10 év alatt tönkretették a kapusképzést is
További Futball cikkek
- Londoni bravúrgyőzelemmel tör Szoboszlaiék trónjára a szarkasereg
- Parádés átlövéssel jelentkezett a Török Kupában, góllal indította az évet a magyar válogatott szélső
- Válogatottjával hosszabbított, junior világbajnokát kitette keretéből az MTK Budapest
- A Bournemouth bejelentése után már csak idő kérdésének tűnik Kerkez klubváltása
- Másfél év után visszatért a Sepsi OSK-hoz a magyar válogatott védő
A kilencvenes évek második felében is élt még – nem teljesen alaptalanul - az a mondás: legalább kapusposzton tartjuk a lépést Európával, a világgal.
Király Gábor a Herthában védett, Szűcs Lajost leigazolta a német bajnok Kaiserslautern, Sáfár Szabolcs Ausztriában volt első számú kapus, Babos Gábor még itthon, Hajdu Attila megbízható volt a Ferencvárosban, és akkoriban a kapitány a bőség zavarával küzdött, amiatt kellett magyarázkodnia, hogy miért Királyt vagy Babost választotta.
Az utóbbi évtized végén már csak magyar kapusmítoszról lehet beszélni: még mindig a régieket említjük, Király, Sáfár és Babos is légiós, meghatározó embere csapatának, de klubjaik már nemzetközileg nem meghatározóak. Az egyik jelenlegi nagy tehetség, Fülöp Márton is visszalépett, a PL-es Sunderlandből a másodosztályú Ipswichbe igazolt. Ő vagy Király jöhet szóba a válogatott angliai mérkőzésén, az Eb-selejtezőkön talán már bevethető lesz az U20-bronzos Gulácsi, de más nincs.
A hazai élvonal legjobb három csapatánál külföldi kapus van, a nemzetközi kupameccseken is ők védtek. A Debrecen korábban a montenegrói - rengeteget hibázó - Polekszicsben bízott, aki jelenleg bundagyanú miatt eltiltott, helyére a litván Malinauskast hozták. (A Levadia ellen rengeteg hibával mutatkozott be.)
A Videoton Bozsovicsot igazolta, a Győrben a szintén szerb Szasa Sztevanovics a kezdő. Külföldi van még a Fradinál és Kecskeméten is.
„Tíz éve aránylag jól álltunk, és bár már nem látom át a hazai viszonyokat, nyilván a szakmánál kell keresni a bajokat. Mert tényleg szomorú a helyzet. Szerintem ugyanaz a probléma, mint a mezőnyjátékosoknál, csak később derültek ki a gondok. Tíz éve lemaradásunk a kapusposzton még nem tűnt fel ilyen markánsan, most már kézzelfogható. Mivel a kapusoknak – akaratlanul is - mindig többet kell edzeniük, mint a mezőnyjátékosoknak, meg is látszott az eredménye” – kezdte értékelését Szendrei József, egykori tízszeres válogatott kapus.
Elmesélte, körülbelül tizenöt éve, amikor Mezey György az UEFA-edzőképzést be akarta vezetni Magyarországon, akkor öt korábbi kapust összehívott, mert érezte a bajt. „Nem vállalta el senki ennek a programnak a beindítását, felügyeletét közülünk. Így utólag egyértelmű, nagyon nagy hiba volt, hogy akkor nem mentünk rá erre.”
Szendrei úgy gondolja, mindez közrejátszott abban, hogy erre a bizalmi posztra itthon is külföldieket keresnek, bár, azok nem sokkal jobbak a hazaiaknál.
„Pedig tényleg nem kezdődhet másként egy csapatépítés, minthogy: végy egy jó kapust. A nyelvi problémák miatt kiugróan jónak kellene lenniük a megvásárolt kapusoknak, de nem minden eset támasztja ezt alá. Amikor a spanyol Cadizban voltam, és bekerültem a csapatba egy spanyol helyére, a Gijon ellen simán kikaptunk 2-0-ra. Másnap az volt az újság címlapján, minek ide ilyen kapus, ennyit a miénk is tud? Jóllehet a gólokról nem tehettem. Pár csapatnál nem cél, hogy sokkal jobb legyen, mint az itthon elérhető minőség, ami igaz a mezőnyjátékosokra is”
Szendrei társa, a 37-szeres válogatott Disztl Péter, aki a Videoton kapusedzője, másfelől közelít, szerinte válságról semmiképp sem lehet beszélni.
„Nagyszerű kapusedzők dolgoznak itthon, és jó munkát is végeznek. A legegyszerűbb válasz a külföldi kapusokra az: gyerekfejjel kiviszik a hazai játékosokat. Utána már nagyon nehéz visszahozni őket Magyarországra, mert egzisztenciális biztonságban élnek, itt pedig ezt nem lehet elmondani. Úgy gondolom, akik itthon védenek, azok is jók, őket is jegyzik” – állítja.
„Fiatal kapusaink kint vannak külföldön, ezért kell az import. Odakint aztán nem védenek, ami nekik sem jó, de maradnak. Nem kell lekutyázni feltétlenül a magyar bajnokságot, mert fejlődni itt is lehet, és hát láttam én már itthon román gólkirályt is megégni” – mondja a korábbi kapitány, Csank János.
Ők talán még megmenthetnek minket
Csank és Disztl Bogdán Ádámra (Bolton), Gulácsi Péterre (Liverpool), Gróf Dávidra (Notts County), Megyeri Balázsra (Bristol után Ferencváros, most Olympiakosz), Kovácsik Ádámra (Reggina), Kurucz Péterre (West Ham United), Floszmann Tamásra (Oldham), Ambrusics Róbertre (Leicester) gondolhatott. Ők vannak most távol, Bogdán második számú kapus lehet, Gulácsit vélhetően kölcsönadják.
Rajtuk kívül Fülöp Márton, Köteles László, Bardi Gábor, Pozsa Zsolt, Nagy Zoltán, Szentpéteri Viktor, Balogh János van még külföldön.
Akik fiatalon külföldre kerültek, Kemenes Szabolcs (Charlton), Somodi Bence (Blackburn), Antal Botond (Watford) Vadon Dávid (Manchester City), nem lettek meghatározóak itthon, miután visszatértek, utóbbi például a szabolcsi Balkányban véd.
„A mi időnkben még az volt a mondás, az a kapus, aki véd. Aki nem véd, az nem kapus. Külföldmánia van, a szülők és a menedzserek nyomják a gyerekeket, néha a próbálkozásokon csak nevetni tudok. Hozzánk is jött egy szerb kapus, nem voltam elsápadva tőle, még ha fizikálisan esetleg jobb is volt, mint egy magyar. Nem a legjobb a hazai kiválasztás, a magas, kézügyes gyerekek kosarazni, kézilabdázni mennek, és ha ott nem is válnak be, már vissza nem térnek a futballba, pedig a futballkapuban lehet, hogy érnének valamit. A külföldiek mellett az olcsóság szól, mert a hazai csapatok felverik az árakat. Bogdán Ádámot még Vecsésről vinni akartam Diósgyőrbe, de ő inkább kiment Boltonba, és ott a junioroknál vagy a tartalékoknál védett, bár most hallom, hogy a felnőtteknél lesz csere” – mesélte a korábbi kapus Csank.
Bicskei Bertalan, szintén exkapus korábbi kapitány sokkal erősebben és bátrabban fogalmazott. Úgy is összefoglalhatnánk mondandóját, hogy semmi sincs rendben a kapusképzésben, pedig legalább ez a terület sokáig érdemleges eredményt mutatott. Tíz év alatt viszont leromlott.
„Az okok szerintem visszavezethetőek labdarúgásunk általános bajaira: nem elég jó a kiválasztás, az utánpótlásképzés és nevelés, a bajnokság színvonala. Gyenge bajnokságban nem fejlődik a kapus játéka sem a nemzetközi szintre, ahol gyorsabban és erősebben jönnek a labdák, erőszakosabb a zavarás” – nyilatkozta Bicskei, a jelenlegi libériai kapitány, aki az országban az edzőképzést is felügyeli.
Emellett Bicskei még speciális okokat is említett: a kapus utánpótlásképzés színvonala lesújtó, nem tanítják meg aprólékosan a szakma alapjait. Ezzel összefügg a megfelelő kapusedzőképzés hiánya és a megfelelő szakanyagok hiánya. A felnőtt kapusokkal való szakszerű foglalkozás hiánya, az edzésmunka szakszerűtlen felépítése, a kapusokkal való mentális foglalkozás hiánya vagy szakszerűtlensége.
Kitért arra is, hogy az utóbbi tíz évbene DVD-sorozatának kapus része az egyetlen megjelent szakanyag a területen. Máshol minimum évente jelennek meg szakkönyvek, útmutatások.
„Ne ámítsuk magunkat, tízéves űr van, Királyék, Babosék óta csak Fülöp Marci említhető. Szomorú, hogy nemigen látható a mai 18-20 évesek között sem kimagasló adottságú és tudású kapus. Talán Gulácsi Péter a kivétel.”
Bicskei itthon egy időben az edzőképzésért is felelt, a kérdés adódik, miért nem tett semmit a lemaradás ellen?
„Miután megnyertük az ifi EB-t 1984-ben, leírtam, nyilatkoztam, tizenöt évvel el vagyunk lemaradva a világtól az utánpótlásképzésben. Majdnem megköveztek érte. Az akkori MLSZ-elnökség komolytalannak tartott, sok edző ellentmondott, volt, aki feljelentett az MLSZ-ben és a saját egyesületében, hogy túledzem a játékosait” – érzékeltette, milyen közegben kellett észrevételeit megtennie.