További Futball cikkek
- Neymar elmondása szerint nyáron távozik szaúdi csapatától, és Messiékhez költözik
- A másodosztályban utolsó Budapest Honvéd kirúgta vezetőedzőjét, Laczkó Zsoltot
- IDEA Intézet: az 1,3 millió Fradi-drukker háromnegyede Fidesz- vagy Mi Hazánk-szavazó
- Hatalmas bajban a Chelsea sztárja, doppingvétség miatt kaphat többéves eltiltást
- A címvédő Internazionale hatalmas verést mért riválisára az olasz bajnoki rangadón
Könnyedség a bíróknak
Mindezek ellenére mostanság úgy látszik, a döntéshozók hajlanak arra, hogy a játékszerbe épített mikrochip döntse el, gólba ment-e a labda, vagy nem haladt át teljes terjedelmével a gólvonalon. Joseph Blatter szerdán bejelentette, a jövő évi vb-n már az új, chipes-labdával futballoznak a válogatottak. "Bár a versenybizottság még nem döntött az ügyben, biztosra vehető, hogy a következő vb-n már nem lesz vita abból, hogy áthaladt-e a labda a gólvonalon vagy sem" - idézte az MTI a FIFA elnököt.
A bedobásoknál is nagy segítség
A labdában elhelyezett gombostűfejnyi chip bármilyen helyzetben másodpercenként kétezer jelet továbbít, és képes mérni a sebesség mellett a forgást és a légnyomást is. Ennek köszönhetően meg lehet állapítani, hogy átjutott-e az alapvonalon vagy az oldalvonalon a labda. Tehát nemcsak a gólok megítélésében segíthet a chip, hanem egy vitatható szituációban a partjelzőnek könnyíti meg a dolgát annak eldöntésében, ki hozhatja játékba a labdát. Persze a játékvezetői hibák ezzel a lépéssel sem szűrhetők ki teljesen, a videobíró alkalmazásáról még nem vetődött fel konkrét javaslat, a mezőnyben történt szabálytalanságok megítélése továbbra is a bírók szubjektív hatáskörébe fog tartozni.
Minden századik gólnál tévedhet
A chip az üzenetet egy számítógép közvetítésével a bíróhoz juttatja, amely azonnal megérkezik hozzá, így nem kell félbeszakítania a mérkőzést. A szurkolók ebből semmit sem vesznek majd észre, csak a játékvezetők lesznek kapcsolatban a labdával.
Egy apró kellemetlenséggel azonban jár a használata, az adóvevő készülék nyolcvangrammos, ezt a játékvezetőnek magánál kell tartania. Az akkumulátor négy óráig bírja, a hatótávolság több mint százötven méter. A technika nem tökéletes, a kifejlesztő és az előzetes próbák szerint a hibahatár egy százalék. A sportszergyártó cégek közül valószínűleg az Adidas lesz, amelyik először megjelenik a mikrochippel ellátott labdával.
A forradalmi újítást már tesztelték nürnbergi futballisták, hivatalos mérkőzésen először a Peruban rendezendő szeptemberi U17-es világbajnokságon használják.