További Futball cikkek
- Késes támadásnak volt szemtanúja a korábbi válogatott futballista
- Hamarosan befut a magyar mozikba a DAC-ról szóló sportdokumentumfilm
- „Komolyan vettük, amit két fröccs között ígértünk neki” – Orbán Viktor nyitotta meg a Puskás Múzeumot
- Rohamrendőrök akadályozták meg a csúnya botrány kirobbanását Franciaországban
- Tömegjelenettel zárult a Vasas meccse, Pintér Attila sem maradt ki a balhéból
Megváltoztatta korábbi véleményét a kirendelt igazságügyi orvosszakértő és elismerte, a korábbi diagnózissal ellentétben nem az úgynevezett sokktüdő, hanem DIC (disszeminált intravaszkuláris koaguláció) okozta Zavadszky Gábor halálát. Ez azt jelenti, hogy a 2006. januárjában, 32 évesen a ciprusi Apollon LImasszol játékosaként meghalt futballista életét megmenthették volna, ha az őt kezelő orvosok megvizsgálták volna a vérét.
A Zavadszky Gábor halála okainak megállapítására indított eljárás befejezéséről az özvegyet képviselő ügyvéd, dr. Pozsonyi Tibor számolt be az OTS-Hírvonalon keresztül kiadott keddi közleményében.
A múlt héten, a limasszoli bírósági tárgyaláson meghallgatták azt a ciprusi igazságügyi orvosszakértőt, akit a nyomozóhatóság a halál okának megállapítására 2006. januárjában kirendelt. A ciprusi orvosszakértő akkor szakvéleményében arra az - időközben tévesnek bizonyuló következtetésre jutott, hogy Zavadszky Gábor halálát sokktüdő okozta, a kialakulásának okát azonban nem jelölte meg.
A ciprusi orvosszakértői véleményt a Semmelweis Egyetem Igazságügyi és Biztosítás-orvostani Intézet igazgatójával, Dr. Keller Éva egyetemi tanárral felülvizsgáltattuk, aki a ciprusi szakvéleményt elfogadhatatlannak találta. A magyar orvos álláspontja szerint Zavadszky Gábornál a halála előtti utolsó mérkőzésen bekövetkezett sérülése miatt kiterjedt combszövet elhalás alakult ki, amelyet a boncolási jegyzőkönyv is rögzített. A szöveti elhalás a véralvadás zavarához vezetett, DIC alakult ki, amely belső vérvesztést okozott. A DIC során a vérkeringésben vérrögök képződnek, amelyek elzáják a kisereket, ezzel felhasználva a véralvadás szabályozásához szükséges alvadási faktorokat és vérlemezkéket.
Zavadszky Gábor kezelésénél alkalmazott nem szteroid gyulladáscsökkentők (Diclofenac) önmagukban is képesek vérzést létrehozni, így állapotát csak tovább rontották, a belső vérvesztés mértékét fokozták, az elhalálozáshoz vezető folyamatokat felgyorsították.
A bíróság előtt a ciprusi orvosszakértő a magyar vélemény hatására korábbi álláspontját megváltoztatta, és elfogadta, hogy Zavadszky Gábor halálát DIC szindróma okozta.
A közlemény kitér arra, hogy ennek fényében Zavadszky Gábor élete megmenthető lett volna. A futballista a szerdai mérkőzésen elszenvedett sérülésétől a pénteken bekövetkezett haláláig saját kérésére három alkalommal járt orvosi rendelőben, mivel állapota folyamatosan romlott. Csütörtökön röntgen vizsgálatot, míg pénteken részleges MRI vizsgálatot is végeztek rajta, kifejezetten a sérült lábról, amely vizsgálatok megerősítették a belső combizomsérülést, és nagy kiterjedésű ödémát mutattak. Ennek ellenére vérnyomásmérés, vérvétel, laborvizsgálat egyáltalán nem történt.
"Megállapítható, hogy akár csütörtökön, avagy pénteken szimpla laborvizsgálat történt volna vérből, már észlelhették volna az alvadási faktorok, a vér mennyiségének megváltozását, így Zavadszky Gábor élete megmenthető lett volna" - fejeződik be a közlemény.
A négyszeres válogatott Zavadszky Gábor a Ganz-Mávagban kezdett futballozni, majd játszott az Építőkben, még ifjúsági játékosként került későbbi legnagyobb sikerei színhelyére, a Ferencvároshoz. A Fradival szerepelt a Bajnokok Ligájában, később a Dunaferr, az MTK játékosaként is bajnok lett. Visszatért a Ferencvároshoz, majd 2004-ben igazolt Ciprusra.