Magyar kötődésű Genk várja a Videotont
További Futball cikkek
- Gabriel Jesus volt a vendégek nyerőembere, kiütötte ellenfelét az Arsenal
- Schäfer András gólt szerzett, csapata mégis csúfosan kikapott
- „Nagyon hibáztam, mérhetetlenül sajnálom" – megtörte a csendet a balhéba keveredett sportigazgató
- Tovább fogy Guardiola levegője, újabb pofonba szaladt a Manchester City
- A magyar válogatott játékosa szerződést hosszabbított a Puskás Akadémiával
A holland határhoz közel, az Albert-csatorna partján fekvő, 65 ezer lélekszámú Genk futballcsapata gyakorlatilag 1988-ban alakult, a K. Waterschei S.V. Thor Genk és a KFC Winterslag egyesüléséből, de a gyökerek 1919-re nyúlnak vissza. Ez a jogelődnek számító Waterschei alapítási éve. A két anyaklub közül a Waterschei ért el komolyabb eredményeket. 1980-ban és 1982-ben megnyerte a Belga Kupát, az 1982–1983-as KEK-ben az Aberdeen és a Paris SG kiverése után az elődöntőig menetelt.
A klub 1996 óta állandó résztvevője a belga élvonalnak, 1998-ban második lett, és megnyerte a kupát. Még ebben az évben bemutatkozott az európai kupában, három kört ment a KEK-ben. 1999-ben nyerte első bajnoki címét, és BL-ben is bemutatkozott, de akkor a szlovén Maribor még erősebb volt.
2002-ben jött a második bajnoki cím és az ezzel járó BL-szereplés is. A klub sikerrel vívta meg a selejtezőt, a csoportkörben pedig négy pontot gyűjtött, döntetlent játszott többek között a Real Madriddal és az AS Romával is.
A Genk 1998 óta csak háromszor hiányzott az európai kupákból, 2011-ben harmadszor is bajnok lett és megint eljutott a BL-csoportkörbe. Ezúttal a Bayer Leverkusen, a Chelsea, a Valencia volt az ellenfél. Hazai pályán még jól ment az addigra már Köteles Lászlót is soraiban tudó belga csapatnak, mindhárom ellenféllel döntetlent ért el. Idegenben azonban katasztrófális vereségeket szenvedett, a Chelsea-től ötöt, a Valenciától hetet kapott.
A tavalyi szezonban az alapszakaszt még az ötödik helyen zárta a Genk, majd a rájátszás 10 meccséből hatot megnyerve bronzérmes lett. Köteles mellett Tőzsér Dániel 30 meccsen két gólt lőtt. A klub egyébként is több szállal kötődik a magyar futballhoz. Korábban itt játszott Brockhauser István és Horváth Ferenc is.
A Genk alaposan átalakult a nyáron. 12 játékos – köztük Tőzsér a Genoába – távozott és ugyanennyi érkezett. Így nem csoda, hogy a szakvezetőnek, a holland Mario Beennek még nem sikerült tökéletesen összeraknia a csapatot. A legnagyobb veszteség az óriási tehetségnek kikiáltott, 21 éves Kevin De Bruyne elvesztése. A fiatal támadó középpályás a legutóbbi szezonban 28 meccsen 8 gólt lőtt és 14 gólpasszt adott. A Chelsea 7 millió fontért szerződtette, de augusztusban kölcsönadta.
A Genk hiába tett meg mindent a visszaszerzéséért, a csatár a Werder támadója lett. Távozott még a hatszoros belga válogatott Christian Benteke is, Anthony Vande Borre pedig visszavonult.
A Genk hét forduló után a negyedik helyen áll a bajnokságban, még egyszer sem kapott ki, de csak kétszer tudott nyerni. Ez nem tetszik a drukkereknek.
Az eddigi legeredményesebb játékosuk, a csapat legértékesebb futballistája, a három gólos Jelle Vossen. Az újak közül mind a hét meccsen játszott a Mechelentől érkező Julien Gorius, a Barcelonában nevelkedő, legutóbb a Feyenoordban futballozó Dani Fernández, valamint a Rangerst is megjárt Thomas Buffel, valamint a brazil védő, José Nadson. A korábbi hat bajnokin Köteles László védte a kaput, de a játékos sérülés miatt most öt-hat hétig biztosan nem játszik majd.
A belga lapok ezek ellenére is a Genk esélyeiről és a Videoton bravúros meneteléséről, Paulo Sousa remek védekező taktikájáról írnak. A belga klub ebben a szezonban 11 tétmeccséből csak a Luzern elleni, idegenbeli EL-selejtezőt veszítette el.
A Genk hivatalos honlapja arról írt, hogy 10-12 ezer nézőt várnak az este 21.05-kor kezdődő meccsre, és Been minden bizonnyal a következő csapattal fog kezdeni: Van Hout – Dani Fernández, Simaeys, Koulibaly, Hamalainen, Buffel, Hyland, Gorius, Joseph-Monrose, De Ceulaer, Vossen.