Michel Platini az UEFA új elnöke
További Futball cikkek
- A Manchester City a Bundesliga legveszélyesebb támadójával erősítene
- A Fraditól távozó labdarúgónak szoknia kell, hogy Kecskeméten sokan magyarul beszélnek
- Újabb Premier League-sztárt igazol a hétszeres BEK/BL-győztes
- Kerkez Milos a Liverpool helyett Szoboszlai Dominikék ősi riválisánál köthet ki
- Legendás holland válogatott futballista lett az indonéziai szövetségi kapitány
Az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) düsseldorfi tisztújító kongresszusán Michel Platinit választotta meg elnöknek.
Az 51 éves francia sportdiplomata 27 szavazatot kapott, míg a svéd Lennart Johansson 23-at. Két voks érvénytelen volt.
Váltás tizenhét év után
Johansson és Platini
A 77 éves Johansson 1990 óta irányította a szervezetet, azóta először akadt kihívója. Platini az 1984-es Európa-bajnokságon a győztes francia válogatott csapatkapitánya volt, a Juventussal BEK-győztes, háromszoros aranylabdás és olasz gólkirály. Megbízatása négy évre szól.
Sikere rossz hír a 2012-es magyar-horvát Eb-pályázatnak, a két futballszövetség vezetői ugyanis a vesztes Lennart Johansson újraválasztása mellett lobbiztak. Johansson korábban azt nyilatkozta, győzelme esetén a társrendezést fogja támogatni, Platini viszont a nagy rivális Olaszország mellett áll, ami egyedül akarja megrendezni a tornát.
Kevesebb lesz az esélyünk április 18-án
Az UEFA április 18-án a walesi Cardiffban jelenti be, ki szervezheti a 2012-es futball Európa-bajnokságot. Az elnöknek nincs szavazati joga a pályázatok elbírálásánál, de természetesen nagy hatással van a döntéshozókra.
Gyárfás arra a kérdésre, hogy mit írt volna Johanssonnak, ha történetesen ő a nyertes, azt felelte: "Természetesen ugyanezt." "Hiba lett volna a két elnökjelölt egyike mellett nyilvánosan érvelni. Most így utólag már annyit azért elárulhatok, hogy Kisteleki István, a magyar szövetség elnöke szinte biztosan Platinira szavazott. Amúgy nem is olyan nagy baj, hogy ha ezt mindenfelé elterjesztik."
Gyárfás Tamás ugyanakkor elmondta: aggasztja, hogy a kongresszus érthetően nagy fölénnyel elfogadta a skótok előterjesztését, amely szerint az eddigi 16-tal szemben már 2012-ben 24 csapat vehessen részt az Európa-bajnokságon. (De a végrehajtó bizottság egyelőre csak fontolgatja ennek lehetőségét.)
"Ez nem járna több csoporttal, de egy-egy városban négy csapat helyett hat-hat játszana. A szállodai kapacitás pedig jó, ha négy együttesnek, illetve azok szurkolóinak biztosított. Az olaszok ebben jobban állnak nálunk. Más kérdés, hogy menet közben az UEFA-nak a kiírással szemben változtatnia nem helyes. Nyilván panaszt tehetnék akár még Strasbourgban is, de ettől még nem mi lennénk a rendezők. Az UEFA-kongresszus ebben a kérdésben csak állást foglalhatott, a döntés a végrehajtó bizottságé. Az április 17-ei prezentációra azonban teljes erővel készülünk. Le kell győznünk a világbajnokot!"
Platininek különleges támogatója volt a FIFA-elnök Sepp Blatter személyében: a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség első embere évek óta védencét, a francia legendát szánta az európai szervezet élére. Blatter befolyása a labdarúgásban így még komolyabb lesz.
Blatter embere az UEFA élén
"Nagyon meg vagyok hatva, de természetesen boldog vagyok. Ez egy nagyszerű kaland kezdete" - mondta közvetlenül megválasztása után Platini, akinek tervei között a Bajnokok Ligája reformja is szerepel. Utolsó, helyszínen elhangzott kampánybeszédében elsősorban azt hangsúlyozta, hogy a labdarúgás inkább sport, mint üzlet.
Michel Platini
"A futball egy játék, csak másodsorban termék. Egy sportág, csak azután piac és üzlet" - jelentette ki a tagországok képviselői előtt. Már megválasztása előtt javasolta, hogy győzelme esetén az eddigi vezetőt, Johanssont tiszteletbeli elnökké válasszák. A végeredmény kihirdetését követően a tagság közfelkiáltással döntött erről, a svéd sportdiplomata meghatódva fogadta a kitüntetést.
Először az 1976-os olimpián figyeltek fel rá, a negyeddöntőig jutott francia válogatottban háromszor volt eredményes. A nemzeti csapatban 72-szer lépett pályára - ebből 50-szer csapatkapitányként -, és 41 gólt szerzett. Az 1984-es Európa-bajnokságon kilenc gólt lőtt az aranyérmes együttesben.
A Juventusszal 1984-ben bajnoki címet és Kupagyőztesek Európa Kupáját (KEK) nyert, egy évvel később pedig ő szerezte az egyetlen gólt a Heysel Stadionban a Bajnokcsapatok Európa Kupája Liverpool elleni fináléjában, amelyet tragédia árnyékolt be.
Az egyetlen olyan játékos, aki egymást követő három évben (1983, 1984, 1985) nyerte el az Aranylabdát.
1988-ban átvette a francia válogatott szövetségi kapitányi posztját, 1992-ig irányította a nemzeti együttest. Az 1998-as hazai rendezésű világbajnokságon a szervezőbizottság tagja volt.
Ezt követően Joseph Blatternek, a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) elnökének a személyes tanácsadója lett. 2002-ben bekerült a FIFA és az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) végrehajtó bizottságába is. Jelenleg a FIFA végrehajtó bizottságának tagja.
Az UEFA 2007-ben választotta meg elnöknek négy évre.