Cassano és Pazzini jön a DVSC ellen
További Futball cikkek
- Londoni bravúrgyőzelemmel tör Szoboszlaiék trónjára a szarkasereg
- Parádés átlövéssel jelentkezett a Török Kupában, góllal indította az évet a magyar válogatott szélső
- Válogatottjával hosszabbított, junior világbajnokát kitette keretéből az MTK Budapest
- A Bournemouth bejelentése után már csak idő kérdésének tűnik Kerkez klubváltása
- Másfél év után visszatért a Sepsi OSK-hoz a magyar válogatott védő
Az Unione Calcio Sampdoriát 1946. augusztus 12-én alapították két genovai klub, a Sampierdarenese és az Andrea Doria egyesüléséből, amelyek gyökerei az 1890-es évekre vezethetőek vissza. Az új formáció elnevezése és klubszínei is a két korábbi elődtől származtak. Az előbbitől a Samp és a vörös-fekete, az utóbbitól a doria és a kék-fehér.
A két jogelőd az első világháború után bajnokin is találkozott egymással, akkor az Andrea Doria 4-1, 1-1-gyel lett második a Ligur-bajnokságban. A csapatok közül viszont a Sampierdarenese volt a sikeresebb, előbb 1922-ben második lett az országos bajnokságban, majd Associazione Liguria Calcio néven az 1938/1939-es szezonban a hatodik helyet szerezte meg az akkor már Serie A-nak nevezett élvonalban. Bár később kiesett, 1941-ben megnyerte a Serie B-t.
A háború utáni első szezonban a Sampierdarenese és az Andrea Doria is a Serie A-ban szerepelt, előbbi az utolsó, 14., míg utóbbi a 9. helyen végzett. Augusztus 12-én írták alá az egyesülésről és a UC Sampdoria megalakulásáról szóló dokumentumokat. 1946. szeptember 22-én játszotta ezen a néven első bajnokiját a klub, melyen az AS Roma vendégeként 3-1-kapott ki.
A Sampdoria történetének legsikeresebb időszakát a nyolcvanas évek végén, a kilencvenes évek elején élte. Ekkor egy bajnoki címet, és négy kupagyőzelmet szerzett. Megnyerte az olasz Szuperkupát, 1990-ben az UEFA-kupát, 1992-ben BL-döntőt játszott, de kikapott a Barcelonától.
Vujadin Boskov mester olyan játékosokkal dolgozott ekkor együtt, mint Gianluca Pagliuca, Gianluca Vialli, Roberto Mancini, Toninho Cerezo, Pietro Vierchowod vagy Attilio Lombardo.
Még a 90-es évek végén is sztárok kerültek ki az egyesülettől, Vincenzo Montella és Enrico Chiesa voltak a legnagyobb nevek, de szerepelt itt Beppe Signori és Szinisza Mihajlovics is.
A jelenlegi keret is nagyon erős, leginkább a támadó szekció. Antonio Cassano az új kapitány, Cesare Prandelli válogattottedző érkezése óta bebizonyította, hiba volt őt kihagyni a vb-keretből, az új tréner mindig beteszi, ő meg lövi a gólokat. Az elmúlt két Eb-selejtezőn kétszer volt eredményes, csakúgy mint a bajnokságban.
A sérült Giampaolo Pazzinit helyettesítő Nicola Pozzi is két gólt jegyzett a legutóbbi fordulóban a Juventus ellen, ő Milan-nevelés, de a piros-feketéknek nem kellett.
A nagyszerű U21-es olasz válogatott tagja Daniele Dessena, Andrea Poli és Vincenzo Fiorillo. Reto Ziegler a svájci válogatottal járta meg a vb-t. A magyar Koman Vladimir is a Juventus elleni bajnokin bizonyította, nem érdemtelenül került a kezdőbe.
A keret jelentősen megváltozott a nyáron. 18 új játékos érkezett, vagy kölcsönből tért vissza, igaz közülük tizenegyet egyből kikölcsönöztek más kluboknak.
A Sampdoria két bajnoki meccsen van túl. A Laziót könnyen verte, majd egy remek mérkőzésen 3-3-as döntetlent játszott a Juve otthonában, nem volt szerencséje, két lesgólt kapott . Ezen a találkozón Koman 58 percet volt a gyepen, az első vendéggól az ő nagyszerű átlépéséből született.
Az olasz csapat a BL-selejtező playoff körébe csatlakozott az idei sorozatba, de nem tudta kiharcolni a Werder ellen a főtáblára kerülést. Ráadásul hihetetlenül ostoba módon esett ki: 85 perc alatt ledolgozta az első meccsen összeszedett 3-1-es hátrányát, de Rosenberg a 93. percben a hosszabbításba lőtte a Werdert, majd Pizzaro a 100. percben eldöntötte a továbbjutást.
A Sampdoria harmadszor jön Magyarországra. 1963-ban 1-0-verte a Fradit az UEFA-kupában, de a budapesti visszavágón 6-0-ra kikapott. 1992-ben a BL-selejtezőben a Budapest Honvéd kis híján legyőzte, a kispesti 2-1 után 3-1 lett Genovában, a klub városában a Sampnak.
Eddig pont negyven meccset játszottak a magyarok olasz kupacsapatok ellen. Legtöbbször az Újpest lépett pályára, 11-szer játszott olasszal. A magyarok összesített mérlege: 9 győzelem 12 döntetlen, 19 vereség. Tavaly is volt olasz-magyar párharc, éppen a Debrecen a Fiorentina ellen kétszer is kikapott.