Huszonkétmilliót kínáltak egy meccsért
További Futball cikkek
- Válogatottjával hosszabbított, junior világbajnokát kitette keretéből az MTK Budapest
- A Bournemouth bejelentése után már csak idő kérdésének tűnik Kerkez klubváltása
- Másfél év után visszatért a Sepsi OSK-hoz a magyar válogatott védő
- Szoboszlai szerdai játéka még mindig kérdéses, kezdő bizonyosan nem lesz Londonban
- Moszkvában ismét egy magyar–orosz felkészülési mérkőzés lehetőségéről cikkeznek
„Ennyi pénzért senki sem adna el egy meccset. Igazából egymilliárdért sem adnék el egy BL-meccset” – kommentálta az egyik debreceni játékos, amikor nekiszegeztük, hogy eltiltott társát, a montenegrói Vukasin Polekszicset állítólag nyolcvanezer euróval, azaz mai árfolyamon több mint huszonkétmillió forinttal kínálta meg a DVSC Liverpool elleni meccse előtt a Berlinből irányított fogadási maffia.
Ennél többet azonban nem lehet megtudni a klub környékéről a Debrecen tavaly őszi, gyanúba keveredett meccseivel, illetve a nyáreleji eltiltásokkal kapcsolatban. A DVSC Polekszics és Mészáros Norbert eltiltása kapcsán közleményt adott ki, azonban az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) hirtelen meghozott döntéséről, a vizsgálatokról azóta is csak keveset lehetett megtudni.
Sajtóhírek szerint a tavalyi BL-szezonból az UEFA a Liverpool elleni idegenbeli mérkőzést (0-1), illetve a Fiorentina elleni hazai összecsapást (3-4) vizsgálta, illetve a két évvel ezelőtti, Young Boys elleni UEFA-kupa-meccs (1-4) is gyanús lett. Külföldi forrásokra hivatkozva nemrég az jelent meg, hogy az európai méretű csalássorozat fő gyanúsítottja, a Berlinben élő horvát Ante Sapina bevallotta, hogy fogadott a debrecenieknek a Liverpool és a Fiorentina elleni meccsére is.
A bochumi nyomozást jól ismerő informátorunk elmondása alapján ennél is sokkal nagyobb bajban lehet a bajnoki cím védője. Sapina ugyanis a DVSC valamennyi csoportkörös meccsére fogadott; márpedig ha így történt, azt biztosan nem a játék kedvéért tette. Információink szerint azonban nemcsak a tavaly szenzációsnak számító BL-főtáblás szereplésre, hanem a selejtezőben játszott, idegenbeli Kalmar-meccsre (1-3) is gyanú vetül. Ha hozzávesszük a Young Boys-elleni 2008-as találkozót, ez legalább nyolc gyanús meccs.
A Debrecen valamennyi említett meccsen kikapott, informátorunk azonban felhívta a figyelmet arra, a Lokira jellemző, hogy egygólos vezetésről veszít el egy mérkőzést. Az említett listából ilyen a YB, a Kalmar és a Fiorentina elleni vereség is. A logika egyértelmű, a mérkőzések ilyen alakulására nagyobb szorzóval fizetnek a fogadóirodák, mint egy sima vereségre. Mint a magyarországi helyzetet bemutató korábbi cikkünkben, ebben az esetben is hangsúlyozni kell, hogy bár a Debrecen meccseiről van szó, nem a klub, hanem annak jelenlegi vagy korábbi játékosai keveredtek gyanúba.
A német nyomozók azonban nem csupán feltételezések, sőt nem is csak a fogadásokat figyelő rendszer segítségével jutottak el a Debrecenhez. Sapina és körének telefonjait már hosszú ideje lehallgatták, és bár az óvatos gyanúsítottak valódi személyneveket elvétve használtak, Vukasin Polekszics neve elhangzott a felvételeken. Nem is akárhogyan: arról volt szó, hogy a bűnözőcsoport egyik tagja, Dragan Mihelic meglátogatja a Liverpool elleni mérkőzés előtt a montenegrói kapust.
Mennyi huszonkétmillió forint?
A forrásunk szerint nyolcvanezer eurót, azaz huszonkétmillió forintot ajánlottak fel a fogadási csalók Vukasin Polekszicsnek a Liverpool elleni meccs előtt. Óriási pénznek tűnhet, de vajon mai magyar focistafizetésekhez képest is sok? Az elmúlt szezonban valamennyi hazai sorozatot megnyerő, a BL-főtáblán is szereplő Loki pénzügyeiről két, a magyar futballt jól ismerő ember – egy klubvezető és egy játékosügynök –beszélt nekünk, és egymástól függetlenül azonos összegeket említettek. Debrecenben a futballisták havi alapbérük szerint három csoportot alkotnak: 3000, 4000, illetve 5000 eurót (vagyis kb. 840 ezer, 1,12 millió, illetve 1,4 millió forint) keresnek. Ehhez jönnek a prémiumok, amelyekről részleteket nem tudunk, de megszólalóink azt állították, hogy a legtöbbet kereső debreceni alapjátékosok a szezonban körülbelül negyvenmillió forintot vihettek haza. Érdekes, hogy a Debrecen legnagyobb riválisa, a Videoton jobban fizet. A Vidinél egy csúcsgázsi huszonötezer euró (hétmillió forint) havonta, ötezer eurót a keret kevésbé értékes futballistái tehetnek el.A Loki-játékos kihallgatásán nem is tagadta a találkozás tényét, sőt az is kiderült, hogy a futballista lakásán találkoztak. Azt is Polekszicstől tudják a német nyomozók, hogy Mihelic nyolcvanezer eurót ajánlott neki egyetlen meccsért. Ő azonban nem fogadta el, állította határozottan Polekszics. A nyomozók nem tehettek mást, elfogadták a magyarázatot. Ha a kapus elfogadta volna az összeget, akkor is nagyon kicsi az esélye, hogy bizonyítékot találjanak rá.
A liverpooli meccset el is veszítette a Loki; az egyetlen találat azután született, hogy egy távoli lövés kipattant Polekszics kezéről, középre, és az érkező Dirk Kuyt nem hibázta el a kipattanót. A Lokinál világosan jobb, de önmagához képest gyenge Liverpool azonban áthúzta Sapináék számításait, a berliniek ugyanis 3-0-s angol győzelmet vártak.
A Pool elleni meccshez hasonlóan képbe került nemcsak a Fiorentina elleni hazai, hanem a Lyon elleni idegenbeli meccs is. A hatóságok azonban semmit sem tudtak meg a kihallgatott játékosoktól, a csapatkapitány Kiss Zoltán is azt mondta, nem látott semmi különöset a BL-főtáblán kapottgól-rekordnak számító tizenkilenc beszedett találattal csoportutolsóként végző DVSC meccsein.
A nyomozók azonban feltételezik, ha valóban manipulálták a meccseket, Polekszics ezt nem tehette egyedül, több, akár öt társa is lehetett, erre azonban nem találtak utalást. Mint ahogy arra sem, hogy a külföldi lapokban a gyanúba keveredett Loki-meccsek kapcsolatba hozott Filipovics Vladan bármilyen szerepet játszott volna az esetleges manipulációkban. Azt azonban megtudtuk, hogy bár a játékosügynök valóban nem volt gyanúsított, esetleges érintettségét vizsgálták.
Polekszics tagadta ugyan, hogy megvesztegették volna, azonban megnevezte egy korábbi játékostársát, akin keresztül felvették vele a kapcsolatot. Ez lett volna a korábbi Honvéd-, DVSC-futballista, a jelenleg az Újpestben játszó Takács Zoltán. A belső védőt ki is hallgatták Bécsben, ahová nem kis meglepetésre három ügyvéddel érkezett. „Ilyenről még nem hallottunk. Az előfordul, hogy magukkal hozzák a klubjogászt, de hogy valaki még két ügyvédet hozzon, ez képtelenség” – állította külföldi forrásunk. Takács tagadta a kapcsolatot.
A nyomozást ismerő informátorunk és a hazai forrásaink is érthetetlennek nevezték a szerény, visszahúzódó, általában szimpátiát keltő Mészáros Norbert felelősségre vonását, aki másfél éves eltiltást és hétezer eurós büntetést kapott, amiért nem jelentette a vesztegetési kísérletet. Mészáros az eljárás alatt végig tagadta még azt is, hogy megkeresték volna, és forrásunk sem tudta, hogyan került kapcsolatba az üggyel.
Ezek a részletek már átvisznek az eljárással kapcsolatos furcsaságokra is. Az UEFA már május elején vizsgálta a DVSC bizonyos európai kupameccseit, erről a sajtó beszámolt, azonban a klubvezetők ezt nem erősítették meg. Majd amikor az európai szövetség képviselői Budapesten hallgatták ki a játékosokat, a Loki elöljárói rutinvizsgálatnak nevezték az eljárást. Igaz, ekkorra már a DVSC sportigazgatóját is meghallgatták az ügyben, Bartha Csaba pedig együttműködéséről biztosította a hatóságokat.
Polekszics és Mészáros UEFA-eltiltása még ennél is különösebb körülmények között történt. A nyomozók még bőven gyűjtötték az adatokat, amikor a szövetség felfüggesztette a két futballista játékjogát. A Debrecen ekkor kiadott közleményében leszögezte: „Az UEFA Fegyelmi Bizottságának eljárása során az volt megállapítható, hogy egyetlen DVSC-mérkőzéssel kapcsolatosan sem valósult meg vesztegetés, fogadási csalás, vagy a mérkőzés befolyásolása, amelyet többek között az UEFA nemzetközi fogadási monitoring rendszere is igazolt.”
A helyzet ennél valamivel bonyolultabb, Polekszics ugyanis, ellentétben a korábbi állításokkal, a rendőrségi eljárásban gyanúsított volt, mert elhangzott a neve a lehallgatott beszélgetésekben. Forrásunk szerint ez így is marad, és a németországi eljárás legalább még egy évig eltart. Polekszics esetében azonban a bochumi nyomozók egyáltalán nem biztosak abban, hogy valóban nem vette át a felkínált nyolcvanezer eurót. Bizonyítékuk egyelőre nincs.
Az tehát egyértelmű, hogy a Debrecennek több elmúlt évekbeli európai kupamérkőzése is gyanúba került, azonban eddig egyetlen esetben sem sikerült bizonyítani a gyanút. A fent idézettek szerint az UEFA ezt ki is mondta. Azt is tudni kell, hogy a bochumi ügyszség által kezdett vizsgálat még nincs lezárva, tehát azt sem mondhatjuk ki, hogy a DVSC gyanúba került játékosait tisztázták volna.
A mérkőzések jegyzőkönyvei
UEFA-kupa, 2. forduló, 1. mérkőzés
Young Boys–DVSC-TEVA 4-1 (1-1)
Young Boys: Wölfli – Portillo, Ghezal, Schneider, Varela – Hochstrasser, Yapi Yapo, Raimondi (Lüscher, 83.), Bastians – Schneuwly (Kulaksizoglu, 83.), Eudis (Regazzoni, 66.)
DVSC: Polekszics – Bernáth, Mészáros, Szűcs, Takács Z. – Kiss Z., Demjén, Leandro, Czvitkovics (Szakály, 79.) – Oláh (Dudu, 53.), Rudolf
Gól: Schneuwly (41., 77.), Regazzoni (68., 87.), illetve Rudolf (17., 11-esből)
Bajnokok Ligája 2009/10, selejtező, 2. forduló
Kalmar–Debrecen 3-1 (2-1)
Kalmar: Wasta –, Carlsson (L. Johansson, 56.), Lantz, S. Larsson, R. Elm, Rydström, T. Eriksson, Sobralense (Smylie, 70.), D. Elm (Ricardo Santos, 56.), Mendes.
DVSC: Polekszics – Bernáth, Máté P., Mészáros N., Leandro – Czvitkovics, Varga J., Kiss Z., Szakály P. (Dombi, 74.) – Rudolf (Komlósi, 87.), Oláh (Szilágyi, 65.).
Gól: R. Elm (20., 71., a másodikat 11-esből), Mendes (32.), illetve Varga J. (13.)
Sárga lap: Kiss Z. (45.), Rydström (46.), Varga J. (60.), Máté (71., 86.), Leandro (72.), Dombi (79.), R. Elm (89.)
Piros lap: Máté (86.)
Továbbjutott: a Debrecen, 3-3-as összesítéssel, idegenben rúgott góllal
Bajnokok Ligája 2009/10, főtábla
Liverpool–DVSC 1-0 (1-0)
Liverpool: Pepe Reina – Johnson, Jamie Carragher, Martin Skrtel, Emiliano Insúa – Josszi Benajun (Javier Mascherano, 88.), Steven Gerrard, Lucas Leiva, Albert Riera (Ryan Babel, 80.) - Dirk Kuyt (Fábio Aurélio, 90.), Fernando Torres
Debrecen: Polekszics – Bodnár László, Komlósi Ádám, Mészáros Norbert, Fodor Marcell – Luís Ramos (Laczkó Zsolt, 67.) – Czvitkovics Péter, Kiss Zoltán, Leandro, Szakály Péter (Feczesin Róbert, 79.) – Adamo Coulibaly
Gól: Kuyt (45+1.)
sárga lap: Gerrard (26.), illetve Fodor (21.)
DVSC–Olympique Lyon 0-4 (0-3)
Debrecen: Polekszics – Bodnár, Fodor, Komlósi, Leandro – Szakály (Dombi, 85.), Kiss, Czvitkovics, Varga, Laczkó (Rudolf, a szünetben) – Coulibaly
Lyon: Lloris – Réveillere, Cris, Toulalan, Cissokho (Kolodziecziak, 78.) – Clerc, Makoun, Källström – Pjanic (Gonalons, 57.), Govou, Gomis (Ederson, 54.)
Gól: Källström (3.), Pjanic (13.), Govou (24.), Gomis (51.)
DVSC–Fiorentina 3-4 (2-4)
Debrecen: Polekszics – Bodnár, Komlósi, Mészáros (Szélesi, 30.), Leandro – Czvitkovics, Varga J., Kiss (Laczkó, 88.), Szakály (Dombi, 57.) – Coulibaly, Rudolf
Fiorentina: Frey – Comotto, Gamberini, Dainelli (Natali, 56.), Pasqual – Donadel, C. Zanetti (Montolivo, a szünetben) – Santana (Jörgensen, 68.), Vargas – Gilardino, Mutu
Gól: Czvitkovics (2.), Rudolf (28.), Coulibaly (89.), illetve Mutu (6., 20.), Gilardino (10.), Santana (37.)
Sárga lap: Rudolf (28.), Bodnár (81.), illetve Donadel (16.)
Fiorentina–DVSC 5-2 (1-1)
Fiorentina: Avramov – Comotto, Dainelli, Gamberini (Kröldrup, 33.), Pasqual – Marchionni, Zanetti (Montolivo, 46.), Donadel, Vargas (Santana, 77.) – Mutu - Gilardino.
Debrecen: Pantics – Bodnár, Komlósi (Kiss Z., 12.), Szélesi, Fodor – Czvitkovics, Varga J., Ramos (Coulibaly, 53.), Leandro – Rudolf, Laczkó (Szakály, 65.).
Gól: Mutu (14.), Dainelli (52.), Montolivo (59.), Marchionni (61.), Gilardino (74.), illetve Rudolf (38.), Coulibaly (70.)
Sárga lap: Dainalli (28.), illetve Ramos (27.)
DVSC–Liverpool FC (angol) 0-1 (0-1)
DVSC: Polekszics – Bodnár, Mészáros, Mijadinoski, Fodor (Dombi, 78.) – Szélesi, Kiss – Szakály (Coulibaly, 62.), Czvitkovics, Laczkó – Rudolf
Liverpool: Reina – Johnson, Carragher, Agger, Insúa – Kuyt, Lucas, Mascherano, Fabio Aurelio (Dossena, 90.) – Gerrard (Aquilani, 91.), N'Gog (Benajun, 77.)
Gól: N'Gog (4.)
Sárga lap: Szélesi (23.)
Következő cikkünkben arról lesz szó, hogy a Berlinből irányított fogadási maffia milyen módszerekkel dolgozott, hogyan kommunikáltak tagjai, és hogy miért nehéz a csalások nyomára bukkanni.