Marozsán Fábián szenzációs teljesítményével a sportág legendáinak nyomdokaiba lépett
További Tenisz cikkek
- A nőknél világbajnokot avattak, miközben Nadalék búcsúja után szinte kiürült Málaga
- Örömünnepnek indult, gyász lett belőle: Rafael Nadal lejátszotta pályafutása utolsó meccsét
- Roger Federer: Rafael Nadal miatt még ütőt is változtattam
- Fucsovics Márton kipottyant a top 100-ból a világranglistán
- Tényleg nincs ellenszer az olasz szupersztárra, magabiztosan nyerte a világbajnokságot
Mint arról a hét folyamán folyamatosan beszámoltunk, Marozsán Fábián azok után, hogy az Indian Wells-i mestertorna nyolcaddöntőjébe jutott – ahol végül kikapott a későbbi győztes Carlos Alcaraztól –, Miamiban is megismételte ezt a bravúrt, és nyolcaddöntős mérkőzésére készül. Szenzációs, egyben kiegyensúlyozott teljesítményének köszönhetően 24 éves teniszezőnket jövő héttől a világranglista legjobb 50 mezőnyében jegyzik – pályafutása során első alkalommal.
Ezen felül Marozsán tanúbizonyságot tett arról, hogy ő bizony a sportág legnagyobb színpadára született, mivel a legrangosabb tornákon nyújtja legjobb teniszét – ezzel pedig bekerült egy igazán „elit társaságba”.
Marozsán Fábián „szárnyalása” tavaly májusban kezdődött, akkor még a világranglista 135. helyezettjeként kvalifikált a római mestertorna főtáblájára, majd ott igazi „vadászatba” kezdett: többek között legyőzve azt a Carlos Alcarazt, aki akkoriban a világelsőség várományosa volt. A magyar teniszező azóta bebizonyította, nem egyszeri csoda volt győzelme, előbb bejutott a top100 mezőnyébe, majd megragadt a legjobbak között, sőt ezres kategóriájú tornákon nyújtott teljesítményét azóta is tátott szájjal csodálhatjuk.
Még tavaly Sanghajban egészen a negyeddöntőig jutott, legyőzve a top10-es, korábbi US Open-finalista Casper Ruudöt, valamint azt az Alex De Minaurt, akivel szerda hajnalban találkozik a miami tenisztorna nyolcaddöntőjében. A szenzációs menetelést követően az év eleji Australian Openen két főtáblás mérkőzést nyert, majd az Indian Wells-i tornán bejutott a legjobb 16 mezőnyébe. Ezek után pedig – ahogyan már jól tudjuk – Miamiban legyőzte a világranglista hetedik Holger Runét, méghozzá 59 perc alatt, majd Alexei Popyrint felülmúlva bejutott a nyolcaddöntőbe.
Úgy tűnik, nem véletlenül használja a nemzetközi sajtó Marozsán Fábiánnal kapcsolatban az „óriásölő” jelzőt.
A magyar teniszező pályafutása során 16 mérkőzést játszott az ezres kategóriájú tornákon – amelyek a négy Grand Slam-torna után a legnívósabbak –, ezek közül 13-at megnyerve, így győzelmi aránya 81 százalék.
És hogy ez mekkora dolog a tenisz világában? Azon játékosok között, akik legalább 10 mérkőzést játszottak ezen a szinten, mindössze Rafael Nadal és Novak Djokovics rendelkezik jobb győzelmi mutatóval. A spanyolnál ez az adat 82,2 százalék, míg a szerb neve mellet 82,1 százalék áll.
Fontos megjegyezni, ezzel nem azt akarjuk sugallni, hogy Marozsánt győzelmeinek köszönhetően már egy lapon kéne említenünk a sportág élő legendáival, hanem azt, hogy a magyar teniszező legjobb teniszét a legnívósabb tornákon nyújtja, amellyel felhívja magára az egész sportág figyelmét.
A mindig rendkívül nyugodt teniszező benyomását keltő, pókerarcú Marozsán ezzel ellentétben alacsonyabb szinten még nem ért el akkora sikereket, sőt 500-as tornákon mérkőzést sem nyert. Kettőből két vereség a mérlege. Ami pedig a 250-es – tehát ATP-szinten a legalacsonyabb – tornákat jelenti, öt győzelem mellett hat vereség áll neve mellett.
További érdekesség, hogy Marozsán a mestertonákon kívül Grand Slam-tornákon is kifejezetten sikeres, eddig három győzelmet számlál főtáblákon – két siker az Australian Openen, egy győzelem az US Openen – három vereség mellett. Ennek ismeretében ott tartunk, hogy Marozsán Fábián ATP-szintű győzelmeinek 62 százalékát ezres kategóriájú, vagy Grand Slam-tornákon szerezte, tehát a sportág legnagyobb színpadán. Hazánk másik top100-as teniszezője, Fucsovics Márton győzelmeinek mindössze 17 százalákát érte el ezen a szinten.
Fontos persze megjegyezni, hogy Marozsán Fábián még mindig új játékos a világ legjobbjai között, még egy év sem telt el azóta, hogy megismerte nevét a teniszvilág, annyi viszont bizonyos, hogy főbb vadászterületei a legnagyobb tornák lettek – egyúttal nem rémült meg a legnagyobb stadionoktól, legjobb játékosoktól.
Marozsán kimagasló teljesítményének köszönhetően elmondhatjuk, hogy az élmezőny teniszezői már külön taktikával készülnek ellene, realizálták, hogy nem a véletlen műve jelenléte, így például Carlos Alcaraz is szemmel láthatóan sokkal jobban felkészült a magyarból Indian Wells-i visszavágójuk alkalmán.
Nyilván rendkívül nehéz lesz a jövőben ezres tornákon ezt a győzelmi mutatót fenntartania a magyar teniszezőnek, mivel például Roger Federer 78 százalékos győzelmi aránnyal fejezte be mestertornákon, de
rendkívül biztató, ahogyan mérkőzésről mérkőzésre fejlődik legjobb játékosunk – és ismeri meg nevét egyre jobban a sportvilág.
Marozsán párizsi olimpián való részvétele mostanra szinte biztossá vált, míg az év elején kitűzött, top30-as helyezés elérése sem tűnik lehetetlennek. A magyar teniszező legközelebb szerda hajnalban lép pályára a miami tenisztorna esti programjában, ellenfele pedig az az Alex De Minaur lesz, akit már legyőzött Sanghajban. A mérkőzést a torna második legnagyobb pályáján rendezik majd.
(Borítókép: Getty Images)