Ha valaki, hát a finnek nem szeretnek ellenünk játszani
További Futball cikkek
- Nyolcvan évvel ezelőtt született az olimpiai bajnok Varga Zoltán
- A magyar válogatott futballista kinyitotta pénztárcáját: életben maradt a Haladás
- Súlyos autóbalesete után megható üzenetet küldött az érte aggódóknak a futballsztár
- Ferrarijával a fának csapódott, mostantól otthon gyógyulhat az élvonalbeli labdarúgó
- Horvát és norvég szakember is pályázhat a Ferencváros megüresedett kispadjára
Magyarország a finnek mellett Görögországgal és Észtországgal került egy csoportba az Nemzetek Ligája (NL) C divíziójában. A görögök kellemetlen ellenfelek, de az észteket legutóbb oda-vissza vertük és
a finnek ellen is szeretünk játszani.
Eddig 16-szor játszott a magyar válogatott Finnország ellen, 11 győzelem mellett három döntetlen és mindössze két vereség a mérleg. A keretek közötti minőségbeli különbség mellettünk szól, tétmeccsen pedig legutóbb 1978-ban kaptunk ki az északiaktól, bár cserébe az akkor nagyon fájdalmas volt.
Az aranygeneráció aranyévei
Finnország soha nem volt igazi futballnagyhatalom: az ország soha nem kvalifikálta magát egyetlen világ- vagy Európa-bajnokságra. Bajnokok Ligáját azonban két futballistájuk is nyert: Jari Litmanen és Samy Hyypia, míg ez magyarnak ez idáig nem sikerült.
A vb-kvalifikációkon 123 mérkőzésből
- 30-at nyertek csak meg a finnek
- 20 döntetlen
- és 73 vereség mellett.
Az Eb-selejtezőkön pedig 27 győzelem, 24 döntetlen és 53 vereség a mérleg.
A finn válogatott – a magyarral ellentétben – még azt sem tudja elmondani magáról, hogy legalább régen jó volt. Ráadásul többször is pont akkor volt szerencséjük a magyarokhoz, amikor a mieink a csúcson voltak:
- 1922: Finnország–Magyarország 1–5
- 1923: Magyarország–Finnország 3–1
- 1943: Finnország–Magyarország 0–3
- 1951: Magyarország–Finnország 8–0
- 1952: Finnország–Magyarország 1–6
- 1955: Finnország–Magyarország 1–9
Hatszor játszott 1955-ig a magyar csapat Finnországgal: hat győzelem, 34 rúgott és négy kapott gól a mérleg. Igaz, valamennyi barátságos mérkőzés volt, de ettől függetlenül nagyon rossz lehetett ekkor finn szurkolónak lenni.
A magyarországi 8-0-nál Hidegkúti Nándor mesterhármast szerzett, Kocsis Sándor és Puskás Ferenc két-két gólt lőtt, illetve egyszer még Czibor Zoltán is betalált. Egy évvel később, 1952-ben Kocsis vitte a prímet egy mesterhármassal, mellette Puskás, Bozsik József és Palotás Péter talált be. A 9-1-es finnországi sikernél pedig – a változatosság kedvéért – Palotás lőtt mesterhármast, Csordás Lajos és Tichy Lajos duplázott, valamint Tóth József, illetve természetesen Puskás is betalált.
Az aranygeneráció vége
A finnek elleni parádés sikersorozat egy olyan szakaszban szakadt meg, amikor még igazán nem lehetett rá számítani.
1978-ban Magyarország egy Eb-csoportba került Görögországgal, Finnországgal és a Szovjetunióval, a tét a 1980-as Európa-bajnokságra való kijutás volt. A finnek nagyon bekezdtek, 3-0-ra verték a görögöket, de még így is Magyarország volt az esélyesebb a két csapat első találkozóján.
a magyar válogatott elveszítette az első tétmeccsét finnország ellen, 2-1-re kikapott helsinkiben.
A finnek a győzelem után bezuhantak, a görögöktől 8-1-re, a magyaroktól 3-1-re kaptak ki a visszavágón, nem is sikerült több mérkőzést nyerniük. Azonban Magyarország sem tudott felállni, két győzelem mellett két vereségre és két döntetlenre futotta, így a mindössze hét pontos Görögország jutott tovább a csoportból.
Ezután még hatszor találkozott egymással a finn és a magyar válogatott:
- 2001-ben és 2014-ben barátságos finn-magyart rendeztek, előbbin 0-0, a másikon 2-1-re nyert Finnország.
- Az 1998-as vb selejtezőjében került egy csoportba a két nemzet, már a budapesti 1-0-hoz nagy siker kellett, de a kinti 1-1, és a finnek összeszerencsétlenkedett gólja kellett a mieink második helyéhez, és a pótselejtezőhöz. (Egyszerűen megunhatatlan ez a gól, mielőtt bevánszorog a labda, 4 finn ér hozzá.)
- A 2012-es Eb-selejtezőben találkozott egymással Finnország és Magyarország. Budapesten 0-0-át, Helsinkiben 1-2-t játszottak a felek (a 94. percben szerezte meg a győztes gólt Dzsudzsák Balázs), de a magyaroknak az elveszített két pont is kevés lett volna a csoport második helyéhez.
A sokat jelentő hat pont
2012-es Eb után megint egy selejtezőcsoportba került a két válogatott. Románia és Észak-Írország nagyobb játékerőt képviselt Magyarországnál, Görögország mélyponton volt, Feröer nem volt tényező, így egyértelműen Finnország volt a válogatott legnagyobb riválisa. Az egymás elleni mérkőzéseket nem számítva Finnország kcisivel jobban teljesített, mint Magyarország.
Az első találkozót novemberben rendezték, a magyar csapat a Groupama Arénában fogadta a finneket. A mérkőzés kiegyenlített volt, a Dárdai Pál vezette magyar csapat türelmesen és fegyelmezetten játszott, aminek a 84. percben meg is lett az eredménye: Gera Zoltán fejelt a kapuba két védő között.
A visszavágót két körrel később, 2015 júniusában játszották Helsinkiben. A forgatókönyv gyakorlatilag kottára ugyanaz volt: stabil, türelmes játék a magyar csapattól, majd a 82. percben Stieber Zoltán bombagóljával nyert Magyarország. Bár akkor ez még nem volt egyértelmű, végül ezen a hat ponton múlott a csoportkörből való továbbjutás, négy ponttal előztük a finneket az F csoportban.
Most pedig jó rajtot kellene vennie Marco Rossi csapatának, a finnek egy kicsit tartottak is tőlünk az utóbbi időben, jó lenne ezt kihasználni.
Borítókép: Csapatfotó a Finn válogatottról a Románia elleni mérkőzés előtt Ploiestiben 2018.06.05. Fotó: Daniel Mihailescu/AFP