből. (Nagy égések és nagy kiugrások persze most is lesznek.)
Schmitt várakozásának módosításához jelentősen hozzájárulhatott, hogy most nincs sok vérbeli favorit. Illetve az is, hogy a magyar sport vékony jégen táncol, az elmúlt három olimpián a vívás, az úszás és a kajak-kenu tizenöt aranyérmet szerzett, az összes többi sportág nyolcat. Az elmúlt három olimpián a már említett három sportág 270 olimpiai pontot hozott, a többi 159-et, vagyis a három sportág menői tartották az ernyőt, a többi tizenhárom közel a felére volt képes.
Schmitt aggodalmát csak növelhette, hogy a három sportágból az úszók visszaestek, Barcelonában még ötvenkilenc pontot hoztak, Sydneyben már csak tizennégyet, és bár Athénra javultak, a tavalyi világbajnokságon történelmi mélypontra kerültek, mindössze egy bronzéremmel tértek haza Ausztráliából, ahol a házigazdák és főként az amerikaiak taroltak.
A vívás és a kajak-kenu egyaránt javult, ha az olimpia előtti évek eredményességét tekintjük. Vívásban azonban sohasem lehet igazi favoritról beszélni - különösen egyéniben -, mert az aznapi forma dönt el mindent. Az izmosodó kardcsapat éremesélyes, de ugyanez elmondható a negyven felé tartó párbajtőrözőkről, és a női tőrcsapat is markáns arcát mutatta. Még egyik gárdának sem százszázalékos az olimpiai helye, de a kilencvenöt mindegyiknél valószínűsíthető.
A kajakosoknál még nagyon sok minden történhet a válogatókon. Különösen igaz ez a női vonalra, amely az utóbbi időszakban átlag feletti eredményeket mutatott fel, Janics távozása ellenben felborította a meglévő rendet. A szegedi világbajnokságon még valamennyi számot megnyerték, Duisburgban már két olimpiai távon is megelőzték őket a németek. Kovács Katalin és Janics idén még összecsap egymással azért, hogy melyikük lehet ott egyesben, hacsak Benedek Dalma meg nem tréfálja őket. A győztes tüstént pekingi aranyvárományosnak tekinthető, de tippelni is nehéz a befutóra. A páros is esélyes, csak az összetétele kérdéses, Janics és Kovács a Paksy Tímea, Benedek Dalma duóval biztosan hatalmas csatát vív majd a válogatón.
Ha szűkítjük a kört, az egyetlen igazi nagy esélyes a sportágból Vajda Attila, aki berobbant a legjobbak közé, Európa- és világbajnokságot nyert tavaly, és egyre valószínűbb, hogy valamelyik egyes számban ő lesz a legjobb. Ha végigcsinálják a felkészülést sérülés nélkül, ezren Kammemernek és Kucserának is áll a zászló, kivált, mert előbbi megígérte utóbbinak, hogy egy olimpiai bajnokságot összehoz neki.
Óvakodj a víztől a B7-ben
Az olimpiai falu területe fele az athéninek, 6-9 emeletes, minden igényt kielégítő, légkondicionált házakban szállásolják el a sportolókat. A magyaroké a B7-es, kilencemeletes épület két lépcsőháza lesz, amely távol esik a zajosabb részektől, mégis kényelmesen elérhető az összes fontos belső létesítmény. A falu lakóinak nem ajánlják, hogy a csapvizet mosakodáson kívül másra használják, még fogmosásra sem, üveges víz ugyanakkor korlátlan mennyiségben áll majd rendelkezésre. Egyébként az olimpiai faluban minden a sportolók kényelmét fogja szolgálni. Az étterem 5000 főt képes befogadni, az internetes kávézó mind a huszonnégy órában látogatható. A belső fodrászat ingyenes lesz a sportolóknak és kísérőiknek, szeszes italt viszont nem árusítanak.
Tavaly tizenhárom sportág rendelkezett világbajnoki helyezéssel, a súlyemelés a három athéni doppingeset után teljesen eltűnt, Krutzler Eszter még ezüstérmet nyert Athénban, most maximum a szabad kártyában reménykedhet.
Az evezés és a lövészet tavalyi nullája fájdalmas, bár előbbi sportágban a Varga Tamás, Hirling Zsolt páros 2005-ben világbajnoki címet szerzett, és ha nem hátráltatja őket sérülés, érmet simán nyerhetnek, igaz, komoly a konkurencia. A lövészet rokon sportág a vívással, a címvédő Igaly Diána lőtérgondjai megoldódtak, eddig még valamennyi olimpiáról éremmel tért haza, idegekkel vélhetően bírni fogja a finálét.
Az öttusázó Horváth Viktor Vajdához hasonlóan két aranyat nyert tavaly, ő is esélyes, bár neki már tavasszal csúcsformába kell kerülni - itthon is komoly a rivalizálás -, hogy eljuthasson a kínai fővárosig.
A férfi vízilabdázók az elmúlt olimpiai ciklusban nem jelentkeztek be az aranyért, rendre döntőt játszottak, de valami mindig hiányzott a dobogó tetejéhez. A motiváció most sokaknál ebből adódik, míg jó néhányan - Szécsi, Kiss Gergő, Molnár Tamás, Fodor, Kásás - háromszoros bajnokok akarnak lenni, ha kell, vért isznak a szerbek vagy a horvátok ellen.
A legutóbbi két olimpián nullázó cselgáncs idén újra villanthat, mind férfi, mind női vonalon megerősödtek, legalább hat fős lesz a csapat. Ökölvívásban már korántsem ennyire derűs a kép, eddig egyetlen kvóta van, és ha még össze is jön pár, igazi húzóember nincs, vagy legalábbis akit annak kiáltottak ki az elmúlt években, az nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.
Az Európa-bajnok tornász Berki Krisztián ellenben szinte biztosan érmes lenne lólengésben, de vb-ezüsttel elbukott a kvalifikáción. Szabad kártyában még reménykedhet, de az ő esetében tényleg találó a sokat hangoztatott mondás, kijutni nehezebb, mint nyerni. Erről pontosan így vélekedett a párbajtőrben címvédő Nagy Tímea is.
Szintesek:
Atlétika: (Adott versenyszámban maximum 3 "A" szintes, vagy 1 "B" szintes sportoló nevezhető)Férfiak, "A" szintet elérők: Kővágó Zoltán és Máté Gábor (diszkoszvetés), Pars Krisztián (kalapácsvetés), Zsivoczky Attila (tízpróba)
"B" szintet elérők: Kiss Dániel (110m gátfutás), Czukor Zoltán (50km gyaloglás), Kürthy Lajos (súlylökés), Olteán Csongor (gerelyhajítás)
Nők, "A" szintet elérők: Kálovics Anikó (maratoni futás), Rakonczai Bea (maratoni futás), Teveli Petra (maratoni futás)
"B" szintet elérők: Divós Katalin (kalapácsvetés), Molnár Krisztina (rúdugrás), Vári Edit (100m gátfutás), Petráhn Barbara (400m síkfutás), Győrffy Dóra (magasugrás)
Úszás: (Adott versenyszámban maximum 2 "A" szintes, vagy 1 "B" szintes sportoló nevezhető)
Férfiak, "A" szintet elérők: Gyurta Dániel (200m mell), Kerékjártó Tamás (200m pillangó, 200m és 400m vegyes), Cseh László (100m és 200m hát, 200m pillangó, 200m és 400m vegyes), Verrasztó Dávid (400m vegyes), Kis Gergő (1500m gyors, 400m vegyes), Bodor Richárd (100m mell)
"B" szintet elérők: Cseh László (200m gyors, 100m pillangó), Kis Gergő (400m gyors), Takács Krisztián (50m, 100m gyors)
Nők, "A" szintet elérők: Boulsevicz Beatrix (200m pillangó), Szepesi Nikolett (100m és 200m hát), Verrasztó Evelyn (200m hát, 200m vegyes), Hosszu Katinka (200m és 400m vegyes), Jakabos Zsuzsanna (400m vegyes),
Kovács Emese (200m pillangó)
"B" szintet elérők: Verrasztó Evelyn (50m, 100m, 400m és 800m gyors), Mutina Ágnes (200m gyors), Tompa Orsolya (100m pillangó), Bor Katalin (200m mell)