- Sport
- Kézilabda
- női kézilabda-válogatott
- férfi kézilabda-válogatott
- olimpia
- párizs 2024
- kézilabdatorna
- csoportbeosztás
- kézilabda
- sorsolás
Sorsoltak a párizsi olimpiára, női kéziválogatottunk elkerülte skandináv riválisait
További Kézilabda cikkek
- Tavalyi BL-csapatunk is kiesett, egy magyar alakulatnak szurkolhatunk az Európa-ligában
- Újabb győzelmével hatalmas lépést tett a Ferencváros a BL-negyeddöntő felé
- Kilenc elveszített rangadó után a Szeged újra legyőzte a Veszprémet
- Megvan a januári világbajnokságra készülő magyar válogatott bő kerete
- Fegyelmi eljárást indítanak a csapat ellen, amely tiltakozásként kétgólos előnyt adott ellenfelének a rangadón
Két évtizeddel ezelőtt fordult elő legutóbb, hogy mindkét kézilabda-válogatottunk szerepelhetett nyári ötkarikás játékokon. Azok után, hogy férfiválogatottunk szűk egy hónappal ezelőtt Tatabányán kvalifikált az olimpiára, annál sokkal nyugodtabb körülmények között váltotta meg „párizsi repülőjegyét” női csapatunk, mivel a debreceni selejtezőtornán remek játékkal, mindhárom mérkőzését megnyerte. Így a párizsi olimpián mindkét kéziválogatottunk pályára léphet – 2004 után első alkalommal.
Kedd délután jött el annak az ideje, hogy megtudjuk, kik lesznek válogatottjaink ellenfelei a csoportkörben a francia fővárosban. A férfiválogatottat, tehát Chema Rodríguez szövetségi kapitány csapatát a harmadik kalapból húzták, míg Golovin Vlagyimir együttese az első kalapból várhatta a sorsolást – egyúttal utóbbi esetében kiderült, hogy a kétszeres olimpiai bajnok, négyszeres világbajnok Norvégiát elkerüli a csoportkörben.
A 12-12 csapatot alábbi beosztás szerint sorsolták két hatfős kvartettbe:
- Férfiak: 1. kalap: Dánia, Spanyolország; 2. kalap: Horvátország, Norvégia; 3. kalap: MAGYARORSZÁG, Németország; 4. kalap: Szlovénia, Franciaország; 5. kalap: Svédország, Egyiptom; 6. kalap: Argentína, Japán.
- Nők: 1. kalap: Norvégia, MAGYARORSZÁG; 2. kalap: Hollandia, Németország; 3. kalap: Szlovénia, Spanyolország; 4. kalap: Svédország, Franciaország; 5. kalap: Dánia, Brazília; 6. kalap: Angola, Dél-Korea.
A sorsolást Párizsban tartották kedd délután, amelynek apropóján a magyar szövetség sajtóeseményt szervezett székházába a sorsolás időpontjára. Ezen megjelent a női válogatott szövetségi kapitánya, Golovin Vlagyimir, a férfi csapat képviseletében Nagy László, valamint a szövetség elnöke, Ilyés Ferenc. Így a főszereplőkkel együtt izgulva sorsolták ki a csoportbeosztást.
Még a sorsolást megelőzően Ilyés Ferenc kiemelte, rendkívüli boldogság számára, hogy szinte napra pontosan egy évvel azután, hogy elkezdte munkáját elnökként, ekkora sikert ünnepelhet a magyar kézilabdázás. Nagyon várták mindkét selejtezőtornát, nagyon örülnek a sikereknek, de remélik, hogy még ennél is nagyobb győzelmeket érnek el válogatottjaink Párizsban.
A sorsolást a női torna csoportbeosztásával kezdték, a hatodik kalaptól sorrendben az egyre erősebb párosokig. Az egyedüli kivétel a negyedik kalap volt, mivel Franciaország rendezőként utoljára opcionálisan választhatott csoportot.
A magyar válogatottat a B csoportba sorsolták Hollandia, Spanyolország, Brazília, Angola és Franciaország mellé.
A menetrend értelmében a csoportkört válogatottunk a házigazda francia csapat ellen kezdi, július 25-én.
A férfiak jóval nehezebb csoportba kerültek
Ami pedig a férfiválogatottunkat illeti, Chema Rodríguez szövetségi kapitány együttese néhány fokkal nehezebb sorsolást kapott: csapatunk szintén a B csoportba került Egyiptom, Argentína, Norvégia, Dánia és Franciaország mellé. Az első mérkőzést Egyiptom ellen játsszuk – július 27-én. Majd sorrendben Argentína, Norvégia, Dánia és Franciaország következik.
Ennél erősebb csoportot nem kaphattunk volna, de a mérkőzések sorrendje szerencsés számunkra, mivel a papíron gyengébb ellenfelek ellen vehetjük fel az olimpia ritmusát. Úgy gondolom, továbbjutás esetén könnyebb riválissal találkozhatunk a negyeddöntőben. Viszont ez egy olimpiai torna, így gyakorlatilag nincs olyan ellenfél, amelyet félvállról vehetünk
– értékelte röviden Chema Rodríguez szövetségi kapitány a sorsolás végeredményét a sportági szövetség eseményén.
Golovin Vlagyimir, a női válogatott szövetségi kapitánya az előkészületek, olimpiai felkészülés kapcsán elmondta, még alakul a csapat pontos menetrendje. Több részt vevő ország – mint például Szlovénia vagy Spanyolország – már jelezte az igényt arra, hogy válogatottunkkal játszana felkészülési mérkőzéseket, de egyelőre még semmi nem biztos – egyúttal négy és fél hetes felkészüléssel tervez a szövetségi kapitány az olimpiai előtt. Kiemelte, egyértelmű céljuk, hogy hazai pályán a lehető legtöbb mérkőzést játszhassák Párizsig.
A férfiak kézilabdatornája július 27-én, szombaton kezdődik, a hölgyek pedig két nappal korábban, július 25-én – a megnyitóünnepség 26-án lesz – kezdik a csoportkörös küzdelmeket. A párizsi olimpia programja szerint a csoportmérkőzések kezdési időpontjai reggel 9 órától egészen este 21 óráig fognak terjedni – változó felosztásban.
A párizsi olimpia kézilabdatornáinak csoportbeosztása
- Férfiak, A csoport: Szlovénia, Spanyolország, Horvátország, Németország, Svédország, Japán
- Férfiak, B csoport: Franciaország, Dánia, Norvégia, MAGYARORSZÁG, Egyiptom, Argentína
- Nők, A csoport: Svédország, Norvégia, Németország, Szlovénia, Dánia, Dél-Korea
- Nők, B csoport: Franciaország, MAGYARORSZÁG, Hollandia, Spanyolország, Brazília, Angola
(Borítókép: Papajcsik Péter/Index)