Valér

Dzsudzsák az EL-ben is gólpasszt adott

2009.08.21. 10:46 Módosítva: 2009-08-21 12:33:18
Harmincnyolc mérkőzést kezdtek, de csak harminchetet fejeztek be csütörtökön az Európa Liga-selejtező playoffjában, ahol már a főtáblára jutás a tét. Bukarestben szurkolói rendbontás miatt a 87. percben félbeszakadt a Dinamo-Liberec mérkőzés. Nyolc csapatban kilenc magyar lépett pályára, de csak Gera Zoltánék és Dzsudzsák Balázsék nyertek. Tőzsér Dániel gólt szerzett, Dzsudzsák gólpasszt adott.

Négy román csapat reménykedett abban, hogy az Európa Liga főtáblájára kerül, közülük hárman meg is tették az első lépést. A selejtezőn magabiztosan végigmenetelő Steaua 3-0-ra verte az ír St. Patrick’s-ot (az Újpest-meccsen történtek miatt zárt kapuk mögött), a Vaslui 2-1-ra az AEK Athént, a CFR pedig Szarajevóban végzett 1-1-re. Egyedül a Dinamo szúrta el: a játékosok a pályán, a szurkolók a lelátón.

A bukarestiek a cseh Slovan Liberecet fogadták, a vendégek már az ötödik percben vezettek Jiri Liska góljával. A 84. perc után szabadult el a pokol, ekkor a csereként beállt Jan Blazek bevágta a második vendéggólt is.

Egy szurkoló a pályára rohant és kitépte a szögletzászlót, őt még elvezették a rendőrök, de a szurkolók ekkor áttörték a kerítést és pályára özönlöttek. Az osztrák Thomas Einwaller ekkor lefújta a meccset és mivel a biztonságiak csak nehezen oszlatták szét a tömeget, a csapatok már vissza sem jöttek. Súlyos büntetésre számíthat a Dinamo, az sem lehetetlen, hogy kizárják a csapatot a sorozatból.

Erről ír a román ProSport is, „Ez nem Európa” címmel. A megszólalók egyöntetűen kijelentik, hogy ez egy szégyenteljes este volt, és ezeket a szurkolókat végleg ki kell tiltani a stadionokból. A Dinamo ultrái néhány hete Craiovában okoztak felfordulást. A csendőrség akkor is nagy erőkkel lépett közbe.

A szerbek is kitettek magukért, de ők idegenben. A rendőrség 150 szerb futballszurkolót őrizetbe vett csütörtökön Prágában, miután a Crvena Zvezda esti, Slavia Praha elleni Európa Liga-selejtezős mérkőzése előtt randalíroztak a belvárosban. A jelentések szerint a belgrádiak sörösüvegeket dobáltak és betörtek egy kirakatot is a Vencel téren, ráadásul petárdákat is robbantottak.

A mérkőzést a a hazai Slavia nyerte 3-0-ra, a stadionban már nem volt rendbontás.

A Fulham az orosz Amkar Permet fogadta és mindkét csapat magyar játékosa kezdő volt. Gera Zoltánt a 75. percben Damien Duff váltotta, míg a vendégeknél Gaál Miklós végigjátszotta a meccset.

A Fulham örülhetett, Andy Johnson, Dempsey és Zamora góljaira csak Grisin tudott válaszolni. Az angolok 3-1-es győzelme áldozattal járt. Megsérült a csapat legeredményesebb játékosa, Johnson, az első diagnózisok szerint várhatóan nyolc hetet kell kihagynia.

A játéknap egyetlen magyar gólját Tőzsér Dániel szerezte, ezzel együtt is kikapott a Genk odahaza a francia Lille-től. Tőzsér 0-2-es állásnál szépített, végig a pályán volt, Tóth Balázs hetvenhét percet kapott kezdőként.

Folytatta idei fantasztikus szezonját Dzsudzsák Balázs. A PSV középpályása gólpasszt adott, csapata az ebből született Afellay-góllal nyert Tel-Avivban, a Bnei Yehuda ellen. Dzsudzsák a PSV idei hét tétmeccse közül már a hatodikon adott gólpasszt, vagy szerzett gólt. A PSV harmadik Európa Liga meccsét is 1-0-ra nyerte meg.

Sáfár Szabolcssal a kapujában nagyon értékes, 2-2-es döntetlent ért el az Austria Wien Donyeckben a Metallurh ellen. A hazaiak csak a 92. percben tudtak egyenlíteni.

Vanczák Vilmos a Sionban a Fenerbahce ellen (0-2), Fehér Csaba a NAC Bredában a Villareal vendéglátójaként (1-3), Dárdai Pál a Hertha BSC-ben végigjátszotta a meccset, de mindhárom csapat vereséget szenvedett. Egyedül Dárdaiék helyzete bíztató, a berlini visszavágó előtt csak 2-1-re kaptak a Bröndbytől.

A nap hőse az Ajax játékosa, Luis Suarez volt, aki négy gólt lőtt a Slovan Bratislavának, az Ajax 5-0-ra nyert. Suarez az ötödik olyan játékosa a holland klubnak, aki európai kupameccsen négy vagy annál több gólt szerzett. A listát a dán Sören Lerby és Marco van Basten vezeti 5-5 góllal. Lerby 1979-ben az Omoniának, van Basten 1984-ben a luxemburgi Differdangének vágott egy ötöst. Suarez mellett Ruud Geels, Ton Blanker és John Bosman szerzett korábban négy gólt.

Európa Liga-selejtező, playoff, 1. mérkőzések

FC Kosice (szlovák)–AS Roma (olasz) 3-3
Gól: Milinkovics 5., Novák 71., 11-esből, 81., ill. Totti 38., 11-esből, 67., Menez 52.

FK Baku (azeri)–FC Basel (svájci) 1-3
Gól: Perez 49., ill. Streller 71., 74., Huggel 77.

FK Teplice (cseh)–Hapoel Tel-Aviv (izraeli) 1-2
Gól: Vondraek 89., ill. Enyeama 74., 11-esből, Vermouth 93.

BATE Boriszov (fehérorosz)–Liteksz Lovecs (bolgár) 0-1
Gól: Sandrinho 81.

Bnei Yehuda Tel Aviv (izraeli)–PSV Eindhoven (holland) 0-1
Gól: Affelay 23.

Guingamp (francia)–Hamburger SV (német) 1-5
Gól: Hesl 88., öngól, ill. Guerrero 7., Petric 11., 26., 86, Berg 51.

Trabzonspor (török)–FC Toulouse (francia) 1-3
Gól: Song 16., ill. Gignac 12., 59., Mansaré 91.

CSZKA Szófia (bolgár)–Dinamo Moszkva (orosz) 0-0

PAOK Szaloniki (görög)–Heerenveen (holland) 1-1
Gól: Ivics 55., ill. Paulo Henrique 45.

NAC Breda (holland)–Villarreal (spanyol) 1-3
Gól: Loran 17., ill. Rossi 14., Ibagaza 49., Joseba Llorente 92.

Metalurg Donyeck (ukrán)–Austria Wien (osztrák) 2-2
Gól: Ekeh 17., Dimitrov 92., ill. Acsimovics 8., Diabang 48.

Twente (holland)–Karabah Agdam Baku (azeri) 3-1
Gól: Ruiz González 38., 66., Douglas 81., ill. Nadirov 8.

Bröndby (dán)–Hertha BSC (német) 2-1
Gól: Bischoff 52., Pejcsinovics 70., öngól, ill. Domovcsijszki 53.

FC Sion (svájci)–Fenerbahce (török) 0-2
Gól: André Santos 45., Kazim 85.

Lech Poznan (lengyel)–FC Bruges (belga) 1-0
Gól: Rengifo 93.

Benfica (portugál)–Vorszkla (ukrán) 4-0
Gól: Di María 31., Óscar Cardozo 54., 11-esből, Saviola 57., Weldon 77.

Ajax (holland)–Slovan Bratislava (szlovák) 5-0
Gól: Luis Suárez 43., 65., 79., 84., Donald 92.

RKC Genk (belga)–OSC Lille (francia) 1-2
Gól: Tőzsér 58., ill. Dumont 40., Vittek 56.

Genoa (olasz)–Odense (dán) 3-1
Gól: Moretti 9., Luciano 48., 56., ill. Gislason 58.

Werder Bremen (német)–FK Aktobe (kazah) 6-3
Gól: Bönisch 17., Özil 28., 67., 11-esből, Naldo 36., 65., Hugo Almeida 60., ill. Sztrukov 21., 32., Smakov 87.

Everton (angol)–Sigma Olomouc (cseh) 4-0
Gól: Saha 34., 73., Rodwell 40., 54.

Fulham (angol)–Amkar Perm (orosz) 3-1
Gól: Johnson 4., Dempsey 51., Zamora 75., ill. Grisin 77.

Dinamo Zagreb (horvát)–Hearts (skót) 4-0
Gól: Mandzukic 5., Papadopulosz 36., Vrdoljak 56., Biscan (60.)

Stabaek (norvég)–Valencia (spanyol) 0-3
Gól: Pablo Hernández 29., Villa 35., Joaquin 80.

Nacional (portugál)–Zenit (orosz) 4-3
Gól: Luís Alberto 30., Aurélio 37., Rodrigo Silva 53., Rúben Micael 73., ill. Szemsov 43., 55., Fatih Tekke 93.

Athletic Bilbao (spanyol)–Tromsö (norvég) 3-2
Gól: Javi Martínez 62., 11-esből, De Marcos 86., Fernando Llorente 90., ill. Moldskred 42., Lindpere 78.