Hedvig
23 °C

Nagy román égés a vb-selejtezőkön

2008.09.07. 10:02 Módosítva: 2008-09-07 10:31:28
A 7. csoport egyetlen favoritja sem tudott nyerni a 2010-es futball-vb-selejtezők első fordulójában. A románok odahaza, a franciák Bécsben kaptak ki, simán. A skótok elleni macedón sikerrel kezdődött a jövő októberig tartó sorozat, a magyar válogatott döntetlennel mutatkozott be.

A magyarok csoportja rögtön egy óriási meglepetéssel kezdődött: hiába húzhatta 100-adszor is fel a válogatott mezt Henke Larsson, ő sem tudott segíteni a svédeken, akik nagyon fontos két pontot hagytak Albániában. A portugálok könnyedén gázoltak át Máltán.

Nem véletlen jósolta Ottmar Hitzfeld, hogy csapata számára sorsdöntő lesz az izraeli kirándulás. Valóban hatalmas csata jellemezte a mérkőzést: a második félidő első tíz percében az Eb után a válogatottól már visszavonult, de hamar visszatért Hakan Yakin szerzett vezetést, majd N’Kufo góljával már kettővel mentek a vendégek. A hazaiak viszont eszántan küzdöttek, és a 90. percben sikerült egyenlíteniük. Ugyanúgy, ahogy a 2006-os vb-kvalifikációs sorozatban, ezúttal is döntetlen lett a vége. A csoportból a görögök és a lettek hozták a kötelezőt, nyertek.

A szlovákok a végére megizzadtak, mégis sikerült megtartaniuk előnyüket - 2-1 -, nem úgy a lengyeleknek, akik hiába játszottak végig fölényben a szlovének ellen, Dedic egyenlítő gólja után nem tudtak újra betalálni.

A 4. csoportban Wales nagy nehezen nyert Azerbajdzsán ellen, pedig az azeriek majdnem félórát játszottak emberhátrányban, a 81. percig bekkeltek becsülettel. Simán győztek a németek, Podolski két gólt rúgott, bár a szünetben még csak 1-0-ra vezettek Liechtenstein ellen.

Az 5. csoportban az örmények elleni török siker mondható csak simának. A belgák és a spanyolok is végig nagy fölényben játszottak, de csak egy góllal tudták megverni az észteket, illetve a bosnyákokat. Az Eb-gólkirály David Villa mellé rúgott egy tizenegyest, de később nullszögből begurította a győztes találatot. Bojan Krkic bemutatkozására egyelőre várniuk kell a spanyoloknak, bár a murciai mérkőzésen ott ült a kispadon, nem kapott lehetőséget.

Nagyon rosszul játszottak az angolok, a végén mégis két góllal nyertek, Joe Cole duplájával. A Chelsea játékosa a szünetben állt be, és 10 perc alatt lőtt kettőt. Theo Walcott először volt kezdő. Teljesítményük nagyon kevés lesz szerdán, a most a kazahokat legázoló horvátok ellen.

Ahogy az várható volt, a fehérorosz válogatott hihetetlen motiváltan játszott Kijevben. Kis híján meg is lett az eredménye, hiszen Sevcsenko csak az utolsó pillanatban, ráadásul büntetőből lőtte a győztes gólt.

Váratlan eredmények a 7. csoportban: a litvánok Romániában nyertek három bombagóllal, az osztrákok - egy tiszta és egy félig öngóllal - simán elintézték a franciákat és a szerbek is csak nagy nehezen nyomták le a Feröer-szigeteket.

Ausztria 1970 után tudta ismét megverni a franciákat, akik az Eb-kudarc után ismét reménykedtek, de csak 8 percig. Ekkor jött az első osztrák gól. Govou egy óra elteltével hozta vissza a reményt, de Ivanschitz tíz perc múlva büntetőből beállította a végeredményt.

Victor Piturcának is lesz mit megmagyaráznia, a csoport másik favoritja úgy kapott ki Kolozsvárott Litvániától, hogy gyakorlatilag helyzete sem nagyon volt. A kontrázó vendégek lenullázták az elképzelés nélkül játszó hazaikat, így felejthetőre sikeredett Románia legmodernebb stadionjának avató mérkőzése, hazai szempontból.

Az utolsó pillanatban egyenlített Bulgária Montenegróban, ugyanígy szerezte meg a győztes gólt Olaszország Cipruson. Erősen döcögött Marcello Lippi tizenegye, taktikája majdhogynem életveszélyes volt: a ciprusiak kicsit jobban odafigyelve gólokkal verhették volna őket.

Di Natale az utolsó pillanatban szerezte meg a győztes gólt: egy előreívelést Gilardino sarokkal pöckölt Camoranesi elé, aki átemelte védőjét, az érkező Udinese-csatár meg kapásból lőtte a hálóba a labdát.

Egyetlen esélyes sem nyert a 9. csoportban. A skótok egy 5. percben bekapott gólra nem tudtak válaszolni, Izland pedig kétszer is egyenlített Norvégiában, így ott döntetlen született.

Dél-Amerikában az argentin-paraguayi összecsapás jelentette a rangadót. A két gárda korábbi négy vb-selejtező mérkőzésén rendre döntetlen született és Argentína ezúttal sem tudott nyerni. Nem elég, hogy Heinze öngólt vétett, sőt úgy beleszállt saját kapusába, Abbondanzieribe, hogy azt le is kellett cserélni a 15. percben, ráadásul Carlos Tévezt a 31. percbem kiállította a játékvezető. A 61. percben Agüero egyenlített, de az argentinok megint lépéshátrányba kerültek vetélytársaikkal szemben. Brazília Chilében játszik, magyar idő szerint hétfőn hajnalban.

Eredmények

Európai zóna

1. csoport: Albánia-Svédország 0-0, Málta-Portugália 0-4 (Siad 25., öngól, Hugo Almeida 61., Simao 71., Nani 78.), Magyarország-Dánia 0-0.

2. csoport: Moldova-Lettország 1-2 (Alexeev 76., ill. Karlsons 8., Astafjevs 22.), Izrael-Svájc 2-2 (Benajun 73., Sahar 90., ill. Hakan Yakin 45., N’Kufo 56.), Luxemburg-Görögország 0-3 (Toroszidisz 36., Gekasz 45., Hariszteasz 77., 11-esből)

3. csoport: Szlovákia-Észak-Írország 2-1 (Skrtel 46., Hamsik 70., ill. Durica 81., öngól), Lengyelország-Szlovénia 1-1 (Michal Zewlakow 17., 11-esből, ill. Dedic 35.).

4. csoport: Wales-Azerbajdzsán 1-0 (Vokes 83.), Liechtenstein-Németország 0-6 (Podolski 21., 48., Rolfes 65., Schweinsteiger 66., Hitzlsperger 76., Westermann 87.)

5. csoport: Örményország-Törökország 0-2 (Tuncay Sanli 60., Semih Sentürk 78.), Belgium-Észtország 3-2 (Sonck 40., 80., Defour 75., ill. Zenjov 57., Oper 93.), Spanyolország-Bosznia-Hercegovina 1-0 (Villa 57.).

6. csoport: Ukrajna-Fehéroroszország 1-0 (Sevcsenko 90., 11-esből), Andorra-Anglia 0-2 (J. Cole 49., 55.), Horvátország-Kazahsztán 3-0 (N. Kovac 13., Modric 36., Petric 79.).

7. csoport: Románia-Litvánia 0-3 (Stankevicius 33., Mikoliunas 70., Kalonas 86.), Ausztria-Franciaország 3-1 (Janko 8., Aufhauser 42., Ivanschitz 72., 11-esből, ill. Govou 61.), Szerbia-Feröer-szigetek 2-0 (Jacobsen 31., öngól, Zigics 88.).

8. csoport: Grúzia-Írország 1-2 (Kenia 92., ill. Doyle 13., Whelan 70.), Montenegró-Bulgária 2-2 (Vucsinics 62., Jovetics 81., 11-esből, ill. S. Petrov 11., Georgiev 92.), Ciprus-Olaszország 1-2 (Aloneftisz 29., ill. Di Natale 8., 92.).

9. csoport: Macedónia-Skócia 1-0 (Naumoszki 5.), Norvégia-Izland 2-2 (Iversen 36., 11-esből, 50., ill. Helguson 39., Gudjohnsen 69.).

Dél-amerikai zóna, 7. forduló

Argentína-Paraguay (Agüero 61., ill. Heinze 13., öngól), Ecuador-Bolívia 3-1 (Caicedo 21., Mendez 51., 11-esből, Benítez 72., ill. Botero 41.), Kolumbia-Uruguay 0-1 (Eguren 15.), Peru-Venezuela 1-0 (Alva Niezen 39.), Chile-Brazília (hétfőn hajnalban). A csoport állása: 1. Paraguay 14, 2. Argentína 12, 3. Uruguay 11, 4. Kolumbia 10, 5. Chile 10, 6. Brazília 9, 7. Ecuador 8, 8. Venezuela 7, 9. Peru 6, 10. Bolívia 4.

Concacaf-zóna, 3. kör, 2. forduló

1. csoport: Trinidad és Tobago-Guatemala 1-1 (Daniel 84., ill. Santizo 90.), Kuba-Egyesült Államok 0-1 (Dempsey 40.). A csoport állása: 1. Egyesült Államok 6, 2. Trinidad és Tobago 4, 3. Guatemala 1, 4. Kuba 0.

2. csoport: Mexikó-Jamaica 3-0 (Guardado 2., Ruiz 32., Oliva 63.), Kanada-Honduras 1-2 (Serioux 4., ill. Nunez 47., 56.). A csoport állása: 1. Mexikó 6, 2. Honduras 3, 3 Jamaica 1, 4. Kanada 1.

3. csoport: Costa Rica-Suriname 7-0 (Ledezma 9., 41., Alpizar 47, Alonso 78., Borges 79., Solis 86., Ruiz 88.), El Salvador-Haiti 5-0 (Zelaya 7., 24., 53., Laros 58., Torres 79.). A csoport állása: 1. Costa Rica 6, 2. Salvador 3, 3. Haiti 1, 4. Suriname 1.

Afrikai zóna, 2. kör, 5. forduló

1. csoport: Zöld-foki szigetek-Kamerun 1-2 (Lito 39., ill. Emana 51., Nkong 65.), Mauritius-Tanzánia 1-4 (Marquette 13., ill. Nsajigwa 12., Khalfan 19., Tegete 30., 34.). A csoport állása: 1. Kamerun 13, 2. Zöld-foki szigetek 9, 3. Tanzánia 5, 4. Mauritius 1.

2. csoport: Kenya-Namíbia 1-0 (Jamal 44., 11-esből), Zimbabwe-Guinea (vasárnap). A csoport állása: 1. Kenya 10, 2. Guinea 7, 3. Zimbabwe 5, 4. Namíbia 5.

3. csoport: Niger-Uganda, Benin-Angola (mindkettő vasárnap). A csoport állása: 1. Benin 9, 2. Angola 7, 3. Uganda 7, 4. Niger 0.

4. csoport: Dél-Afrika-Nigéria 0-1 (Ikechukwu Uche 71.). Sierra Leone-Egyenlítő Guinea 2-1 (Conteh 30., Suma 80., ill. Edjogo 91.). A csoport állása: 1. Nigéria 15, 2. Sierra Leone 7, 3. Dél-Afrika 4, 4. Egyenlítő Guinea 3.

5. csoport: Líbia-Ghána 1-0 (Ahmed Oszman 84.). Lesotho-Gabon (vasárnap). A csoport állása: 1. Líbia 12, 2. Ghána 9, 3. Gabon 6, 4. Lesotho 0.

6. csoport: Algéria-Szenegál 3-2 (Bezzaz 60., Szaifi 67., Jahia 73., ill. Dia 54., Sougou 90.). Gambia-Libéria 3-0 (Demba 10., 80., Jallow 26.). A csoport állása: 1. Algéria 9, 2. Gambia 8, 3. Szenegál 8., 4. Libéria 2.

7. csoport: Mozambik-Elefántcsontpart, Madagaszkár-Botswana (mindkettő vasárnap). A csoport állása: 1. Elefántcsontpart 8, 2. Botswana 5, 3. Mozambik 4, 4. Madagaszkár 3.

8. csoport: Mauritánia-Ruanda (vasárnap), az Etiópia-Marokkó meccset elhalasztották. A csoport állása: 1. Marokkó 9, 2. Ruanda 9, 3. Etiópia 6, 4. Mauritánia 0.

9. csoport: Seychelles-szigetek-Burundi 1-2 (Zialor 63., ill. Mbazumutima 27., Nahimana 58.), Burkina Faso-Tunézia 0-0. A csoport állása: 1. Burkina Faso 13, 2. Tunézia 10, 3. Burundi 6, 4. Seychelles-szigetek 0.

10. csoport: Szudán-Csád 1-2 (Kamal 77., ill. Mbaiam 28., Hassan 82.). Kongó-Mali (vasárnap). A csoport állása: 1. Mali 9, 2. Csád 9, 3. Kongó 6, 4. Szudán 3.

11. csoport: Zambia-Togo (vasárnap). A csoport állása: 1. Szváziföld 4, 2. Zambia 4, 3. Togo 3.

12. csoport: Dzsibuti-Malawi 0-3, Kongói DK-Egyiptom (vasárnap). A csoport állása: 1. Kongói DK 9, 2. Malawi 9, 3. Egyiptom 9, 4. Dzsibuti 0.

Ázsiai zóna, 4. kör, 1. forduló

1. csoport: Bahrain-Japán 2-3 (Isza 87., Tanaka 88., öngól, ill. S. Nakamura 18., Endo 44., 11-esből, K. Nakamura 85.), Katar-Üzbegisztán 3-0 (Sziddik 37., M. Hasszan 73., Alblusi 86.).

2. csoport: Szaúd-Arábia-Irán 1-1 (Al-Harti 29., ill. Nekunam 82.), Egyesült Emirátusok-Koreai NDK 1-2 (B. Szajed 85., ill. B. Szajed 70., öngól, Csol-Hjok 80.).

Óceániai zóna, 2. kör, 5. forduló

Fidzsi-Vanuatu 2-0 (Kumar 7., Dunadamu 87.), Új-Kaledónia-Új-Zéland 1-3 (Hmae 57., ill. Nelsen 15., Smeltz 66., 76.). A csoport állása: 1. Új-Zéland 12, 2. Új-Kaledónia 8, 3. Fidzsi 4, 4. Vanuatu 1.