Fireworks!!! #Sochi2014 #ClosingCeremony pic.twitter.com/IBYyKStAV7
— Penny Coomes (@PennyCoomes) 2014. február 23.
Minden létező érmet kiosztottak Szocsiban, összesen 98 számban avattak bajnokot. A záróünnepség után nem maradt más, mint a búcsú. Azért a következő napokban még kövessenek minket, ha Szocsiból még mindig nem elég.
A MTI nem volt rest, és átnézett egy csomó külföldi lapot, hogy miket írnak Szocsiról. Most mindet idézetet azért nem emelünk át, és nem csak azért, mert nem úgynevezett mértékadó lapok sorai, de íme itt van néhány:
Komszomolszkaja Pravda:
"Téli, diadalmas és a miénk! Az orosz csapat az éremtáblázat élén végzett Szocsiban."
La Repubblica:
"Leereszkedett a függöny, vége az olimpiának. Záróünnepség művészettel és költészettel, Oroszország a világ tetején érzi magát. A téli játékok rekordokat döntöttek, de végig vákuumcsomagolásban zajlottak."
Le Monde:
"Oroszország újításként egy fürdőhelyen rendezett téli olimpiát."
Basler Zeitung:
"Ez volt Putyin tökéletesen megrendezett olimpiája. Megvolt az ára: a pálmafák és a hegyek között lezajlott sportfesztivál 50,8 milliárd dolláros költségvetésével drágább volt, mint a korábbi 21 téli olimpia együttvéve."
Kurier:
"Kollektív másnaposság az ünnepek után. Sok minden nem igazolódott be, amitől előzetesen tartani lehetett."
A rövidpályás gyorskorcsolyázók számára sem jött még el a pihenő ideje, a montreali világbajnokságon két-két magyar férfi és női sportoló vesz majd részt, míg a női váltóval - Heidum Bernadett, Lajtos Szandra, Keszler Andrea és Darázs Rózsa mellett - a pontszerző hatodik helyen végzett Kónya Zsófia a hétvégén utazik el a junior vb-re.
A felnőtt vb-n egyelőre még nem lehet tudni, kik indulnak, egyedül a Szocsiban 1500 méteren kilencedik Heidum Bernadett szereplése tűnik biztosnak.
"Nehéz lesz az olimpia után a világbajnokságon versenyezni, de ezzel mindenki így lesz. Sajnos a váltónk nem indulhat, én viszont szeretnék 1500-on és 1000 méteren is jól korcsolyázni" - beszélt a közeli jövőről Heidum, aki a csapategységet firtató kérdésre annyit jegyzett meg, hogy nincs feszültség a válogatottnál:
"Sajnálom ezt az egész ügyet - utalt vissza arra, hogy a váltó összeállítása miatt akadtak nézeteltérések Szocsiban. - Nyilván nem volt ránk jó hatással. Nincs probléma nálunk, de nem is hiszem, hogy most erről kéne beszélnünk"
A hazetérő magyar csapatot a Syma csarnokban fogadták, Miklós Edit is nyilatkozott, válaszolt a tőle pénzt követelő románk elnöknek. Jelezte, hogy talán nem most kellene visszakövetelnie a 2010-ig ráfordított pénzt, hanem évekkel ezelőtt kellett volna jobban odafigyelni rá, többet tenni érte.
„Szocsiban a román bizottság főtitkára gratulált, nem éreztem benne haragot, az elnök szavai pedig nem igazán foglalkoztatnak. Azt gondolom, hogy ez a részéről késő bánat" - mondta Miklós, akinek szavait Nagy Zsigmond azzal toldotta meg, hogy a román elnök mondandójának semmilyen jogalapja nincs.
Kis késéssel, hétfőn délelőtt hazaérkezett a szocsi téli olimpiáról a magyar csapat, melynek tagjait rokonok, szurkolók és a sajtó képviselői várták a Syma Csarnoknál.
Nagy Zsigmond csapatvezető a megérkezés alkalmából rendezett sajtótájékoztatón azt emelte ki, hogy a küldöttség komoly belső erőről tett tanúbizonyságot Szocsiban, ahol többen bizonyították, hogy a legerősebb mezőnyben is képesek kiemelkedő eredményekre.
A sportolókat érzékelhetően meglepte a nagy érdeklődés. Ezt említette elsőként Miklós Edit is, aki lesiklásban elért hetedik helyével minden idők legjobb magyar olimpiai síeredményét érte el Szocsiban. A 25 éves, erdélyi születésű sportoló jelezte, hogy a versenyszezon még nem ért véget a számára, hétvégén már újabb világkupafutamon indul Svájcban. Így erre a szezonra is van még dolga, a következő években pedig rengeteg munka vár, mert a célja, hogy négy év múlva nyerni tudjon Pjongcsangban, írja az MTI.
A hétfői esemény volt a játékok megnyitóján kívül az egyetlen olyan alkalom, amikor mind a 16 magyar olimpikon együtt volt, mivel Szocsiban mindenki a saját sportágához közel eső faluban lakott.
Februárban a korábbi másfélszeresére növekedett a Szocsiba utazók létszáma. 150 ezer jegyet értékesítettek ebben a hónapban. Az árak elég magasak voltak, 600 euróba került egy Moszkva-Szocsi-jegy, de most erős visszaesére számítanak, ugyanezért a viszonylatért hamarosan csak 100 eurót fognak elkérni az Amadeus elemzése szerint.
A lengyel Newsweek sikeresen összekötötte az olimpiát az ukrajnai helyzettel.
Az érmek számát tekintve a férfiaknál Martin Fourcade (2 arany, 1 ezüst), a nőknél Darja Domracseva (3 arany). Egy remek biatlonos oldal persze statisztikával is bizonyítja, hogy nincsenek véletlenek. Fourcade ugyan nincs a legjobb lövők között, de 3,7 százalékkal gyorsabb volt a sífutásban az átlagnál. Domracseva is kiváló futásáról ismert, ő 5,6 százalékkal jobb az átlagnál, de meglepetésre lövésben is nagyot alkotott. 95 százalékos pontosságával a negyedik legjobb lett a mezőnyben. Érdekes, hogy a nőknél a francia Brunet hibátlan maradt az összes lövészetében.
Az orosz Marija Komisszarova még február 15-én törte el csigolyáját verseny közben. A baleset után néhány órával megműtötték, de másnap Münchenbe vitték egy specialistához, ahol újabb operáción esett át. Az orosz lapok szerint Komisszarova egyre jobb állapotban van, tudatánál van, és családjával is kommunikál már.
A 43 éves finn Teemu Selännét választották az olimpiai hokitorna legértékesebb játékosával.
Négy éve részegen feküdtem a díványon, és azt mondtam, ott akarok lenni az olimpián. Négy év múlva megint részeg vagyok a díványon, az olimpián. -
mondta a kanadai bobos Tim Randall.
4 yrs ago I was drunk on a couch & said I wanna go to the Olympics 4 yrs later I'm drunk on a couch at the Olympics pic.twitter.com/tvnNv8MFz9
— Tim Randall (@TimRandall86) 2014. február 23.
A német biatlonista, Evi Sachenbacher-Stehle tagadja, hogy tudatosan és szisztematikus doppingolt volna, azt állítja, hogy Ázsiából származó teában volt metilhexanamin, amit kimutattak nála.
A svéd Nicklas Bäckström allergiájára szedett gyógyszerrel bukott meg Szocsiban, de ettől még játszhat az NHL-ben a liberálisabb doppingszabályok miatt.
Az olimpia után rögtön összehívta a legjobb sportolókat, és 49-nek adott át állami kitüntetést. Hosszan méltatta is őket, hogy meg lett mentve a haza becsülete, és Oroszország mindenki meglepett váratlanul jó szereplésével.
de a repülőtéren pont úgy néznek ki. Vagy csak másnaposak a britek a záróünnepség után?
The team are not quite as energetic as we were when we first arrived in Sochi! pic.twitter.com/Ep5Vk4uLtT
— Ben Kilner (@benkilner) 2014. február 24.
Bár mindenki azzal számolt, hogy a Szocsiban 98 aranyat osztanak ki, végül 99 lett belőle, női lesiklásban a szlovén Maze és svájci Gisin holtversenye miatt.
Az olimpiai percről percre közvetítésnek ma estére vége.
a XXII. téli olimpiai játékok. Azaz:
Szűnni nem akaró látványosság Szocsi egén, Oroszország nemzeti színeiben!
Most már többezer fős gyereksereg tölti meg a színpadot, egy díva pedig egy Verne Gyula-regényekből kölcsönzött, húszméteres léghajó orrában állva áriázik.
Putting the flame out #closingceremony pic.twitter.com/4me6aLnWsu
— Olympics (@Olympics) 2014. február 23.
Felvillantották neki a régi emlékeket, mire ő is pont úgy kezdett könnyezni, ahogy az elődje.
Elég depressziós hangulatba csapott át ez a záróünnepség. Bárcsak felborulna valamelyik kabalaóriás, hogy végre nevethessünk!
Tükörlabirintussal, szaltózó gyerekekkel, és a Misa mackó távoli unokatestvérére hasonlító, mostani kabalaállattal, grátisz giganyúllall és snowboardozó óriásleopárddal.
De most már tényleg! Nincs rosszabb egy pulpituson hiperunalmas beszédet mondó, öltönyös bürokratánál.
It's snowing in here... #Sochi2014 #SochiOnTen #ClosingCeremony pic.twitter.com/A7ybITm6bg
— Daniel Greig (@greigdaniel) 2014. február 23.
minden idők legjobb téli olimpiájáról,
hogy valami giccses operarészletet szeretnék inkább látni!
Ez a rész például kifejezetten tetszett az előadásból:
Fireworks!!! #Sochi2014 #ClosingCeremony pic.twitter.com/IBYyKStAV7
— Penny Coomes (@PennyCoomes) 2014. február 23.