Bűnbanda: ők adták oda a vb-t Putyinnak és Katarnak
További Futball cikkek
-
Itt a bajnoki címre, ott a kispadra lehet hatással a PL-rangadó
- A Barcelona alelnöke megerősítette, hogy kapcsolatban vannak Messivel
- „Senki sem tehet arról, milyenek a szülei” – Sallai Roland edzője reagált apja vádjaira
- Élete utolsó nagy lehetősége előtt Marco Rossi edzője
- Cristiano Ronaldo 4 milliárdos luxusautóval furikázott Madridban
A csütörtöki FIFA-felfüggesztések után a 2018-as orosz és a 2022-es katari világbajnokság odaítéléséről döntő végrehajtó bizottságból szinte már alig van olyan, akit nem ítéltek el, vagy függesztettek fel, illetve került gyanúba az évek során.
Sepp Blatter és Michel Platini eltiltásával még nagyobb a bizonytalanság a két világbajnoksággal kapcsolatban, bár azt korai lenne kijelenteni, hogy veszélybe kerültek a rendezések. 2018 már nincs túl messze, 2022-ig ellenben még sok minden történhet.
Az alábbiakban olvashatja azoknak a listáját, akik döntöttek a két vb-ről.
A sárosak:
- Ali bin Hamman: örökre eltiltották a FIFA-ból korrupciós vádak miatt. Állítólag ő irányította a katariak szavazatvásárlá
sát
- Chuck Blazer: örökre eltiltották, bűnösnek vallotta magát korrupció, adócsalás és pénzmosás vádjában, azt állította, hogy FIFA-vezetőkkel játszott össze. Még az FBI is nyomozott utána.
- Julio Grondona: a már elhunyt argentin ellen az amerikai hatóságok is nyomoztak
- Issa Hayatou: a FIFA jelenlegi átmeneti elnöke, az Nemzetközi Olimpiai Bizottság szankcionálta, ő is korrupciós botrányba keveredett, állítólag lefizették a katariak. 2010-11-ben voltak a zűrös ügyei.
- Nicolas Leoz: csalás miatt hamarosan kiadják az Egyesült Államoknak, a 2018-as angol pályázat támogatásáért cserébe lovagi címet kért. Bizonyítottan fogadott el kenőpénzt.
- Ricardo Teixeira: pénzmosás és adócsalás miatt folyik ellene eljárás, a FIFA etikai bizottsága szerint kenőpénzt vett át a brazil.
- Jack Warner: örökre eltiltották, ő a májusban kirobbant FIFA-botrány egyik főszereplője, akit rendszeresen megvesztegettek. A vád szerint a dél-afrikai szövetség tízmillió dollárt utalt át az általa vezetett CONCACAF szövetségnek, hogy az afrikai diaszpórát támogassák, de a pénz nagy részét saját célokra használta el. Nemrég azzal is megvádolták, hogy a FIFA által a 2010-es haiti földrengés áldozatainak gyűjtött 750 ezer dollárt ellopta.
- Amos Adamu: a nigériait három évre tiltották el, miután pénzért akart eladni szavazatot a Sunday Times riportereinek, akik lobbistáknak adták ki magukat. Állítólag ő is pénzt fogadott el a katariaktól.
- Franz Beckenbauer: a német futball-legendát vizsgálja a FIFA etikai bizottsága a 2018-as és 2022-es vb-pályázatra leadott szavazata miatt. A korrupciós nyomozásban nem akart együttműködni.
- Sepp Blatter: megválasztása óta támadják, különböző botrányokba keveredett, csütörtökön felfüggesztették, és ezzel valószínűleg vége 17 éve tartó vezetésének.
- Csung Mongjun: a 2018-as és a 2022-es vb-pályázattal kapcsolatban elkövetett szabálysértés miatt csütörtökön hat évre eltiltották.
- Senes Erzik: a török futballvezető állítólag egy hazai bundabotrányt igyekezett eltussolni.
- Marios Lefkaritis: egy 41 millió dollár értékű területet adott el Katarnak, és azt mondta, hogy ennek semmi köze nem volt ahhoz, hogy a vb-pályázaton rájuk szavazott.
- Worawi Makudi: a thaiföldit is vizsgálja a FIFA etikai bizottsága, pénzt fogadhatott el a katariaknak adott szavazatáért.
- Michel Platini: csütörtökön függesztették fel 90 napra az UEFA elnökét, aki a vádak szerint indokolatlan okból fogadott el pénzt Sepp Blattertől. Szerinte a pénz csak a nyolc éve visszatartott fizetése. A katari pályázat nagy támogatója volt, állítólag a katariak cserébe vállalták, hogy megveszik a PSG-t, és európai topcsapatot csinálnak belőle. A PSG-t tényleg megvette egy katari befektető, és tényleg csúcsklub lett.
- Angel María Villa Llona: a spanyolt is vizsgálja az etikai bizottság, a vádak szerint a 2022-es világbajnokság pályázati szavazataival akart csalni. Ennek ellenére ő lesz az UEFA megbízott elnöke három hónapon át, Platini helyett.
A tiszták (vagy olyasmi):
- Hany Abo Rida: az egyiptomi ellen nincs vizsgálat, és még fel sem függesztették, de állítólag ő adott kölcsön egy privátrepülőt a szavazatvásárló bin Hammamnak, aki Trinidad és Tobagóba utazott, hogy bizniszeljen.
- Michel D’Hooghe: a belga ellen is nyomozott az etikai bizottság, mert egy festményt fogadott el az oroszoktól, de végül nem találták bűnösnek.
- Vitalij Mutko: az orosz sportminiszternek köszönhetően nyerték el a 2018-as vb rendezési jogát, egyszer egy 20 napos vancouveri út során 97 reggelit számoltatott el.
- Junji Ogura: őt azzal vádolták meg, hogy a 2002-es japán-koreai világbajnoksági pályázat miatt 2,2 millió fontos kenőpénzt fizetett a szavazatokért cserébe, de még folyamatban van a vizsgálat
- Rafael Salguero: a FIFA végrehajtó bizottságba idén már nem került be, a helyére a Costa Rica-i Eduardo Li került, akinek a kiadatására várnak az amerikai hatóságok a májusban kirobbant FIFA-botrány miatt.
- Geoff Thompson: a 2018-as angol vb-pályázatra mindössze egy szavazatot sikerült kilobbiznia, három FIFA-bizottságban is tag, még nem vádolták meg.