Súlyosbodik a botrány: kizárhatják a Juventust az olasz élvonalból
További Futball cikkek
- „Nagyon hibáztam, mérhetetlenül sajnálom" – megtörte a csendet a balhéba keveredett sportigazgató
- Tovább fogy Guardiola levegője, újabb pofonba szaladt a Manchester City
- A magyar válogatott játékosa szerződést hosszabbított a Puskás Akadémiával
- Gyors gólváltás után hatalmas verést mért a Bayern München Gulácsiékra
- Beszólt a világbajnok mészáros a koreainak, erre az szögletből betekerte a labdát a kapuba
Andrea Agnelli klubelnökön kívül távozik Pavel Nedved alelnök, Maurizio Arrivabene ügyvezető igazgató – aki a lemondás ellenére marad egy rövid ideig az egyesületnél az adminisztratív teendők miatt –, valamint az igazgatóság tagjai közül Laurence Debroux, Massimo Della Ragione, Katryn Fink, Daniela Marilungo, Francesco Roncaglio, Giorgio Tacchia és Suzanne Keywood.
És hogy mi áll a drasztikus döntés(ek) hátterében? Több tényező.
- A 2021–2022-es gazdasági évben a Juventus rekordot jelentő, 220 millió eurós veszteséget könyvelhetett el.
- A torinói csapat sorozatban kilencszer lett olasz bajnok a 2011–2012-es és a 2019–2020-as szezon között. Az elmúlt két idényben azonban véget ért a dominancia, még csak dobogón sem volt a nagy múltú egyesület.
- A legsúlyosabb történet azonban az úgynevezett Prisma-nyomozás, amelyet a torinói ügyészség kezdeményezett. A vádak között egyebek mellett hamis könyvelés és piaci manipuláció is van.
Nemrég az üggyel kapcsolatban egy sportjogra szakosodott ügyvéd, Mattia Grassani szerint a mostani, pénzügyi szabálytalanságok miatt zajló nyomozás sokkal komolyabb ügy, mint amilyen a 2006-os Calciopoli volt. A 16 évvel ezelőtti botrányban a Juventus 2004/05-ös és a 2005/06-os bajnoki címét is elvették a csapattól a játékvezetők megvesztegetése miatt.
Az ügyvéd szerint ez a Juventus történetének legkomolyabb ügye, aminek következtében első osztályú tagságát is megvonhatják a klubtól.
A bűncselekményekre, amelyekkel a klubot vádolják, nincs precedens az olasz futball történetében. A sporttörvény előírja, hogy ha egy klub pénzügyi szabálytalanságokkal vesz részt egy idényben, akkor visszasorolható a második vonalba, és a Scudettót is elveszítheti. A játékvezetők lefizetése súlyos dolog, de a klub könyvelésével való babrálás hatványozottan az. Egy ilyen húzás megsérti az igazságos versenyt, és roncsolja a bajnokság szabályos működését. Ez olyan, mintha játék pénzzel tölteném fel a klub kasszáját, hogy javítsak a gazdasági helyzetemen
– olvashatók Grassani gondolatai az nso.hu fordításában.
A Juventus 15 forduló után a harmadik helyen áll a bajnokságban, a Bajnokok Ligájából kiesett, az Európa-ligában folytatja tavasszal a francia Nantes ellen.
(Borítókép: Getty Images)