Amikor legutóbb ilyen történt Amerikában, még nem létezett az SMS

lions
2024.01.22. 12:04
A Detroit Lions 31–23-ra legyőzte a Tampa Bay Buccaneerst a tengerentúli profi amerikaifutball-bajnokság (NFL) rájátszásában, így bejutott a Nemzeti konferencia döntőjébe. A klub története során másodszor és 1992. január 12. óta először fordult elő. Csak viszonyításképp: az első rövid szöveges üzenetet (SMS) 1992. december 3-án küldték el…

Nem mondhatni hát, hogy a michigani csapat számítana az NFC bástyájának, a Lions az egyetlen gárda, amely még sosem rendezett vagy nyert konferenciadöntős mérkőzést a liga 1970-es egyesülése óta!

A wild card körben a Detroit a korábbi irányítójával, Matthews Stafforddal felálló Los Angeles Ramst gyűrte le 24–23-ra, ezúttal pedig az ugyancsak meglepetésként idáig eljutó Tampa Bay Buccaneerst 31–23-ra.

Az összecsapáson az Oroszlánok egy pillanatig sem voltak hátrányban, bár a remekül játszó Mike Evansnek (8 elkapás, 141 yard, TD) nagyban köszönhetően az első (3–3), a második (10–10) és a harmadik (17–17) negyed után is döntetlen volt az állás.

A záró felvonásban viszont előbb az újonc Jahmyr Gibbs futott 31 yardról a célterületre, majd Jared Goff második TD-passzát Amon-Ra St. Brown váltotta hatyardos pontszerzésre (31–17). A Buccaneers erejéből Evans TD-jével kozmetikázásra futotta (a kétpontos nem jött össze), majd a végén a 349 yardot és három hatpontost passzoló Baker Mayfield másodszor is eladta a labdát, megpecsételve a floridaiak sorsát (31–23).

A Lions ellenfele a konferenciadöntőben az első kiemelt 49ers lesz, amely így San Franciscóban fogadhatja riválisát. Míg a michigani csapat eddig csak egyszer, a kaliforniai már 18-szor játszhatott NFC-döntőt, ami kimagaslóan a legtöbb, ugyanakkor eddig csak hétszer jutott ebből a Super Bowlba.

Az első kiemelt fordulatos meccsen búcsúztatta sorozatban ötödször a Packerst a rájátszásban, az utolsó negyedben Jaek Moody 52 yardos mezőnygóljával és Christian McCaffrey hatyardos futásával fordítva (2421).

Az Amerikai főcsoportban jóval simábban ment tovább a pihenőről érkező gárda, a Baltimore Ravens 10–10-es első félidő után szétfutotta a Houston Texanst (3410). Az MVP-cím fő favoritja, Lamar Jackson ezúttal ismét inkább lábon volt veszélyes, 11 futásából 100 yard és két TD jött össze, de passzokból is szerzett 152 yardot és még két TD-t a meccs végére.

A Hollók ellenfelére az utolsó meccsig kellett várni, de a Buffalo Bills – Kansas City Chiefsre panasz nem lehetett. Persze Josh Allen és Patrick Mahomes ütközetei általában parázs csatát hoznak, így erre azért számíthattunk is. Ezúttal előbbi 186 yardot és egy TD-t passzolt, 72 yardot és két TD-t pedig futott, utóbbi pedig 215 yardot és két TD-t tett a közösbe, mindkettőt Travis Kelce szerezte.

Az első pofont Tyler Bass mezőnygóljával a hazaiak szerezték, majd Harrison Butker egyenlített, Josh Allen (10–3) futására Butker újabb triplája és Kelce elkapása jött, így először vezetett a vendégcsapat (10–13), a szünetre Allen TD-futásával viszont így is a házigazda mehetett előnnyel (17–13).

A második félidő elején Kelce gyorsan fordított (17–20), de erre egy nyolc és fél perces támadósorozat végén Khalil Shakir felelt (24–20), hogy aztán a záró felvonásban Isiah Pacheco 4 yardos futásával megint a Chiefsnél legyen az előny (24–27). A Bills előtt az utolsó pillanatokban még volt esély az egyenlítésre, de Bass 44 yardos mezőnygólja mellé szállt.

A címvédő így nyert, és a Mahomes-érában sorozatban a hatodik évben is konferenciadöntőbe jutott.