A Bajnokok Ligája címvédője történelmi tettet hajtott végre
További Station cikkek
- Lassan már nem is érdemes Szoboszlaiék bajnoki címére fogadni
- Szoboszlai Dominik és Gyökeres Viktor a Nemzetek Ligája ranglistáinak élén
- Magyar válogatott futballista is felkerült a világ legértékesebb fiataljai közé
- Sosem találná ki, melyik futballklub rajtolt a legjobban Európában
- Sohasem találná ki, melyik futballista lőtte a legtöbb gólt az elmúlt egy évben
Tízen már a 16 között – köztük négy spanyollal
Az Atlético Madrid, a Barcelona, a Dortmund és a Lazio négyesével tíz csapatra nőtt a már biztosan továbbjutó gárdák száma.
A legjobban a spanyolok állnak, hiszen a Real Sociedad és a Real Madrid párosával már négy csapatuk érdekelt a legjobb 16 között, a németeknél a Bayern Münchennel és az RB Leipziggel együtt már három, az olaszoknál az Interrel kettő, továbbá a legutóbbi kiírást megnyerő Manchester City révén egy angol is készülhet a tavaszra.
Matematikailag még az Európa-liga megnyerésével a BL-be jutó Sevilla is továbbjuthat, bár az Arsenal (9), PSV (5), Lens (5) -féle csoportban szerzett két pont alapján erre vajmi kevés a reális esély.
A Manchester City történetében ilyen még sosem fordult elő – tovább él a csodaszéria
A címvédő az RB Leipzig 3–2-es legyőzésével bebiztosította, hogy csoportelsőként jut a legjobb 16 közé. A mérkőzés érdekessége, hogy a német gárda Lois Openda duplájával hamar kétgólos előnybe került, és még a szünetben is 2–0-ra vezetett.
Az „égszínkékek” történetében ez volt az első alkalom, hogy egy olyan BL-meccset meg tudtak nyerni, amelyen a rivális legalább két góllal vezetett, a korábbi hat összecsapást egyaránt elbukták.
Ezzel a sikerrel a City tovább nyújtotta hazai veretlenségét, legutóbb 2018 szeptemberében a Lyon győzött 2–1-re az Etihadban – érdekesség, hogy ez viszont sorozatban a harmadik 1–2-je volt a BL-ben a Basel és a Liverpool elleni zakó után.
A City azóta 29 hazai mérkőzésen 27 győzelem mellett a Sahtar (1–1) és a Sporting CP (0–0) elleni döntetlent tudja felmutatni.
Rodri passzrekordot állított fel
A Manchester City spanyol középpályása a lipcseiek ellen 141 pontos passzal jelentkezett, ami természetesen az idény legjobb teljesítményének számít.
Rodri made 141 accurate passes against RB Leipzig on Tuesday evening, the most any player has managed in a #UCL match this season pic.twitter.com/VsO65MXniP
— WhoScored.com (@WhoScored) November 29, 2023
Napi Haaland
Minden forduló után van egy statisztikai érdekesség Haalandról, miért éppen most lenne kivétel. A Manchester City norvég csatára a 40. BL-gólját szerezte – pedig ez még csak a 35. találkozója volt az elitsorozatban.
A lipcseiek különösen bánhatják, ha Haalanddal néznek szembe, minden sorozatot figyelembe véve ez már a 12. gólja volt a német klub ellen, ami bődületes egyéni csúcs – egyik topligás riválisa ellen sem jutott még 7 fölé sem ezen kívül.
Alan Shearer óta nem fordult elő hasonló
Alexander Isak góljával vezetett a Newcastle, de drámai végjátékban csak egy pontot szerzett a PSG otthonában. A svéd támadó ugyanakkor egy bő 20 éves átoknak vetett véget, legutóbb még Alan Shearer volt eredményes vendégként a BL-ben a csapat játékosaként, 2003 márciusában az Inter otthonában talált be.
Annak a meccsnek a vége is iksz lett (2–2), így maradt a „szarkák” ponthátránya a riválissal szemben, ami az utolsó körben a Barcelonától elszenvedett hazai vereség és az olaszok Leverkusen elleni sikere után négyre nőtt – így harmadik helyen zárva nem jutottak tovább a második csoportkörből.
A PSG negatív csúcsot döntött
Azt azért nem lehet állítani, hogy összességében ne lett volna megérdemelt a párizsi egyenlítő találat: a PSG 4,47-es (!) várható gólmutatóval zárta az 1–1-es meccset. Ez a –3,47-es teljesítmény az Opta gyűjtése óta a legrosszabb hatékonyság a Bajnokok Ligájában.
-3.47 - Paris scored just one goal despite 4.47 Expected Goals, a negative differential of 3.47 which is the highest for any team in an UEFA Champions League game since Opta had this data (2013/14). Waste. pic.twitter.com/lY9V09CPjx
— OptaJean (@OptaJean) November 28, 2023
Nem csak a gólokban, pontokban sem remek a gárda, az öt kör alatt szerzett hetes mennyiség a 2004–2005-ös évad óta a legrosszabb eredmény. Legutóbb egyébként pont 19 éve volt arra példa, hogy a PSG ne jusson tovább a csoportkörből…
Az Atlético Madrid viszont pozitívat állított be
A „matracosok” már 15 gólnál járnak a BL-idényben, amivel beállították a tíz évvel ezelőtti csoportkörös csúcsukat.
A december 13-i, Lazio elleni záráson új rekordot is dönthetnek Álvaro Moratáék (5). Rajta kívül Antoine Griezmann (4) is a tíz legjobb gólszerző között van, Nahuel Molina pedig három gólpasszával hármas holtversenyben vezeti az idény rangsorát.
A Feyenoord remek szériája véget ért
Az Atlético 3–1-es sikerével megszakadt a rotterdamiak hazai menetelése, 2020 decembere óta először maradtak alul vendéglátóként a nemzetközi porondon. Azóta 14 győzelem és két döntetlen volt a mérleg.
A Dortmund a Milan német mumusa
A piros-feketék a 21. században három tétmeccset veszítettek el német csapattal szemben. Mind a három a Dortmund ellen volt…
Bajnokok Ligája-csoportkör, 5. forduló
E csoport:
Feyenoord (holland)–Atlético Madrid (spanyol) 1–3 (0–1)
Lazio (olasz)–Celtic (skót) 2–0 (0–0)
Az állás: 1. (és továbbjutott) Atlético Madrid 11 pont, 2. (és továbbjutott) Lazio 10, 3. Feyenoord 6, 4. Celtic 1
F csoport:
Paris Saint-Germain (francia)–Newcastle United (angol) 1–1 (0–1)
AC Milan (olasz)–Borussia Dortmund (német) 1–3 (1–1)
Az állás: 1. (és továbbjutott) Borussia Dortmund 10 pont, 2. PSG 7, 3. Newcastle United 5 (5–5), 4. AC Milan 5 (3–7)
G csoport:
Manchester City (angol)–RB Leipzig (német) 3–2 (0–2)
Young Boys (svájci)–Crvena zvezda (szerb) 2–0 (2–0)
Az állás: 1. (és továbbjutott) Manchester City 15 pont, 2. (és továbbjutott) RB Leipzig 9, 3. Young Boys 4, 4. Crvena zvezda 1
H csoport:
Barcelona (spanyol)–Porto (portugál) 2–1 (1–1)
Sahtar Donyeck (ukrán)–Antwerp (belga) 1–0 (1–0)
Az állás: 1. (és továbbjutott) Barcelona 12 pont, 2. Porto 9 (10–5), 3. Sahtar Donyeck 9 (7–7), 4. Antwerp 0
Rovataink a Facebookon