Teljes elmebaj Kubatov Gábor játékvezetői reformja
További Futball cikkek
- Ilyesmit még aligha láttak edzőtől, persze hogy imádják Flicket Katalóniában
- A magyar válogatott labdarúgó nyolc év után elhagyja a Ferencvárost
- Szoboszlai nélkül nem bírt a Uniteddel, odahaza vesztett pontokat a Liverpool
- Frusztráló! – ezért nem számíthatott a United ellen Szoboszlai Dominikra Arne Slot
- Szoboszlai Dominik kihagyja a Liverpool Manchester United elleni rangadóját
Kubatov Gábor szilveszteri évértékelésének több figyelemreméltó része is volt. Például megtudhattuk, hogy a cél 2020-ra Európa legmodernebb klubjává tenni a Ferencvárost, ami jelenleg annyira korszerűen és piaci működik, hogy az állam nemrég hozzájuk vágott 700 millió forintot, csak úgy.
Meg mesélt a Fradivárosról is, amit szintén kormányzati támogatásból kezdhetnek el építeni, bár egyelőre csak 10 milliárdot különítettek el a lényegesen nagyobb léptékű projektre. Meg arról, hogy az elmúlt két és fél szezonban 2,5 milliárd forinthoz jutottak játékoseladásokból, és ez már majdnem fedezi a klub egy éves költségvetését. Ami persze nem teljesen igaz, mivel csak a fizetésekre többet költenek egy évben (2,595 milliárd forint), az éves büdzsé pedig 3,777 milliárd körül jár, és persze azt is elfelejtette említeni, hogy mennyit költöttek eközben új játékosokra.
A sok örömhír mellett azonban az elégedetlenségét sem titkolta a klubvezető, aki szerint itt az ideje fellépni a csapatát sújtó bírói tévedések ellen, ezért gyökeres reformokat javasolt. Mint elmondta, mind a bizottságok működésében, mind a játékvezetésben teljes átláthatóságra van szükség, ezért nemzetközi szinten is példátlan transzparenciát követelt a játékvezetés egészével kapcsolatban. Vagyis azt, hogy hozzák nyilvánosságra a:
- a meccsek jegyzőkönyveit
- a játékvezetői jelentéseket
- az ellenőri jelentéseket
- a játékvezetői értekezletek jegyzőkönyvét
- a fegyelmi bizottság üléseinek jegyzőkönyvét
- a játékvezető és segítői közötti rádióbeszélgetést
Kubatov ötleteire a volt nemzetközi játékvezető, Bede Ferenc reagált. Ebből kiderül többek közt, hogy a követelések felének kapásból nincs sok értelme, mivel vagy már most is nyilvánosak a kért dokumentumok, vagy a nemzetközi szabályozás tiltja a nyilvánosságra hozatalukat. Íme Bede válaszai Kubatov pontjaira:
- A játékvezetői jelentés kivételével a jegyzőkönyv az MLSZ rendszerében nyilvános.
- A játékvezetői jelentés tartalmazza a rendkívüli események, kiállítások leírását. Ez soha nem volt nyilvános, nem is lenne értelme. Az NB I. médiakontroll alatt van, olyat úgysem tudnak írni, amit ne lehetne videóról ellenőrizni.
- Maximum akkor van rá mód, ha változtat az UEFA, ami szintén bizalmasan kezeli ezeket a dokumentumokat.
- Időközönként itt értékelik ki a profi bírók munkáját. A csapatoknál sem szokás a taktikai értekezleteket nyilvánosságra hozni, ahogy az a csapatok, ez a játékvezetők belügye.
- A fegyelmi döntések indoklását eddig is mindig megkapták a klubok.
- Ez a külvilágra nem tartozik, de ha szükséges, a fegyelmi bizottság felhasználhatná.
Amúgy pedig tényleg egészen döbbenetes cinizmus Kubatov részéről transzparenciát emlegetni, miközben a Ferencváros mindmáig nem hajlandó elárulni játékosai fizetését, noha Kubatov már 2011-ben ígéretet tett rá, Orosz Pál vezérigazgató pedig két éve azt nyilatkozta a Nemzeti Sportnak, hogy „nem titok ez, de valahogy itt nem jellemző, hogy ezt napvilágra hoznák. Ha bárki más is megteszi, én is nagyon szívesen kiállok ezzel." Nos, idén például a Honvéd és a Vasas is megtette, a Fradira viszont továbbra is hiába várunk.
De – ha már átláthatóság – arról is nagyon szívesen hallanánk, vajon honnan származik valójában az a 486 millió forint, amit az elmúlt pénzügyi évben "tulajdonosi támogatásként" könyvelt el a klub az egyéb bevételei között, vagy az azelőttiben hasonló címszóval kapott 1,1 milliárd.