Pert vesztett Lázár János szövetsége, 16 millió forintot kell fizetnie
További Tenisz cikkek
- A nőknél világbajnokot avattak, miközben Nadalék búcsúja után szinte kiürült Málaga
- Örömünnepnek indult, gyász lett belőle: Rafael Nadal lejátszotta pályafutása utolsó meccsét
- Roger Federer: Rafael Nadal miatt még ütőt is változtattam
- Fucsovics Márton kipottyant a top 100-ból a világranglistán
- Tényleg nincs ellenszer az olasz szupersztárra, magabiztosan nyerte a világbajnokságot
Nem járt el gondatlanul a Magyar Tenisz Szövetség volt főtitkára, Richter Attila a bíróság szerint, amikor aláírt egy torna rendezéséről szóló szerződést. A döntést tanúvallomások szerint a szövetség korábbi fideszes elnöke is jóváhagyta, arra hivatkozva, hogy ezt a kormányban is támogatták.
Szűcs Lajos fideszes országgyűlési képviselő, az MTSZ előző elnöke azt állította, hogy olyan pénzügyi helyzet állt elő a szövetségnél – például amiatt, hogy lemondták a magyarországi WTA-torna rendezését, így több száz millió forint értékű ellentételezést kellett kifizetni –, hogy már a béreket sem tudták kifizetni.
A helyzet rendezése érdekében a kormánytól 3,5 milliárd forintos támogatást kért 2020-ban, a konszolidációra végül 2,5 milliárd forintot adott a kabinet.
A pénzügyi gondok felmerülése után Orbán Viktor miniszterelnök felkérésére Lázár János vette át a szövetség irányítását, aki büntetőfeljelentést tett, belső vizsgálatot, pénzügyi konszolidációt, valamint elszámoltatást ígért. Az előző főtitkár ellen kártérítési pert indított a szövetség, 252 millió forintot követelve Richter Attilától. Ezt a bíróság teljesen megalapozatlannak találta.
Richter Attila – amikor aláírta a rendezésről szóló szerződéseket – a korábbi elnök szóbeli felhatalmazása alapján és az elnökség több tagjának tájékoztatása után járt el az ítélet szerint. Az, hogy a versenynek nem volt anyagi fedezete, szintén nem bizonyított. A torna lemondásáról nem egy személyben döntött, az elnökséget az ítélet szerint előzőleg tájékoztatta, beszámolt a lehetséges következményekről is. A végső döntést az a kör hozta meg, mint amelyik a rendezési szerződésről döntött – írja az rtl.hu.
Amikor az egyik elnökségi tag felvetette, hogy állami támogatás nélkül, szponzorokkal rendezzék meg a tornát – az elsőfokú bírósági ítéletben foglalt tanúvallomás szerint –, Szűcs Lajos azt mondta, hogy „a kormányzati vezetéssel, annak döntésével nem lehet szembemenni, és ezt a teniszversenyt nem lehet megrendezni, el kell engedni”.
Az egész keresetet el lehetett volna utasítani a másodfokú bíróság szerint, hivatkozva arra, hogy a Magyar Tenisz Szövetséget valójában nem érte kár. „Természetesen ez egy abszurd helyzet, hiszen a károkozás ettől még megtörtént, ezt senki nem is vitatja, és azt valakinek, jelen esetben az adófizetőknek meg kellett fizetniük” – mondta Markovits László, a szövetség alelnöke az Indexnek az elsőfokú ítélet után.
A Szegedi Ítélőtábla az elsőfokú ítéletet érdemben megvizsgálta, helybenhagyta annak megállapításait az indoklással együtt. Richter Attila viszontkeresetét is tárgyalták – amelyben többek között ki nem fizetett, 16 havi bérét követelte –, amit a bíróság indokoltnak talált, így a szövetségnek 15,8 millió forintot kell fizetnie a volt főtitkárnak.
„Az első pillanattól kezdve azt mondtam, hogy ez az egész ügy boszorkányüldözés, és nem szól semmi másról, csak a kommunikációról” – mondta Richter Attila – „a Magyar Tenisz Szövetség pontosan tudta, hogy nem történt semmilyen szabálytalanság, mégis pert indított, hogy megfélemlítse a tenisztársadalmat”.
Szerinte az az állítás sem állja meg a helyét, hogy amikor lemondott a tisztségéről, akkor a szövetség hiánya 3,5 milliárd forint volt.
A korábbi teniszversenyek lebonyolításáért felelős cégek ellen a Magyar Tenisz Szövetség két másik pert is indított, amit az MTSZ elsőfokon elveszített, de fellebbezett az ítéletek ellen. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal is évek óta nyomoz az ügyben, amelynek közlése szerint az ügyben „nincs nyilvánosságra hozható információ”.