Az NFL-es Varga nem kért a gyógyszerekből, 22 évesen befejezi
További 120 yard cikkek
- Olyan sportdrámát kaptak az emberek az arcukba, amit soha nem felejtenek el
- A világ egyetlen helye, ahol a két legpocsékabbért is megőrül 86 ezer ember
- Dán elitakadémia ellen bizonyíthatnak a legjobb magyar fiatalok
- Az Európa-bajnoki címvédő óriási verést mért a magyar válogatottra
- Új korszak kezdődik a rekordbajnoknál, valamint a nagy riválisnál is
Huszonkét évesen befejezte NFL-es pályafutását az Indianapolis Colts futójátékosa, Tyler Varga. Az esete azért is érdekes, mert súlyos agyrázkódása után nem volt hajlandó a csapat által előírt kezelést követni.
A horvát, finn, kanadai és magyar felmenőkkel is rendelkező játékos draftolatlan játékosként került a Coltshoz, az egyetemi éveket a Yale-ben húzta le. A Colts lehetőséget adott neki, és ki is használta, mert megragadt az 53 fős keretében, és a szezon első meccsén már játszott, aztán tavaly szeptember 27-én jött egy Tennessee Titans elleni mérkőzés, ami mindent megváltoztatott.
A futójátékos összeszedett egy komolyabb agyrázkódást egy kirúgás után, és annyira komolyak voltak a tünetei, hogy négy hónapig tartott, mire felépült. A dolog ott kezdett el bonyolódni, hogy az Indianapolis Colts orvosa három héttel az agyrázkódás után egy olyan gyógyszerrel kezelte volna, amit Parkinson-kór kezelésére írtak fel. Amantadine volt a szer neve, de mivel Varga semmit nem tudott róla, ezért inkább kikérdezte volt egyetemén, a Yale-en az orvosokat, akik rögtön azt mondták neki, hogy be ne szedje a gyógyszert, mert bár szokták az agyrázkódás tüneteit kezelni vele, de könnyen addikciót okozhat, és a mellékhatásai is veszélyesek.
A csapatorvosa elfogadta a döntést, hogy Varga nem kér a kezelésből, de 45 perccel később csörgött a telefon, és a Colts közölte vele, hogy sérültlistára rakják, vége a szezonjának, jövőre újra próbálkozhat. Az amerikaifutballista idén májusban azt mondta az Indystarnak, hogy megértette a csapat határozatát, hiszen szükség volt a keretben egy egészséges játékosra, ő pedig egyáltalán nem volt az.
Gyakornoki munkát vállalt egy cégnél, ahol pénzügyi elemzőként dolgozott, és tavasszal megfordult a fejében, hogy befejezi az amerikaifutballt, de végül újra elkezdte az edzéseket. Miközben tudta, hogy ilyen súlyos agyrázkódás után megvannak a kockázatok. Mindenesetre átment a vizsgálatokon, zöld lámpát kapott, de valószínűleg a nyáron meggondolhatta magát, mert kedden bejelentette, hogy befejezi amerikaifutball-pályafutását.
Varga esete is rávilágít arra az NFL-es gyógyszerproblémára, amiről a karrierje csúcsán visszavonult Calvin Johnson is beszélt nemrég. A klasszis elkapó szerint pályafutása első felében az orvosok úgy osztogatták a kőkemény fájdalomcsillapítókat, mint a cukorkákat, és a legtöbb játékos nem is utasította ezeket vissza.
Az utóbbi években viszont megváltozott valami, amióta nagyobb odafigyelést kapnak az amerikaifutball-lal járó maradandó sérülések és azok kezelései. Többen is fiatalon, akár egy-két idény után úgy döntöttek, hogy visszavonulnak a kockázatok miatt.
Rovataink a Facebookon