- Sport
- Futball
- bajnokok ligája
- bl2016
- futball
- barcelona
- chelsea
- real madrid
- juventus
- bayern münchen
- psg
Messi vs. C. Ronaldo és Spanyolország mindenek felett
További Futball cikkek
- Táblagépre cserélte a kapuskesztyűt, Valenciában él, és BL-győztes játékosokkal üzletel az ex-újpesti
- Ismét megdőlt egy Puskás-rekord, de maradt még bőven
- Nem közelednek az álláspontok: Szalah továbbra is úgy számol, nyáron elhagyja a Liverpoolt
- A Liverpool vezetőedzője Szoboszlai Dominikot méltatta
- Megúszhatja a Barcelona, mégis regisztrálhatja az Európa-bajnok játékosát
Ez pedig nem más, mint Spanyolország, amely a négy BL-indulója, vagyis a Barcelona, a Real Madrid, az Atlético Madrid és a Valencia mellett az Európa Liga-győztes Sevillát is a BL-ben tudhatja. Amellett, hogy a legutóbbi két győztes (és az elmúlt ötből három) a spanyol ligából érkezett, az ötfős indulás tovább mutatja a spanyol futball dominanciáját.
A címvédő Barcelona semmivel sem lett kisebb esélyes, mint tavaly, sőt, azzal, hogy Aleix Vidal és Arda Turan januárig egyetlen meccset sem játszik, kap két teljesen friss játékost majd a szezon közepén. Ráadásul akkor újabb játékosokat regisztrálhatnak (igazolni eddig is igazolhattak, csak nem nevezhetik a játékosaikat), amivel tovább erősödhetnek.
A Real Madridnál Rafa Benítez nemzetközi sikereiben bíznak (1 BL- és 2 Európa Liga/UEFA Kupa-győzelem), míg az Atléticónál Diego Simeone csapatépítési képessége lehet a kulcs, miután a nyáron elég nagy volt a mozgás náluk. A Valencia a nyáron elköltött elképesztő pénz, a Sevilla pedig az EL-győzelem miatt bizakodhat.
Az első forduló programja
Szeptember 15. 20.45
A csoport
- PSG–Malmö FF
- Real Madrid–Sahtar Donyeck
B csoport
- Wolfsburg–CSZKA Moszkva
- PSV–Manchester United
C csoport
- Galatasaray–Atlético Madrid
- Benfica–Asztana
D csoport
- Manchester City–Juventus
- Sevilla–Borussia Mönchengladbach
Szeptember 16. 20.45
E csoport
- Bayer Leverkuse–BATE Boriszov
- Roma–Barcelona
F csoport
- Dinamo Zagreb–Arsenal
- Olympiakosz–Bayern München
G csoport
- Dinamo Kijev–Porto
- Chelsea–Maccabi Tel-Aviv
H csoport
- Valencia–Zenit
- Gent–Lyon
Az olaszoknak annyi a jó jel, hogy tavaly döntős volt a Juventus, de ők, illetve a Roma is elég kemény csoportba került. A németeknél nincs a BL-ben a Dortmund, úgyhogy a Bayern és a Leverkusen mellett új arcokkal, a Wolfsburggal és a Mönchengladbachhal támadnak. A Bayerntől idén már elvárás lenne, hogy a döntő közelébe kerüljön, sőt, inkább konkrétan a döntőbe, hiszen hiába dominálják a német futballt Pep Guardiola irányításával, a nemzetközi kupasiker két éve nem akar összejönni.
Lesz-e angol visszatérés?
Ahogy az angoloknak sem, hiszen a Chelsea 2012-es győzelme óta egyre távolabb kerülnek a döntőtől. A Manchester United egy év kihagyás után tér vissza, közben Louis van Gaalnak sikerült elvernie 300 millió fontot a keretre. A Manchester City az óriási bevásárlások utáni sikertelenséget még több költéssel próbálta orvosolni, az Arsenalt viszont pont amiatt cikizték a nyár végén, hogy egy mezőnyjátékost sem szereztek.
És akkor ott a Chelsea, ami annyira gyengén kezdte a szezont, hogy majdnem kieső helyre csúszott öt forduló után – ha hétfőn a Newcastle verte volna a West Hamet, ez be is következett volna.
Így pedig nehéz lesz újra maradandót alkotni, bár tény, hogy első ránézésre egyiküknek sem okozhat gondot a továbbjutás legalább a csoportból.
A franciáknál idén nem a PSG–Monaco, hanem a PSG–Lyon-páros reprezentál, és mindkettő bízhat a nyolcaddöntőben. Ahogy a portugálok is, a Benficát ugyanis bajnokként az első kalapból húzták, a Porto pedig szokásosan erős, és a Chelsea mögött/előtt simán tovább kellene lépnie.
A Benfica első kalapjához visszatérve: az idén először alkalmazott rendszer szerint, miszerint egy országból csak a bajnok kerülhet az első kalapba, Spanyolországból a Barcelona bajnoki címe miatt a Real Madrid átcsúszott a másodikba , így megkapta maga mellé a Paris Saint-Germaint. Túlzottan így sem kell aggódniuk a továbbjutás miatt a Sahtar Donyeck és a Malmö mellett. Ez persze csak azért furcsa, mert messze a Realé a legmagasabb klubegyüttható, de mégis csak a második nyolcasból húzták.
77–77
Inkább arra kell koncentrálniuk, hogy Cristiano Ronaldo hétvégi formája megmaradjon a teljes szezonra. Merthogy a tavalyi idényhez hasonlóan idén is külön harc lesz Lionel Messi és Cristiano Ronaldo között. A két támadó egyaránt 77 BL-gólnál jár, amivel toronymagasan kilógnak a mostani mezőnyből: rajtuk kívül nincs aktív játékos a top 10-ben, pedig oda már 44 góllal is be lehet kerülni.
Az BL-csapatok a migránsokért
Szeptember elején a Porto azzal az indítvánnyal fordult az UEFA-hoz, hogy a Bajnokok Ligájában minden meccsen a rendező csapat jegyenként 1 eurót ajánljon fel a menekültek javára. Ez csak a csoportkör után 3,5 millió, összesen több mint 5 millió eurót jelentene a tavalyi jegyeladások után, de végül elmaradt a globális összefogás.
Ugyanakkor Manchester United és a Manchester City is közölte, hogy a BL-meccsbevételük egy részét a menekültek javára fordítják majd.
A Wolfsburg a bajnoki meccsek után a BL-re is kiterjesztette a meghívót a menekültek számára, kedden a CSZKA Moszkva ellen például 1200 menekültet látnak majd vendégül a stadionban a mérkőzés alatt.
Több másik klub, így a Real Madrid, a Bayern München, a PSG és a Milan is a BL-től függetlenül ajánlott fel komoly, akár 1 millió eurós összeget a válság kezelésére.
Egy éve pontosan fej-fej mellett zártak, mindketten 10 gólt lőttek a szezonban (ahogy Neymar is), a holtverseny tehát régóta tart, de idén már elmozdulnának valamerre. Hosszú távon persze a fiatalabb Messi előnyben lesz, de ez egyelőre még nem szól bele a párharcukba.
A hétvégi bajnoki fordulóig egyébként úgy nézett ki, hogy úgy indul el a BL-szezon, hogy sem Messinek, sem Cristiano Ronaldónak nincs még gólja az új idényben, de a portugál öt góllal kitömte az Espanyolt, Messi pedig meccset nyert a csapatának az Atlético Madrid otthonában.
Ha már rekordok: tavaly volt még egy Real Madrid, Barcelona páros, akik lépésről lépésre döntögették egymás csúcsát: a Barcelona középpályása, Xavi, illetve a Real Madrid kapusa, Iker Casillas a legtöbb BL-meccsért üldözte egymást. A döntőig jutó Xavi nyerte az idényen belüli párharcot 151-ig jutva, ő azonban idén már nem szerepel a Bajnokok Ligájában, hiszen Katarba igazolt; míg Casillas még ott van, igaz, már a Portóban, amiben első idei BL-meccsén be is éri Xavit, a szezon alatt pedig le fogja hagyni. Az aktív játékosok közül a 115 meccses Cristiano Ronaldo van hozzájuk a legközelebb.
Ezeket ne hagyják ki
Már a csoportmeccsek is remek párosokat hozhatnak. Az A csoport rangadóját a Real Madrid és a PSG két meccse hozza majd, de mindenképp érdekes lesz Zlatan Ibrahimovic hazatérése november végén, amikor első klubja, a Malmö FF ellen játszik.
A tavalyi döntős Juventus párharca a Manchester City ellen is kihagyhatatlannak tűnik, előbbiben Paul Pogba igazolhatja végre, hogy klasszis csapatok ellen is megy neki, utóbbinak pedig remek erőfelmérő lesz a nyári erősítések után, hogy jó helyre ment-e az idei 142 millió font, ami elsősorban Raheem Sterling és Kevin De Bruyne megszerzésére kellett. A két csapat már rögtön az első fordulóban összecsap, először a City lesz a hazai fél.
Az Arsenal és a Bayern München nem tud elszakadni egymástól, a 2013-as és 2014-es nyolcaddöntők után újra találkoznak, de most a csoportkörben. Az előny 2-0 a Bayernnek, hiszen mindkétszer a németek jutottak tovább. Az idei első meccsükre október végéig kell várni.
Kisebb szerencséje van a Chelsea-nek, mert a legnehezebb csoportellenféllel, a Portóval csak a második fordulóban találkozik. José Mourinho 2007 óta először játszik korábbi csapata, a Porto ellen. Akkor megszenvedtek ellenük, és csak 3-2-es összesítéssel jutottak tovább a negyeddöntőbe, de mire most összefutnak, már jobb lehet a Chelsea formája.
Az idei csoportkörben egyébként 18 ország képviselteti magát. A belga Gent, a német Borussia Mönchengladbach és a kazah Asztana először jutott el a BL-csoportkörig.
Róluk se maradjon le
Az Atlético Madrid futószalagon ontja a csatártehetséget magából Európába (Fernando Torres, Sergio Agüero, Falcao, Diego Costa); a következő az a Luciano Vietto lehet, akit idén nyáron vittek el a Villarrealból.
A Manchester Unitedből egyből egy triót ajánlunk: Morgan Schneiderlinre sokan már a Southamptonban felfigyeltek, de Louis van Gaal csapatában sokkal több ember előtt mutathatja meg, mire képes. Ahogy a két nyáron szerzett támadó, Memphis Depay és a világ legdrágább tinédzsere, Anthony Martial is. Főleg a két utóbbi viheti igen sokra.
Németországban egy dologból biztos nincs hiány, támadó középpályásból. A Wolfsburg amint eladta a belga Kevin De Bruyne-t, máris odavitte a csapatba a 21 éves Julian Draxlert, de a Mönchengladbach sem panaszkodhat: náluk Patrick Herrmann bizonyíthat majd. Bár a pocsék kezdet után a Borussia jelenleg kiesésre áll a Bundesligában, az irányító sokat tehet azért, hogy feltámadjanak.
Öt dolog, amit nem tudott az újakról
- A kazah Asztana csoportkörbe jutásával, illetve azzal, hogy összesorsolták őket a Benficával, óriási utazásra van kilátás, hiszen a két csapat között bő 6100 km a távolság.
- De nemcsak a távolság miatt furcsa az FC Asztana, hanem azért is, mert csak 2008-ban alapították, és teljesen állami tulajdonban van.
- A Maccabi Tel-Avivnak két játékosa is van, akit Tal Ben Haimnak hívnak, de nem állnak rokonságban. A két játékost I-es és II-es utótaggal különböztetik meg, előbbi a rutinos védő, játszott a Chelsea-ben is, utóbbi pedig egy gyors szélső.
- Érdemes lesz figyelni a Gent meccseit, a 2013-ban átadott Ghelamco Arena ugyanis az első volt az országban, amit 1974 után építettek, egyben egész Belgium egyetlen modern stadionja jelenleg.
- A Gent címerében szokatlan módon egy indián van. Ennek eredetét nem holmi rokonságban kell keresni: az 1900-as évek elején Buffalo Bill Gentben járt a cirkuszával, a helyieknek pedig nagyon megtetszett a műsor, és innen ragadt át valahogy a név a klubra, ahol azóta a küzdés és szenvedés jelképeként ivódott be a címer a történelmükbe.