34 év után újra van magyar gátfutó a vb-döntőben

2017.08.06. 21:29

Baji Balázs az elődöntőjét megnyerve jutott be a londoni atlétikai világbajnokság nyolcas döntőjébe 110 méteres gátfutásban.

A magyar atléta a harmadik futamban indult, nagyon jól rajtolt,  simán vette a gátakat, és nem is engedte át az első helyet, amit már az első métereken megszerzett, 13.23-mal győzött a 2012-es olimpiai bajnok, Aries Merritt előtt.

A döntőt hétfőn, 22:30- kor futják majd.

"Nagyszerű verseny volt ez nekem, tiszta és jó ritmusú volt. De azért nagyon meglepődtem, hogy nyertem. Azt vártam, hogy Aries gyorsabban fut majd. Azt az álmot ki kellett zárnom, hogy vezethetek, mert ez váratlan volt. Azzal a céllal jöttem ide, hogy a döntőbe jussak, ez meg is történt. Holnap csak ki fogom élvezni a pillanatot. Valószínűleg az lesz majd a legemlékezetesebb pillanat az életemben" – nyilatkozta a futása után a magyar bajnok.

000 RB4W5

Baji délelőtt magabiztosan futott az előfutamban is, a második helyen ért célba az olimpiai bajnok Omar McLeod mögött. Azt is megtehette, hogy az utolsó pár méteren már kiengedjen. Futammásodikként nem is számított, hogy csak 13.35-öt futott.

Száztíz gáton eddig csak egyszer volt magyar döntős a világbajnokságok történetében, Bakos György még a legelső vb-n, 1983-ban jutott be a legjobb nyolc közé, ahol végül a hatodik lett. 1987 óta pedig nem is volt olyan magyar futó, aki nyolcas döntőbe beverekedte volna magát, akkor Kovács Attila lett negyedik százon.

Jobbról Baji Balázs a londoni atlétikai vb 110 gátas előfutamában

Baji idén nagy formában versenyzett, háromszor javította meg az országos csúcsot. Először az idény elején Prágában, majd június végén Ostravában futott új rekordot, végül július 4-én a Gyulai Memorialon került be először 13.20 alá.

Krizsán Xénia is nagyot futott

Vasárnap este befejeződött a hétpróbázók kétnapos versenye is. A zárószámot, a 800 méteres síkfutás Krizsán Xénia nyerte, 2:07.12-es egyéni csúccsal. Ezzel a 11.-ről a 9. helyre lépett előre, karrierje során a második legjobb eredményt elérve. Zsivoczky-Farkas Gyöngyi a 17. helyen zárta a világbajnokságot. A számot a riói olimpiai bajnok Nafissatou Thiam nyerte. A belga nem futott túl jól, de már akkora előnye volt a többi számból, hogy ez is belefért neki.

Már tét nélkül dobott 22 méter fölé

Az megszokott, hogy női súlylökésben új-zélandi arany van, Valerie Adams már mindent megnyert, amit meglehetett, de a férfiaknál némileg váratlanul nyert aranyat Tomas Walsh. A vezetést a második sorozatban vette át, az olimpiai bajnok Ryan Crouser nem volt formában, de a címvédő Joe Kovacstól tarthatott. Walsh stabilan lökött, 21,64 - 21,75-21,70-21,63 méterig jutott egymás után. Aztán az utolsó sorozatban 22,03-at lökött. Ekkor már világbajnok volt, mert az előtte dobó Kovacs utolsó kísérletét, némileg vitathatóan érvénytelennek nyilvánította a bíró. Az amerikai így 21,66-tal lett második. A harmadik helyet a horvát Stipe Zunic szerezte meg 21,46-tal.

Őrületes befutó százon

A szezonban a jamaicai Elaine Thompson uralta a női százat, a világbajnokságon azonban az érem sem jött össze neki, csak ötödik lett. Az első hely nagyon kevésen múlt, az elefántcsontparti Marie-Josée Ta Lou a táv elején az élre állt, és egészen az utolsó méterig vezetett, az amerikai Tori Bowie félelmetesen gyors maradt az utolsó húsz méteren, és ahogy bedobta magát a célba, egy századdal nyert, 10.85-öt futott. Sokáig kétséges volt azonban a győzelme, csak a célfotó tudott dönteni kettejük között. Bowie ráadásul el is esett a beérkezésnél, elég keményen megütötte magát. A harmadik helyre az elég nehézkesen lábra kapó Dafne Schippers szerezte meg.

Női rúdugrásban az első hely elég simán eldőlt, az olimpiai bajnok Sztefanídi már 475 centiméteren megnyerte a számot. Az addig több kísérlettel eljutó Sandi Morris 482-re és 489-re is emeltetett kényszerből, de egyik magasságot sem vitte át. A görög azonban már önmagával versenyezve a 491-et is átugrotta.