A Sólyomszemnél is jobban látnának
További Tenisz cikkek
- Jól indult Fucsovics Márton ibériai kalandja Melbourne-ben
- Legjobb játékosainkkal és egy újonccal utazik a magyar válogatott Kanadába
- Udvardy Panna mindössze három gémet bukva jutott tovább az Australian Open selejtezőjében
- Újra két magyar teniszezőnk szerepel a legjobb 100 között a férfiak világranglistáján
- Sorra nyeri a meccseket Bondár Anna, már nyolcaddöntős Hobartban
Érdekes tanulmányt közölt a BBC a Wimbledonban alkalmazott Sólyomszem-technológiával (Hawk-eye) kapcsolatban. Vannak olyan teniszezők, akik sokkal eredményesebben kérik ki a challenge-üket, mint társaik. Nagyobb százalékban szűrik ki a vonalbírók téves outjait.
Ez a kilencedik év, amikor a technikát alkalmazzák a hibás döntések ellen, és sokak szerint inkább a szurkolóknak hozott ez megdönthetetlen bizonyítékot, a játékosok között akad kétkedő még a mai napig is. Az az öt másodperc, míg a gép megmutatja a labda valójában hova is pattant, inkább a drukkerekben emeli az adneralinszintet. A technikai bevezetésének évében Roger Federer éppen a sólyomszemet okolta a Rafael Nadallal szemben elveszített meccsen.
Az, hogy a játékosok mennyire észlelik jól a labda helyzetét, az idei női versenyben mutatott erős kontrasztot. Heather Watson 13 challengéből hatszor jól döntött, míg Viktorija Azarenka, a Serena Williams elleni negyeddöntőben tizenkétszer hívta, de egyszer sem őt igazolta.
A legtöbb sikeres challenge-kérők (minimum négy challenge)
Férfiak
- John Millman 4-ből 3
- Denis Kuda 7-ből 5
- Gael Monfils 5-ből 3
- Markosz Bagdatisz 12-ből 6
- Luca Vanni 10-ből 5
Nők
- Zarina Dijasz 4-ből 3
- Lucie Safarova 10-ből 6
- Madison Keys 7-ből 4
- Angelique Kerber 6-ből 3
- Danka Kovinic 4-ből 2
A játékosoknak volt ideje megtanulni, hogy észrevegyék a labda hol hagyja el a pályát, így is átlagosan tekintve három challenge-kérésből egyszer sikerül eltalálniuk mi is történt.
Idén nem tudnak koncentrálni?
Egy másik tanulmányban 2006-os idénytől kezdve statisztikát készítettek a challenge-ek hatékonyságáról az ATP-versenyeken. Ezek szerint a játékosok 40 százalékos sikerrel ítélték meg a labda útját. Ebben az évben viszont mintha odalett volna a koncentráció, mindössze 26%-nál jár a hatékonyság.
Andy Murray, Roger Federer, vagy Novak Djokovics is része annak a hat játékosnak, akit Wimbledonban teszteltek. Ők eddig 31,5 százalékos hatékonysággal kérték ki sikeresen a challenge-üket, ami ugyan magasabb az átlagnál, de kevesebb a 2006-os 37,3 százalékhoz képest.
George Mather, a Lincolni Egyetem látástudományi professzora úgy summázta ezeket az adatokat, hogy azok a játékosok a biztosabbak, akik több meccset játszottak, vagyis a rutin és sikeres challenge egyenes arányban van egymással. Ezzel szembe megy az idei wimbledoni bajnokság eddigi statisztikái, a lenti adatsorban látható, a nevesebb sztárok milyen hatékonysággal kérik ki a Sólyomszemet.
Csak pszihológiai fegyver?
Érdekes megközelítéssel állt elő Jheni Osman, egykori profi teniszező, aki maga is játszott Wimbledonban. Szerinte néhány játékosnak az különös doppingot ad, ha egy-egy ilyen challenge-nél hallja a közönség biztatását, és a Sólyomszemet nem is feltétlen a vitás kérdés eldöntésére használja. Az a néhány másodperc akár arra is alkalmas, hogy kizökkentse az ellenfelet a ritmusából.
Persze, a mai modern teniszben erre sokkal szélesebb repertoár áll a „taktikus” teniszezők számára. Vannak akik WC-szünettel, vannak akik az orvos segítségével, vagy gyógytornázással tartanak lélektanilag fontos percekre szüneteket.
A legtöbb challenge kérők
Férfiak
- Marin Cilic 31 (8 sikeres)
- Kevin Anderson 30 (10)
- Richard Gasquer 20 (5)
- Ivo Karlovic 20 (3)
- Andy Murray 19 (5)
Nők
- Agnieszka Radwanska 14 (4)
- Bacsinszky Tímea 13 (6)
- Heather Watson 13 (6)
- Jelena Jankovics 13 (4)
- Marija Sarapova 12 (4)