Többé nem kell a gólon vitatkozni
További Futball cikkek
- Londoni bravúrgyőzelemmel tör Szoboszlaiék trónjára a szarkasereg
- Parádés átlövéssel jelentkezett a Török Kupában, góllal indította az évet a magyar válogatott szélső
- Válogatottjával hosszabbított, junior világbajnokát kitette keretéből az MTK Budapest
- A Bournemouth bejelentése után már csak idő kérdésének tűnik Kerkez klubváltása
- Másfél év után visszatért a Sepsi OSK-hoz a magyar válogatott védő
"A rendszer automatikusan jelez, amikor a labda áthalad a gólvonalon, az alapvonalon vagy az oldalvonalon. Nincs emberi tényező, ráadásul egy másodpercre sem kell megállítani a játékot" - magyarázta Maruzsi az Indexnek.
A FIFA ellenzett bármilyen videóbírós technikát, de a 2010-es vb óta egyszerűen nem tehetik meg, hogy ne foglalkozzanak az üggyel, és az ezzel kapcsolatos technikai találmányokkal. Lampard meg nem adott gólja a németek elleni találkozón sokaknál kiverte a biztosítékot. Volt már egy teszt, de akkor a körülmények nem voltak megfelelőek, a FIFA technikai csapata sem tudta, mi ez az egész. Olyan pályán kellett bemutatni a rendszert, ahol a kamerákat tartó oszlopok mozogtak. November 11-én viszont külön, kizárólag Maruzsi László találmányát jönnek megnézni Magyarországra, ha tovább jut a második körbe, onnan már csak egy lépés, hogy licenszet is kapjon.
"Csak a gólvonalas verziót nézik, egyelőre ennyit sikerült elérni. Ez még semmi, mert nem ez a lényeg, ilyen szituáció ezer meccsen egyszer történik. Persze jó ez így is, mert ha esetleg elfogadják, utána már könnyebben jöhet a többi. A kétes lesek kiszűrése sokkal fontosabb lenne, olyanból tényleg sok rossz ítélet születik. A FIFA egyik embere egyszer azt mondta nekem ezzel kapcsolatban, hogy erre még száz évig nem lesz szükség..."
Hogy működik?
Pályánként húsz kamera lenne felszerelve. A kamerák mindegyikéhez tartozik egy számítógép, ezek a központi szerverrel együtt elemzik és a kapott jelet küldik a partjelző zászlajába. A zászlón van egy érzékelő, ami az asszisztens kezére rezgő, csipogó jelet ad. Ha a labda áthalad a gólvonalon, az alapvonalon vagy az oldalvonalon, akkor automatikusan jelez a partjelzőnek. A FIFA illetékesei egy órát is kértek a vezetőbíró részére, azt is elkészítették.
Maruzsi találmányának elég komoly konkurensekkel kell szembenéznie, ott van például az Adidas és az ő labdába szerelt érzékelőjük. Ő viszont hisz a saját rendszerében, annak más irányú előnyeiben. Az Adidas labdája nem tud mást, csak a gólvonalon túl jelezni. A Maruzsi System viszont a játékosokat is tudja követni, ami az edzőknek is hihetetlenül hasznos lehet.
A FIFA előírása szerint bármely rendszernél egy másodperc alatt kell megkapnia a jelet a partjelzőnek és a bírónak, ez az ő rendszerénél jelenleg 38 századmásodperc.
Egy ilyen felszerelés pályánként nagyjából 70 millióba kerülne, ami a feltaláló szerint nem is sok, bármelyik magyar klub meg tudná fizetni, de először nyilván nem itt vezetnék be. A teniszben is csak a nagy tornákon van az úgynevezett sólyomszem. "Mi az a 70 millió? Nem lehet tétel egy csapatnak sem. Ott, ahol 150 millióból csinálják a gyepet? Egyébként az MLSZ-nek felajánlottam, hogy önköltségi áron felszerelem az összes első osztályú klub pályájára, ha tényleg licenszet kapunk."
A november 11-i bemutató a Bozsik stadionban lesz, a rendszert eddig is ott tesztelték.