Legyőzték Milák Kristófot: Szabó Szebasztián az országos bajnok 50 méter pillangón

DDERI20230420012
2024.04.11. 18:43 Módosítva: 2024.04.11. 19:10
Az országos úszóbajnokság harmadik napjának délutáni programjában két döntőben volt érdekelt Milák Kristóf, aki a héten egy év kihagyás után versenyzett újra. 24 éves úszóklasszisunk az elmúlt két napban három aranyérmet nyert, ezt a számot növelte eggyel, miután megnyerte a 200 méter gyorsúszást. Az ötödik aranyérem viszont nem jött össze, mivel 50 méter pillangón Szabó Szebasztián legyőzte Milákot. Jackl Vivien 400 vegyesen őrületes időt úszva kijutott az olimpiára. Ez történt csütörtök délután a Duna Arénában.

Milák Kristóf az országos bajnokság harmadik napjának délelőttjén sem lassított. Azok után, hogy mindhárom számban, amelyben elindult, aranyérmet nyert, csütörtök reggel újabb két döntőbe kvalifikált. 24 éves klasszisunk ezúttal a 200 méter gyors, valamint az 50 méter pillangó döntőjében volt érdekelt – utóbbi nem olimpiai versenyszám. Milákon kívül Hosszú Katinka is hivatalos volt csütörtök kora estére, háromszoros olimpiai bajnok úszónőnk fő számában, a 400 vegyes fináléjában állt rajtkőre – abban a számban, amelyben tavaly áprilisig világcsúcstartó volt.

Nos nézzük, mit tartogatott számunkra a harmadik nap délutáni etapja a Duna Arénában! Rögtön a 200 méter férfi gyorsúszás döntőjével kezdtünk, Milák Kristóffal. A magyar úszóklasszis a második helyen kvalifikált a döntőbe, mivel az osztrák Alexander Trampitsch hét századdal jobb időeredményt ért el az előfutamban. Ennek ellenére az osztrák úszó a döntőben Milákon kívül több magyarnak sem volt kihívója.

Jól kezdett Milák, az első 50 méter után első helyen úszott, ezt követően tempója visszaesett, de az utolsó 50-en több mint másfél másodpercet vert az egész mezőnyre, és elsőként csapott célba.

Négyből négy! Milák Kristóf megszerezte negyedik aranyérmét az országos bajnokságon, ideje 01:48.15. viszont jóval elmaradt az olimpiai szintidőtől. Második helyen némi meglepetésre az Egri Úszó Klub SE színeiben Kovács Attila végzett, a bronzérmet pedig Németh Nándor nyerte. Kovács ideje közel fél másodperccel maradt el Milákétól, Németh 01:49.03-as eredménye éppen elég volt a harmadik helyre.

Ezt követte a 200 méter női gyorsúszás döntője, amelyen a favorit az a Pádár Nikolett volt, aki már korábban megúszta az A-szintet a versenyszámban. A 18 éves szegedi úszónő hétfőn egy aranyérmet, kedden pedig egy ezüst- és bronzérmet szerzett. Pádár magasan legjobb idővel jutott a fináléba, és ellenfele ezúttal sem akadt 200 gyorson. 50 méternél már úgy fordultak, hogy Pádár szűk egy másodpercet vert a mezőnyre, a befutó pillanatában pedig előnye több mint két másodperc volt a második Molnár Dórához képest – kétség sem fért győzelméhez.

Pádár Nikolett 01:56.83-as idejével újra olimpiai szintidőn belül úszott, és aranyérmet nyert.

Az ezüstérmet Molnár Dóra, a bronzot Ugrai Panna szerezte meg, négy tizedmásodperccel megelőzve a negyedik Késely Ajnát.

A 200 méter férfi mellúszás fináléját az osztrák Christopher Rothbauer nyerte, így az országos bajnoki címet a második helyezett Török Dominik Márk szerezte meg 02:15.62-es idejével. A futamban harmadik helyezett – ezüstérmes – Kutasi Márk lett, a bronzérmes pedig Sámóczi Milán.

Ahogyan az várható volt, női 200 méter mellen nagyon távol jártunk az olimpiai szintidőtől, Békési Eszter, a BVSC-Zugló úszója 02:28.45-ös idejével nyerte meg az országos bajnoki címet. Fángli Henrietta több mint két másodperccel lemaradva végzett a második helyen, a bronzérmet Puzsa Petra nyerte.

Az 50 méter férfi pillangó döntőjébe a legjobb idővel kvalifikált Milák Kristófot az utolsó métereken, szenzációs hajrával győzte LE Szabó Szebasztián.

Szabó 23.44-es idővel 12 századot vert az olimpiai bajnok Milákra, harmadik helyen pedig Nell Olivér csapott célba 23.84-es időeredménnyel. Az országos bajnokságon az 50 méter pillangó volt az első szám, amelyben elindult Milák Kristóf, de legyőzőre talált.

Az elmúlt esztendőkben mindegy is, a Honvéd klasszisa milyen formában van épp, ebben a számban Szabóval lehetetlen bármit kezdeni. A győriek Európa-bajnoka 2019 óta legyőzhetetlen az 50 pillangó országos bajnoki döntőjében. Míg Milák sorozatban az ötödik évben zár ezüstérmesként mögötte.

Ugyanebben a számban a nőknél – tehát 50 méter pillangón – Komoróczy Lora nyerte az országos bajnoki címet 26.87-tel.

400 méter vegyesúszás következett a programban. A férfiaknál a magyar bajnoki címet Zombori Gábor nyerte, aki 04:12.70-es idejével mindössze két tizedmásodperccel maradt le az olimpiai A-szintről. A nőknél harmadik legjobb idővel jutott döntőbe Hosszú Katinka – aki tavaly áprilisig a szám világcsúcstartója volt –, a finálé favoritja viszont Mihályvári-Farkas Viktória volt, aki magasan a legjobb időt, 04:41.44-et úszott délelőtt.

Ennek ellenére nem Mihályvári-Farkas, hanem mellette Jackl Vivien dominálta a versenyt, és őrületes teljesítménnyel, 04:34.96-os idővel két korosztályos csúcsot döntött meg, valamint megúszta a világ idei második legjobb eredményét – egyúttal országos bajnoki címet nyert. A mindössze 15 éves úszónő ezzel kvalifikált a párizsi olimpiára, mivel közel négy másodperccel erősebb időt úszott, mint az olimpiai szintidő!

A második helyen Kapás Boglárka végzett 04:38.92-vel, éppen lemaradva az A-szintről, a bronzérmet pedig Mihályvári-Farkas Viktória nyerte. Hosszú Katinka ugyan javított két másodpercet délelőtti idején, de ez is csak az ötödik helyre volt elég.

Ezzel újabb olimpiai szintidő született a Duna Arénában, méghozzá a 15 éves Jackl Vivien jóvoltából.

Jackl Vivien edzője, Sirkóné Kocsis Márta a döntő előtt bízott abban, hogy tanítványa a legjobb esetben 4 perc 36 másodperces időt úszhat, ezzel ellentétben Jackl 4 perc 34 másodperccel kezdődő eredményt teljesített, amely bravúr a javából.

3. Budafóka XXII. SE 3:49.50

A 126. úszó országos bajnokság kedden vette kezdetét, és egészen péntek estig tart. Délelőttönként az előfutamokat, délutánonként a döntőket rendezik a Duna Arénában.

Az ob programját és úszóink eredményeit a szövetség honlapjára kattintva, ezen a linken keresztül böngészheti.