Az amerikaifutball megfejthetetlen űrlénynyelve

2019.08.30. 23:38

A sebesség öl – tartja a mondás az amerikaifutballban, ami igaz a játékosokra, a játékokra, de akár egy támadás tempójára is. Az 1950-es évek óta kulcsfontosságú tényező az is, hogy milyen gyorsan jut el adott mennyiségű információ az oldalvonalon álló edzőtől a pálya közepén álló játékosokig, lehetőleg úgy, hogy az ellenfél ne kaparintsa meg azt. A játékhívások furcsa evolúción mentek át: hidegháborús kémkedésnek látszó fejlesztések, sisakokba szerelt fülhallgatók, mozdulatokra vagy jelekre lefejlesztett külön nyelvek is megjelentek.

2019-ben indul az egyetemi amerikaifutball-bajnokság 150., illetve az NFL 100. szezonja, a jeles együttállást a szezon során több, a sportág történetével foglalkozó anyaggal ünnepeljük a 120 yardon és az Indexen.

A z amerikaifutballban a stratégia legalább olyan szerephez jut, mint a játékosok fizikai adottságai, ezért egyáltalán nem mindegy, hogy ki dönt arról, hogy a pályán milyen játékvariációt hajtsanak végre a játékosok akár támadó-, akár védőoldalon. Ahogy az sem, hogy az a játékvariációt tartalmazó információ (ez a play, illetve a játékhívás) milyen sebességgel, és milyen titkos csatornán jut el a pályán tartózkodó játékosokhoz.

Ne maradjon le semmiről!

A kezdetekben ez meglehetősen egyszerű módon történt: nagyjából ötven évvel ezelőttig nem voltak annyira bonyolult stratégiai könyvek az amerikaifutballban, a kevés variációs lehetőség mellett leginkább a pályán tartózkodó irányítókra bízták a kulcsfontosságú döntést, és ők határoztak arról, hogy milyen játékot hívnak következőnek.

Ez még az 1950-es években is így maradt (sőt, sok esetben jóval tovább is), a profi ligában, az NFL-ben is így zajlott egy mérkőzés. De ekkor már kezdtek megjelenni az olyan, a stratégiára az átlagnál jóval nagyobb figyelmet fordító vezetőedzők, mint a Cleveland Brownst 1946-61 között tulajdonosként, illetve ezzel párhuzamosan 1946-62 között vezetőedzőként irányító Paul Brown.

Brown szerette kézben tartani a dolgokat, ezért ragaszkodott hozzá, hogy minden támadójátékról ő döntsön. Igen ám, de az általa kitalált játékok kódnevét valahogy közölni kellett a pályán tartózkodó 11 támadójátékossal. Ez leginkább úgy nézett ki, ahogy sok éven át a magyar bajnokságban is zajlott a közelmúltban: az irányító minden egyes játék után odaszaladt az oldalvonalon álló edzőhöz, meghallgatta, mi a választás, majd visszarohant a pályára, és a köré gyűlő játékosoknak is elmondta, mit kell csinálni. Ezt a gyűlést nevezzük egyébként huddle-nek, érdemes megjegyezni, mert később még előkerül majd.

Sisakos embert fogott a rendőr az erdőszélen

Brown érezte, hogy a játékhívás pályára juttatása gyorsítható, ráadásul rengeteg időt és energiát vesz el, hogy az irányító mászkál oda hozzá az oldalvonalra, ezért első körben azt találta ki, hogy játékonként cserél a támadófalban egy játékost (mindig a guard pozícióban játszó embert), így a csereként felfutó játékos vitte magával a támadójáték kódját, és nem az irányítónak kellett futkorásznia.

Már ez a módszer is forradalminak számított, Brown viszont nem volt elégedett a dologgal, ezért sejtelmes machinálásba kezdett: az 1956-os szezon előtt megbízott egy elektronikai eszközöket áruló ügynököt, hogy fejlesszen neki egy rádiókommunikációs rendszert, amivel távolról is kapcsolatba léphet a pályán játszó embereivel. A megbízott George Sarles lett, aki neki is látott a fejlesztésnek, bár majdnem csúfos bukás lett a dologból, amikor

a fején sisakkal mászkáló Sarlesra egy rendőr talált rá egy erdőszélen nem messze a clevelandi repülőtértől.

A rendőr nem nagyon tudta mire vélni a dolgot – a hidegháború közepén járunk, ráadásul a clevelandi Lewis Research Centerben több rakétakísérletet is végrehajtottak akkoriban, így simán nézhette volna a sisakos Sarlest lezuhant szovjet kémpilótának, űrlénynek, vagy bármi másnak. Sarles szerencséjére a rendőr amerikaifutball-, azon belül is Browns-szurkoló volt, úgyhogy némi magyarázkodás után elengedte a furcsa férfit.

Sarles munkáját a General Electricnél mérnökként dolgozó John Cambell is segítette, ők dolgozták ki az 1956-hoz mérten bőven futurisztikusnak ható rendszert, amiben egy fülhallgatót szereltek egy sisakba, ami rádiókommunikációs összeköttetésben állt az oldalvonal álló Brownnal, vagyis az edző távolról mondhatta a mondanivalóját a pályára.

Mivel hivatalosan ez is rádióadásnak számított, Brownéknak engedélyt kellett szerezniük a sugárzásra a helyi hírközlési hatóságtól, az FCC-től – ezt sikerrel megkapták, úgyhogy az előszezon első meccsén be is vetették a rendszert a Detroit Lions ellen. A Lions persze gyorsan gyanút fogott, amikor látták, hogy eltűnt a megszokott guardcsereprogram az ellenfélnél, és hamar rá is akadtak az egyik lámpaoszlopra erősített jeladóra. A szabálytalannak vélt dolgot jelentették a ligának, de a tiltás nem egyből jött, úgyhogy a Browns az alapszakaszban is használta a rendszert, igaz, elég komoly nehézségekkel.

A szezonnyitón Chicagóban az irányító George Ratterman állítása szerint helyi taxitársaságok rádiójelét is hallotta, két héttel később pedig New Yorkban a helyi rendőrség belső kommunikációja zavart be a dologba. New Yorkban egyébként a Giantset előre megfenyegették Brownék, mondván, az adás zavarása sértené a médiahatóság előírásait, úgyhogy a Giants inkább csak lehallgatta a kommunikációt, és korábbi clevelandi játékosokkal fejtették meg a kódolt üzeneteket. A kísérlet nem tartott ki a meccs végéig, a második negyedben Ratterman azzal vágta földhöz a sisakot, hogy

Edző úr, valakit épp most szúrtak le az Ötödik sugárúton!

A Giants végül 21-9-re nyert, majd pár napra rá az NFL főnöke, Bert Bell betiltotta a hasonló rádiókommunikációs eszközök használatát, a Browns pedig visszatért a guardcserés megoldáshoz.

Brown eredeti elképzelése egyébként az volt, hogy idővel a stadion tetején ülő segédedzővel lehessen közvetlen kapcsolatban, így a mérkőzésre jobb szögben rálátó embertől kapjon plusz információkat. Ez, illetve a sisakba szerelt minihangszóró is megvalósult később az NFL-ben, ahogy az is, hogy az 1970-es évekre a legtöbb edző átvette az irányítóktól a játékhívás feladatát. 

Kapcsolódó
2002 óta vitatják, csalással indult-e a Patriots nagy korszaka

2002 óta vitatják, csalással indult-e a Patriots nagy korszaka

Tom Brady első Super Bowl-győzelmével új időszámítás kezdődött az NFL-ben.

A sisakokba szerelt fülhallgatót 1994-ben engedélyezte később a liga, 2008-ban pedig a védelmek számára is bevezették ezt a lehetőséget, amit Brown jó 40-50 évvel korábban kitalált már. A védelmek addig, illetve bizonyos esetben még manapság is kézjellel kapták, kapják a játékhívást, a Patriots ezt videózta 2007-ig szabálytalanul, hogy jogosulatlan előnybe kerüljön, ez volt az NFL Spygate-botránya. Azok a játékosok, akiknek fülhallgató van szerelve a sisakjába, egy zöld matricát kapnak a sisak hátuljára, ezzel jelölve, hogy a meghatározott speciális sisakszámon belül maradnak.

Vizuális típusoknak az SB Nation kisvideóját ajánljuk a sisakokba szerelt kommunikációs rendszer evolúciójának témájában.

Do the Harlem Shake

A rendszer mára teljesen általánossá vált az NFL-ben, apró fejlesztéseket lehet csak látni, mint például a Los Angeles Rams módszere, amiben az engedélyezett idő alatt az edző végzi el az irányító helyett a védelem mozgásának és helyezkedésének megfejtését, óriási mikromenedzselési munkát végezve.

Kapcsolódó
Hajszál választja el a zsenit a csalótól

Hajszál választja el a zsenit a csalótól

A Rams viszont tökéletesen tudja, hol a határ, egy szabályt a végletekig kihasználva kerül előnybe. De miért nem csinálja ezt a többi NFL-csapat?

Hasonló rendszer viszont nem engedélyezett az egyetemi bajnokságban (NCAA) – ugyan ott is van mikrofon az edzők szája előtt, és fejhallgató a füleiken, de nem a pályán levő játékosokkal, hanem csak egymás között kommunikálnak.

Úgyhogy az NCAA-ben kellett valami módszer, amivel ki lehet váltani a rádiókommunikációt, illetve az oldalvonalra rohangálást. Az első ilyen elterjedt megoldás az lett, hogy a gyakran több száz játékvariációból álló playbookot – a stratégiát tartalmazó könyvet – lefordították egyfajta jelnyelvre, amiben a kódot testtartások és kézmozdulatok adták ki.

Hogyan kell ezt a gyakorlatban elképzelni? Kicsit úgy, mintha egy Harlem Shake-videó közepét látnánk, látszólag összefüggéstelen mozdulatsorokat produkáló emberekkel, ahogy azt egy kaliforniai középiskola is bemutatja nekünk:

A sebesség mindent visz

A kézmozdulatokra kódolás lényege a gyorsítás: lényegében két legyet ütnek vele egycsapásra, hiszen nem kell senkinek befutnia a kóddal a pályára, sem pedig azt utána közölni a másik 10 játékossal a huddle-ben. Azzal, hogy az oldalvonalon mutogatják a kódot, mind a 11 játékos egyszerre kapja meg a játékhívást tartalmazó információt, vagyis létrejöhet az úgynevezett no-huddle offense, vagy no-huddle támadás, amiben a támadócsapat rettentő gyors egymásutánban tudja indítani a támadójátékait, a lehető legkevesebb pihenőt, illetve gondolkodást hagyva a védelemnek.

Erre komplett támadófelfogást lehet építeni az egyetemi bajnokságban, ahol azért jelentősebb tudásbeli különbség lehet a pályán levő játékosok között, az NFL-ben viszont elég ritka, inkább eseti jellegű, hogy egy-egy csapat látványosan felpörgesse a saját támadási sebességét. Összehasonlításképp: a legutóbbi szezonban az NFL-ben a Baltimore Ravensé volt a legjobb átlag, ők 70,2 támadójátékot indítottak átlagosan meccsenként, ezzel az elmúlt öt évben ők lettek a második csapat, ami átlépte a 70-es határt (a másik a Phialdelphia Eagles volt még 2014-ben, Chip Kelly vezetőedzősége alatt), míg az egyetemi bajnokságban az elmúlt öt évet nézve tavaly és 2017-ben és hét, 2016-ban 14, 2015-ben és 2014-ben pedig 18 (!) olyan csapat volt, ami meccsenként 80 támadójáték fölé jutott, a szakadék tehát a támadási sebességben óriási a profik és az egyetemi szint között.

Ez viszont csak olajozott gépezettel, egészen egyedi módszerekkel valósítható meg, vagyis kellett valami, ami még a kézmozdulatoknál is gyorsabb információátadást jelent.

Erre az egyik módszer, hogy úgynevezett wrist coachot használ az irányító – egy csuklópántot, amiben kihajtogatható lapokon vannak egymás alá felírva a támadójátékok kódjai. Az edző csak annyi mond mondjuk, hogy „kék 7”, az irányító pedig gyorsan továbbadja mindenkinek a kék oszlop/lap 7-es száma mögötti játék kódját, és mehet is a támadás.

De ez még mindig egy közvetett információátadás, ahol az irányító a postás szerepét tölti be: itt kanyarodunk vissza 2008-ba Oklahomába, ahol az Oklahoma State egyetemi csapata akart valami új módszert a kézmozdulatok mellé. A vezetőedző Mike Gundy az egyik segédedzőt, Glen Elarbeet bízta meg azzal, hogy találjon ki valamit, Elarbee pedig egy nagy kártyás módszerrel rukkolt elő, amiben laminált lapokat váltogatva tudják távolról közölni a kódolt információt a pályán levő játékosokkal.

„Nem sok minden izgalmas dolgot csináltam életemben, de ez köztük van. Ha előjön egy bulin, vagy épp ott látják a meccsen az emberek, akkor jó róla beszélni” – mondja a feltaláló Elarbee. A rendszer se nem volt látványos, se nem volt túl szofisztikált, mégis, rövid idő alatt az egyetemi amerikaifutball-bajnokságot meghatározó trend alapja lett.

Az Oklahoma State meccsről meccsre cserélte a laminált lapokat, nehogy valaki kiismerje azokat, de valahogy nem lett belőle országos szenzáció. Nem úgy 2010-ben, amikor az Oregon Ducksnál bukkant fel a rendszer továbbfejlesztett változata a fentebb, a Philadelphia Eagles kapcsán már említett Chip Kelly vezetése alatt.

Kelly a szupergyors támadójáték megszállottja volt, és az Oklahoma State rendszerét látva rájött, hogy a kézjelek helyett, illetve azokat kiegészítve vizuális kódrendszert használva még gyorsabbak lehetnek úgy, hogy négy képbe rejtik el a játékhívás információit.

Az Oregon akkoriban 6 táblát használt egy meccsen, ezeket mérkőzésenként cserélték, és mivel a szezon végén a bajnoki döntőbe is bejutottak, idővel az egész ország felfigyelt rájuk. Az ESPN már a 2010-es idény közepén rárepült a nagy titkolózás mellett használt rendszerre, videós anyagban foglalkoztak a témával, de hosszú cikkben is megpróbálták megfejteni a rendszer lényegét, ami kapcsán nem is adhatnánk át hitelesebb embernek a szót a kérdésben, mint a 2010-es szezonban előbb őrületet, majd később divatot hozó Oregon akkori edzőjének, Chip Kellynek, akit az ESPN faggatott még a szezon alatt arról, hogy pontosan mi is a táblák célja:

A tábla mind a négy sarkában látható kép hordoz valami információt a játékosok számára, ebből derül ki nekik a felállás formációja, maga a játék, amit végre kell hajtani a pályán, illetve hogy hányadik kulcsszóra (számolásra) kell indítani a játékot, vagyis a labdát. Ránézésre mind a 11 pályán levő játékos tudja, mi a dolga.

A dolog lényege, hogy a vizuális információt (a képek mögötti asszociációs megfejtést) gyorsabban dolgozza fel az agy, mint ahogy egy mozdulatsort értelmeznek. Kicsit olyasmi a megoldás, mint az Érkezés című filmben az űrlények nyelve, amit úgy írnak le, mintha egy mondatot egyszerre kezdenének írni a két végéről, úgy, hogy előre tudja az írója, pontosan hogyan néz majd ki a mondat, és mekkora helyet tesz majd ki.

Itt is hasonlóról van szó, de gondolati síkon: a négyes osztatú táblákra nézve gyorsabban fel tudják dolgozni az információt a játékosok, mintha meg kellene várniuk, amíg a játékhívás minden elemét mozdulatsorra fordított nyelven megkapják az egyes elemeket.

A rendszer persze a végtelenségig bonyolítható. 2010-ben az Oregon Ducks (egy kiválasztott meccsén) 6 táblát használtak, összesen 24 képpel. Nem sokkal később volt csapat, ami egyszerre mutatott fel 5 különböző táblát, nem kis részben azért, hogy megnehezítsék az ellenfelek kódfejtőinek munkáját.

Amit még tovább bonyolíthat a végtelenségig csavarható rendszer (a lenti, a galériát nyitó nagyobb kép alapján):

  • előfordulhat, hogy több tábla adja ki a teljes játékhívást jelentő információt,
  • vagy hogy egy tábla élő csak, a többi elterelés,
  • vagy egy tábla sem él, és az előttük álló mutogató emberektől jön az információ,
  • vagy a táblák (egy része) azt határozza meg, hogy melyik mutogató embert kell figyelni az információért,
  • vagy épp, pont fordítva, a mutogató emberek árulják el, melyik táblát kell nézni,
  • vagy vegyíteni is lehet, az információ egy része a táblákról, egy résez meg a kézjelekből jön.

Néha azért ki-kiszivárogtak információk. A fenti videóban Chip Kelly elmondja, hogy a sporthoz kötődő személyek képe elsősorban azt jelenti, hogy a csapat összes játékvariációját tartalmazó úgynevezett playbook melyik alegységében kell gondolkodni – oldschool, vagyis valami régi vágású játék, trükkös verzió jön, vagy egyéb dolgot kell-e csinálni a pályán.

Hasonló jellegű – elméleti szinten összerakott, élesben sosem bevetett – megoldás, hogy a golfozó Phil Mickelson arcképe többnyire azt jelentette, hogy a második számolásra indul a játék, Mickelson ugyanis elég gyakran végzett második helyen a golftornákon, innen az asszociáció.

Bár a kézjeleket és kártyákat használó csapatok sem 100%-ban erre építenek a mérkőzéseken, a fontosságukat jól jelzi, hogy nem kevés energiát ölnek a rendszer kidolgozásába, megtanulásába, begyakorlásába és alkalmazásába. De hogy értsük a komplexitást – az NFL-ben ekkora méretű (lásd a következő fotót), láthatóan többoldalas rendszerből hívják az edzők a játékokat, ezt sűrítik bizonyos esetekben a táblákra, illetve kézmozdulatokba.

A 2011-es szezonban már rengeteg csapat használta a kártyás rendszert, ami a mai napig szerves részét képzi az egyetemi amerikaifutball-bajnokságnak.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Sport
Ritkán adódik ilyen alkalom: hazai pályán versenyez a Magyar Bajnokság győztese

Ritkán adódik ilyen alkalom: hazai pályán versenyez a Magyar Bajnokság győztese

A tornára egész héten ingyenes lesz a belépés.

tegnap, 17:14

  • Sport
Liverpool-gálának indult, szenvedős lett, de megvan Szoboszlaiék újabb győzelme

Liverpool-gálának indult, szenvedős lett, de megvan Szoboszlaiék újabb győzelme

Egy les miatt érvénytelenített Szalah-gól és egy visszavont büntető után szoros lett a végjáték.

február 16., 16:55

  • Sport
A Fradi kupaellenfele 2021 óta nem látott bravúrral készül az El-visszavágóra

A Fradi kupaellenfele 2021 óta nem látott bravúrral készül az El-visszavágóra

Sikerével tapad az éllovasra a Viktoria Plzen.

február 16., 18:16

  • Sport
Pocsék volt a csapat, de Szoboszlai teljesítményét jóra értékeli az angol sajtó

Pocsék volt a csapat, de Szoboszlai teljesítményét jóra értékeli az angol sajtó

Volt olyan lap, ahol a mezőny legjobbjának választották meg.

február 16., 18:30

  • Sport
A Győri ETO lelépte a BL-döntőst, így bebiztosította a helyét a negyeddöntőben

A Győri ETO lelépte a BL-döntőst, így bebiztosította a helyét a negyeddöntőben

A 17. percben már tíz góllal vezetett a címvédő.

február 16., 17:50

  • Sport
Szoboszlai Dominikkel eddig ilyen még nem fordult elő – garantált a Liverpool sikere?

Szoboszlai Dominikkel eddig ilyen még nem fordult elő – garantált a Liverpool sikere?

Az előjelek mindenesetre a „vörösök” mellett szólnak.

február 16., 14:01

  • Sport
Az Újpest a 83. percben még vezetett, mégsem szerzett pontot

Az Újpest a 83. percben még vezetett, mégsem szerzett pontot

A Fradi után az lila-fehérekkel is kibabrált a 20 éves zalaegerszegi csatár, majd jött a csattanó.

február 16., 17:33

  • Sport
Eszement világcsúcsot futott egy ugandai tehénpásztor

Eszement világcsúcsot futott egy ugandai tehénpásztor

Soha ennyit még nem javítottak a világrekordon.

február 16., 14:41

  • Sport
A Ferencváros 5–0-ra kiütötte az Újpestet

A Ferencváros 5–0-ra kiütötte az Újpestet

Tarthatatlan volt a hazaiak finn légiósa.

február 16., 17:09

  • Címlapon
Gulyás Gergely: Váratlan meglepetés ez nekem is

Gulyás Gergely: Váratlan meglepetés ez nekem is

Diákok kérdezték a minisztert.

tegnap, 18:36

  • Sport
Távol-keleti világrekorddal indult a vasárnap reggel

Távol-keleti világrekorddal indult a vasárnap reggel

Tíz éve fennálló csúcsot adtak át a múltnak.

február 16., 10:56

  • Címlapon
Meredek pletykák kaptak szárnyra Tiborcz Istvánról, akit fantomnak neveztek egy osztrák lapban

Meredek pletykák kaptak szárnyra Tiborcz Istvánról, akit fantomnak neveztek egy osztrák lapban

Az Index megkeresésére cáfolta a híreszteléseket a BDPST Group.

tegnap, 17:42

  • Sport
A Kanadát legyőző Egyesült Államok az első döntős a szupertornán

A Kanadát legyőző Egyesült Államok az első döntős a szupertornán

A juharlevelesek 15 év és 26 győzelem után kaptak ki Sidney Crosbyval a soraikban.

február 16., 11:10

  • Sport
Doppingvétség miatt három hónapra eltiltották a világelső teniszező Jannik Sinnert

Doppingvétség miatt három hónapra eltiltották a világelső teniszező Jannik Sinnert

Májusig nem léphet pályára az Australian Open győztese.

február 15., 11:01

  • Sport
Válaszolt a vádakra a magyar vitorlázó, méltatlannak és felháborítónak tartja az egész helyzetet

Válaszolt a vádakra a magyar vitorlázó, méltatlannak és felháborítónak tartja az egész helyzetet

A vitorlázás ismert alakja, Fa Nándor egy írásban kérdőjelezte meg a sportoló szakmai döntéseit.

február 15., 12:22

  • Sport
Az év gólpassza döntötte el az ország rangadóját – videó

Az év gólpassza döntötte el az ország rangadóját – videó

Hiába a címvédő első félidei fölénye, a rekordbajnok nevethetett a végén.

február 16., 22:38

  • Sport
A magyar F4-es reménység a legjobb eredményét megismételve búcsúzott Abu-Dzabitól

A magyar F4-es reménység a legjobb eredményét megismételve búcsúzott Abu-Dzabitól

A magyar versenyző eddigi legjobb időmérőjét is megfutotta a hétvégén.

február 16., 21:09

  • Sport
Trump fiának sokkoló bejelentése: pénzeli a doppingolimpiát

Trump fiának sokkoló bejelentése: pénzeli a doppingolimpiát

Szerinte a világelit és a sportot irányító körök egy évszázadon keresztül semmibe vették az innovációt.

február 16., 10:04

  • Sport
Böde volt az újabb rangadót bukó Fradi végzete, már öt pontra az éllovas Felcsút

Böde volt az újabb rangadót bukó Fradi végzete, már öt pontra az éllovas Felcsút

Robbie Keane érkezése óta nem tud bajnokit nyerni a címvédő.

február 16., 20:02

  • Sport
Szoboszlai Dominik: Megmondtam Kerkeznek, hogy nekem ne csússzon be, mert mind a ketten kellünk a válogatottnál

Szoboszlai Dominik: Megmondtam Kerkeznek, hogy nekem ne csússzon be, mert mind a ketten kellünk a válogatottnál

A magyar játékos szerint még túl korai a bajnoki címről beszélni.

február 15., 16:05

  • Címlapon
Megszólalt Ruszin-Szendi Romulusz a 928 milliós szolgálati villája ügyében

Megszólalt Ruszin-Szendi Romulusz a 928 milliós szolgálati villája ügyében

Sem a saját monogramos üvegre, sem a 31 milliós növénybeszerzésre nem adott magyarázatot.

tegnap, 18:59

  • Sport
Furcsa piros lap után vesztett idegenben pontot a Real Madrid

Furcsa piros lap után vesztett idegenben pontot a Real Madrid

A királyi gárda ezzel már három meccse nyeretlen a LaLigában.

február 15., 19:16

  • Sport
Fordulatos mérkőzésen vesztett pontokat a listavezető Napoli, veszélyben az első hely

Fordulatos mérkőzésen vesztett pontokat a listavezető Napoli, veszélyben az első hely

Az Inter a Juventus elleni győzelem esetén a tabella élére kerülhet.

február 15., 21:05

  • Sport
Egy éve nem látott verést kapott a sereghajtótól az MTK Budapest

Egy éve nem látott verést kapott a sereghajtótól az MTK Budapest

A félidőben már három góllal vezettek Gera Zoltánék.

február 15., 17:11

  • Sport
Hatalmas lehetőséget szalasztott el Leverkusen, nem született gól a hétvége rangadóján

Hatalmas lehetőséget szalasztott el Leverkusen, nem született gól a hétvége rangadóján

Egyre közelebb a Bayern München a bajnoki címhez.

február 15., 20:52

  • Sport
Továbbra is megállíthatatlan a Ferencváros a kézilabda-Bajnokok Ligájában

Továbbra is megállíthatatlan a Ferencváros a kézilabda-Bajnokok Ligájában

Simon Petra remekelt a második félidőben.

február 15., 18:39

  • Címlapon
Puzsér Róbert: Bizarr látványt nyújt Magyar Péter, amint megretten Rogán Antaltól

Puzsér Róbert: Bizarr látványt nyújt Magyar Péter, amint megretten Rogán Antaltól

Az anyagi kár több tíz millió forintos nagyságrendű.

tegnap, 20:56

  • Sport
Felháborodás Madridban: Nem ért angolul a bíró, ezért állította ki Bellinghamet

Felháborodás Madridban: Nem ért angolul a bíró, ezért állította ki Bellinghamet

Ami a La Ligában történik, táptalajt ad az összeesküvés-elméleteknek.

február 16., 06:49

  • Sport
Az eső sem állíthatta meg Fucsovicsot, megnyerte a bahreini tenisztornát

Az eső sem állíthatta meg Fucsovicsot, megnyerte a bahreini tenisztornát

Ellenfele tagja volt a tavaly Davis-kupa-győztes olasz válogatottnak.

február 15., 16:36