Lionel Messi besöpörte az Aranylabdát
További Futball cikkek
- Csapás a Megyeri úton: a derbi előtt dőlt ki a lila-fehérek egyik legjobbja
- Le sem írták a nevét, úgy adtak ki közleményt Marco Rossiról a lengyelek
- Pereg az időgép: videón a 44 éves Ronaldinho mesés szabadrúgásgólja az el Clásicón
- Szögletből tekertek gólt a magyar válogatott kapus hálójába, a Nyíregyháza 4–2-re nyert
- Manchesterben már nem tartottak rá igényt, a Leicester vezetőedzője lett a United-legenda
A Barcelona négy játékost adott az Aranylabda-szavazás első öt helyére, a győztes Lionel Messi mellett az első hétbe öt, 2009-ben a katalánok mezében is játszó futballista került be. Csak a most második, tavaly győztes Cristiano Ronaldo és Kaká nem szerepelt soha az idén mindent nyerő klubban.
A 22 éves Lionel Andrés Messi az első argentin, aki megkapta az Aranylabdát, bár Diego Maradonának az újság visszavonulása után életmű-aranylabdát adott.
A fiatal klasszis 1987. június 24-én született Rosarióban, ötévesen kezdett futballozni, majd a Newell's Old Boys-hoz igazolt. Tizenegy esztendősen növekedésihormon-hiányt diagnosztizáltak nála, a klub nem tudta állni a kezelés költségeit, ekkor csapott le rá az FC Barcelona, amely felajánlotta segítségét és az egész családot Európába költöztette.
Első hivatalos mérkőzését 2004. október 16-án játszotta a Barcában, ezzel a klub történetének harmadik legfiatalabb játékosa lett, aki bajnoki találkozón pályára lépett. Első gólját 2005. május 1-én, az Albacete ellen szerezte, ezzel ő volt a klub legifjabb gólszerzője. (Azóta ezt a rekordot Bojan Krkic megdöntötte, méghozzá éppen egy Messitől kapott passzbó.)
2005 nyarán aranyérmet nyert az U20-as világbajnokságon az argentin válogatottal, hat góljával a torna gólkirálya és legjobb játékosa.
Az Aranylabda története
A France Football című francia magazin által alapított Aranylabdát 1956 óta ítélik oda minden esztendőben egy labdarúgónak, a választás szabályai azonban az utóbbi bő fél évszázad során többször is változtak.
Eredetileg a legjobb teljesítményt nyújtó európai játékos kaphatta meg, majd később - 1995-től - már minden olyan futballista, aki a földrészen szerepelt. 2007-ben annyiban módosult a szavazás, hogy Európán kívül játszók is rákerülhettek a jelöltlistára, más kérdés, hogy az idei aspiránsok közül mindenki Európa valamelyik klubjában futballozik.
Korábban az európai szövetség (UEFA) tagállamainak egy-egy szakújságírója voksolhatott a legjobbakra, a 2007-es változás nyomán azonban a többi kontinentális szövetségből minden olyan ország egy-egy képviselője is szavazhat, amely legalább egyszer szerepelt világbajnokságon.
Az első nem európai díjazott a libériai George Weah volt 1995-ben, védőként pedig - három éve - az olasz Fabio Cannavaro nyert először.
A győzelmek számát tekintve két holland, Johan Cruyff és Marco van Basten, valamint egy francia, a jelenlegi UEFA-elnök Michel Platini tartja a rekordot három-három sikerrel. Platini az egyetlen, aki sorozatban háromszor bizonyult a legjobbnak. A nemzetek rangsorát a németek és a hollandok vezetik hét-hét kitüntetettel.
A torna után José Pekerman szövetségi kapitány a felnőttválogatottba is behívta, augusztus 4-én a magyarok ellen mutatkozhatott be a Puskás Ferenc Stadionban, akárcsak annak idején Diego Maradona. A debütálás nem sikerült valami fényesre, hiszen Messi csereként alig egy percet töltött a pályán: Markus Merk játékvezető kiállította, mert lekönyökölte Vanczák Vilmost.
2006-ban megkapta a spanyol állampolgárságot is, 17 bajnoki mérkőzésen 6 gólt szerzett, a Bajnokok Ligájában egyszer talált a kapuba. A BL-ben aztán súlyos combsérülést szenvedett, amellyel veszélybe került világbajnoki szereplése, ám végül ott lehetett a németországi tornán. A BL-finálén nem játszott, de klubja nélküle is győzött.
A 2006-2007-es idényben többször volt sérült, egy történelmi tettet azért így is véghez vitt: a Real Madrid elleni örökrangadón mesterhármast rúgott, ami előtte az 1993/94-es szezonban Romáriónak sikerült.
2008. február 27-én századik hivatalos mérkőzését játszotta a Barca színeiben. Messi a március 4-i, Celtic elleni BL visszavágón izomszakadást szenvedett és sírva hagyta el a Nou Camp gyepét. Az idény végén a Barcelona a csalódást keltő harmadik helyezést érte el a bajnokságban, ami miatt Frank Rijkaard vezetőedzőtől megvált az egyesület vezetősége és a B csapatot sikerre vezető Josep Guardiolát nevezte ki.
Több meghatározó játékos távozott, köztük Ronaldinho, akinek 10-es mezét Messi örökölte: ez után több gólt szerzett fél idény alatt, mint az előző szezonban összesen.
2008 decemberében második helyen végzett az Aranylabda-szavazáson Cristiano Ronaldo mögött. A szezon második fele is szenzációsan sikerült Messinek, a csapatnak is: a Bilbao elleni Király Kupa-döntő megnyerése után a bajnokságban is bebiztosították az első helyet a 6-2-re megnyert El Clásicón, majd következett a Manchester United elleni BL-döntő, ahol 2-0-ra győzték le a címvédőt, Messi fejelte a második gólt.
Szeptemberben 2014-ig meghosszabbította szerződését az FC Barcelonával kedd hajnalban hirdették ki aranylabdásnak. Senki ekkora fölénnyel nem kapta meg a díjat, a lehetséges 480 pontból 473-at besöpört, ami rekord. Fölénye is csúcs, kétszer annyi szavazatot kapott, mint a második Cristiano Ronaldo.
"Nagy megtiszteltetés" – mondta első nyilatkozatában az argentin, aki idén spanyol bajnoki címet, Király Kupát és Bajnokok Ligáját nyert, kilenc találattal a BL gólkirálya lett.
„Nagyon örülök, hogy én vagyok az első argentin, aki megkapta az Aranylabdát. Gondoltam, hogy esélyes vagyok, hiszen az előző szezonban mindent megnyertünk, de a különbség meglep. Az Aranylabda fontos díj, minden nyertese nagy játékos volt, és hány olyan legenda van, aki nem kapta meg. Idei eredményeinket nem lesz egyszerű megismételni 2010-ben, és az Aranylabdát sem könnyű kétszer egymás elnyerni."
A 2009-es végeredmény
1. Lionel Messi (argentin, FC Barcelona) 473 pont2. Cristiano Ronaldo (portugál, Manchester United, majd Real Madrid) 233
3. Xavi (spanyol, FC Barcelona) 170
4. Iniesta (spanyol, FC Barcelona) 149
5. Samuel Eto'o (kameruni, FC Barcelona, majd Internazionale) 75
6. Kaká (brazil, AC Milan, majd Real Madrid) 58
7. Zlatan Ibrahimovic (svéd, Internazionale, majd FC Barcelona) 50
8. Wayne Rooney (angol, Manchester United) 35
9. Didier Drogba (elefántcsontparti, Chelsea) 33
10. Steven Gerrard (angol, Liverpool) 32
11. Fernando Torres (spanyol, Liverpool) 22
12. Cesc Fabregas (spanyol, Arsenal) 13
13. Edin Dzeko (bosnyák, Wolfsburg) 12
14. Ryan Giggs (walesi, Manchester United) 11
15. Thierry Henry (francia, FC Barcelona) 9
16. Iker Casillas (spanyol, Real Madrid), Luis Fabiano (brazil, FC Sevilla), Nemanja Vidics (szerb, Manchester United) 8-8
19. Diego Forlán (uruguayi, Atlético Madrid) 7
20. Yoann Gourcuff (francia, Girondins Bordeaux) 6
21. Andrej Arsavin (orosz, Arsenal), Julio Cesar (brazil, Internazionale), Frank Lampard (angol, Chelsea) 5-5
24. Maicon (brazil, Internazionale) 4
25. Diego (brazil, Werder Bremen, majd Juventus) 3
26. John Terry (angol, Chelsea)
David Villa (spanyol, FC Valencia) 2-2
28. Franck Ribéry (francia, Bayern München)
Yaya Touré (elefántcsontparti, FC Barcelona) 1-1
A harmincas jelöltlistáról egyedül Karim Benzema, az Olympique Lyontól a nyáron a Real Madridhoz szerződött francia játékos nem kapott szavazatot.