Ezt a Chelsea-t nem könnyű letaszítani
További Futball cikkek
- Londoni bravúrgyőzelemmel tör Szoboszlaiék trónjára a szarkasereg
- Parádés átlövéssel jelentkezett a Török Kupában, góllal indította az évet a magyar válogatott szélső
- Válogatottjával hosszabbított, junior világbajnokát kitette keretéből az MTK Budapest
- A Bournemouth bejelentése után már csak idő kérdésének tűnik Kerkez klubváltása
- Másfél év után visszatért a Sepsi OSK-hoz a magyar válogatott védő
A szokott esélyesekkel indul a Premier League 2010/11-es szezonja, de hozzájuk csatlakozik a nyáron újra óriási költekezésbe fogó (és még nem végző) Manchester City.
A címvédő Chelsea, a bajnokot a Szuperkupán alaposan elverő Manchester United, az átigazolási politikáján nem sokat változtató Arsenal, és a szokásos nagy reményekkel kezdő Liverpool mellé feljöhet a masszív Tottenham, nagy harc lesz a BL-helyekért.
Változások a Premier League-ben
A 2010/11-es szezontól a csapatoknak maximum 25 fős keretük lehet, ez alól egyedül az angol, 21 év alatti játékosok jelentenek kivételt, őket nem kell beleszámolni a 25-ös keretbe. Az angol futballistákat segítheti az a szabály, hogy idéntől minden klubnak legalább 8 olyan játékost kell a keretében tartania, akik a 21. születésnapjuk előtt legalább három szezonon át Angliában futballoztak.A City minden csapatrészét megerősítette, két héttel az átigazolási ablak bezárása előtt már 110 millió eurót költött, és még egy játékos érkezése várható.
David Silva (Valencia) 29, Yaya Touré (Barcelona) 24, Aleksandar Kolarov (Lazio) 23 millió euróba került, és a hamburgi Jerome Boatengért is kifizettek 12 milliót. Ahogy várható volt, megszerezték az Interből elvágyódó Mario Balotellit is, érte 30 millió körül fizethettek.
A City tényező lesz idén, kerete ereje alapján akár a bajnoki címért is versenyben lehet, de a szakértők csak a 3-4. helyre várják Roberto Mancini csapatát. A manchesteriek lecsúsztak a BL-ről, idén ezt semmiképpen nem engedhetik meg maguknak, elvárás, hogy odaérjenek, hiszen nemcsak a kezdőcsapat, de a kispad is hemzseg a klasszisoktól. Nagy kérdés, Mancini mit tud kezdeni a sztárcsapattal.
A Chelsea-nél bajnokként és kupagyőztesként nem érezték úgy, hogy jelentősen meg kellene erősíteni a keretet, az év végén beharangozott nagy durranásból sem lett semmi, mert Fernando Torrest nem engedte el a Liverpool. Carlo Ancelotti azért így is elköltött 38 millió eurót, ebből 22-t a brazil válogatott Ramiresre, akit a Benficától hozott el.
A Liverpoolból elhozott Josszi Benajun 7 millióba került, az izraeli nagy fogás lehet, és sokat várnak a nála csak egy millióval olcsóbb 17 éves Tomas Kalastól, aki a Sigma Olomuctól érkezik.
Elment Joe Cole, akit Ancelotti nem kedvelt igazán, elengedték Decót (Fluminense), Michael Ballackot (Leverkusen), az egyetlen komoly távozó Ricardo Carvalho, akiért 8 milliót fizetett a Real Madrid. A Chelsea nem gyengült, a fogadóirodák őket tartják a legesélyesebbnek, a keret egészségesen kezdi a szezont, és idén Afrika-kupa sincs.
A Manchester United alig költött a nyáron, három fiatal játékos érkezett (Bebé, Chris Smalling és Chicharito) összesen 27 millió euróért, és néhány fregoli embertől meg is vált a klub. A Unitednek komplett a kerete, Sir Alex Fergusonnak erős kezdőcsapata van, de a padon vagy tapasztalatlan, vagy eleve epizodistának igazolt játékosok vannak, ami visszaüthet egy 50 meccses szezon alatt. Gondot okozhat, hogy a húzóemberek mind 30 körül vannak, idős a csapat kerete.
Tavaly hosszú idő után csak egy Ligakupa jött össze Manchesterben, Ferguson mégsem erősítette meg a csapatát, aminek a klub óriási adósságállománya lehet az oka.
A United megindult a német válogatott Mesut Özilért, de tárgyalásig sem jutottak, és egyébként is meglehetősen csendesen telt az átigazolási időszak. A rajt mindenesetre jól sikerült, a Community Shielden 3-1-re legyőzték a Chelsea-t.
Semmi szokatlan nem történt az Arsenalnál, Arsene Wenger idén is óvatosan költekezett, a legnagyobbnak ígérkező fogás pedig ingyen érkezett: Maruan Samah (Bordeaux) pont az a center lehet, aki már egy ideje hiányzik a csapatból. A Lorient-ból 13 millió fontért megszerzett 19 éves középhátvéd, Laurent Koscielny-t a legnagyobb francia ígéretnek tartják, Wenger rajta kívül 4 millió eurót adott a brazil, 17 éves Wellington Silváért.
Rengeteg védő ment el az Arsenalból, William Gallas, Mickael Silvestre, Sol Campbell és Philippe Senderos már nincs a klubnál, a hátsó sor még elbírna némi erősítést, nem is beszélve a kapusposztról, ahol tavaly Almunia és Fabianski egymást múlták alul, de Wenger – bár állítólag tárgyalt Mark Schwarzer (Fulham) és Sebastien Frey (Fiorentina) leigazolásáról – úgy néz ki, nem vesz kapust.
A rengeteg gólképes középpályás előtt most megfelelő számú és minőségű csatár van, idén viszont hátul tűnik vékonyabbnak a londoni csapat, és nem csak a kezdő, de a megbízható cserék frontján is.
Magyarok a Premier League-ben
Gera Zoltán alapember a Fulhamben (reméljük, az marad Mark Hughes alatt is), az előttünk álló szezon hozhatja meg az áttörés Kádár Tamásnak (Newcastle), aki a másodosztályban annak ellenére kevés lehetőséget kapott, hogy amikor pályára lépett, mindig jól teljesített. Gulácsi Péter marad a Poolnál, Simon András marad kölcsönben, és Németh Krisztiánt is kölcsönadná a klub, de egyelőre nem tud megállapodni a kérőkkel. Bogdán Ádám a Bolton második számú kapusaként kezdi meg a szezont, és ugyanez lett volna a helyzet Kurucz Péterrel a West Hamben, de súlyos térdsérülést szenvedett.A Liverpool botrányos szezonja után újra a legjobb négy közé igyekezne, de a klub körüli – lassan komédiába forduló – eladási mizéria, és a pénztelenség alaposan megnehezíti az új menedzser, Roy Hodgson dolgát. A Poolnál fontosabb volt, hogy a csapat sztárjait sikerült megtartani, mint a nagy igazolások, bár Javier Mascheranót szinte biztosan elveszítik, más magyarázat nincs a Juventusnál tragikusan teljesítő dán Christian Poulsen megszerzésére.
A csapat bal oldalára ráfért volna némi erősítés elöl is, hátul is, de ez is elmaradt. Joe Cole kiváló futballista, ha éppen van kedve játszani, vagy nem sérült, de Josszi Benajun elengedése komoly hibának tűnik. Milorad Jovanovics 29 évesen nem a jövő nagy igazolása, az lehet viszont a Rangerstől érkezett 18 éves Danny Wilson, vagy a Charltontól megszerzett Jonjo Shelvey.
A 4. angol BL-csapatnál nem volt nagy mozgás, a Tottenham legnagyobb erőssége továbbra is Harry Redknapp edző. Egyetlen igazolásuk a brazil Sandro, akit az Internacionaltól hoztak el 10 millió euróért, és visszatérhet Giovanni dos Santos is. A Spurs a csapategységben, az összeszokottságban bízhat, ha idegenben is elkezdenek futballozni, idén sem kizárt, hogy odaérnek az első 4 hely valamelyikére.
Az első forduló párosításai
Szombat:Tottenham-Manchester City (13.45)
Aston Villa-West Ham United (16)
Blackburn Rovers-Everton (16)
Bolton Wanderers-Fulham (16)
Sunderland-Birmingham City (16)
Wigan Athletic-Blackpool (16)
Wolverhampton-Stoke City (16)
Chelsea-West Bromwich Albion (16)
Vasárnap:
Liverpool-Arsenal (17)
Hétfő:
Manchester United-Newcastle (21)
Az Aston Villánál valami gond lehet, mert közös megegyezéssel szerződést bontottak a klub sikereinek legfontosabb szereplőjével, Martin O'Neill menedzserrel, így elmondható, nagyot gyengültek a birminghamiek. Az Everton David Moyes vezetésével masszív, de a felerősödött élmezőny miatt idén jóval nehezebb lesz odaérnie akár az EL-helyekre is. A Fulham tavalyi menetelése után egyben maradt, más kérdés, hogy a zseniális Roy Hodgson helyét Mark Hughes veszi át.
Visszajutott észak büszkesége, a Newcastle United, így idén újra lesz északi derbi a Sunderlanddel, a Portsmouth kiesésével viszont nem maradt Londontól délre helyezkedő csapat a Premier League-ben. Öt londoni, három birminghami, két-két liverpooli és manchesteri csapat kezdi meg a 2010/11-es szezont, lesz idén derbi bőven.