Csehország
Törökország

Parádés kezdés: négy magyar érem Belgrádban a medencés Eb-döntők első napján

2024.06.17. 19:33
Három döntőt rendeztek hétfőn Belgrádban, amikor megkezdődtek a medencés úszószámok a vizes Európa-bajnokságon: a férfi 400 vegyesét, valamint a két 4×200-as gyorsváltóét. Az előbbi számban Holló Balázs ezüstérmet, Zombori Gábor bronzérmet szerzett, és Holló után Zombori is teljesítette az olimpiai szintet. A női stafétában ezüstérmet szereztünk, a férfiak hasonló számában Magyarország szintén Eb-ezüstérmes lett.

Hétfő délután már három döntőt rendeztek Belgrádban, a vizes Európa-bajnokságon, amikor megkezdődtek a medencés versenyek. Először a férfi 50 m pillangó két középdöntőjét rendezték, ahol Szabó Szebasztián 23.23 mp-cel második lett, és simán bejutott a döntőbe. Nem úgy, mint Kós Hubert, aki az utolsó, nyolcadik helyen végzett a saját versenyében 23.79-cel.

A nők 100 méteres gyorsúszásának második futamában volt érdekelt két magyar, Pádár Nikolett és Ábrahám Minna. Mindketten sikerrel vették ezt az akadályt, Pádár (54.17 mp) összesítésben a második, Ábrahám (54.90) a hetedik idővel lett finalista. Ábrahám, az UTE versenyzője, Magyarovits Zoltán Amerikában tanuló tanítványa életében először úszott 54-gyel kezdődő időt.

És máris rajtolt a férfi 400 m vegyes döntője. Délelőtt Holló Balázs 4:12.46 perccel megúszta az olimpiai szintet, természetesen döntős lett, ahogy Zombori Gábor is 4:13.75-tel.

Holló 200-nál a második, Zombori a harmadik helyen fordult az éllovas görög Aposztolosz Papasztamosz mögött. A görögnek már két testhossz előnye volt 300-nál, a két magyar óriási harcot vívott egymással, sőt fantasztikusan feljöttek az utolsó ötvenen, és mindketten hatalmas egyéni csúcsot úsztak, dobogóra kerültek.

Mi több, Zombori a 200 után 400 vegyesen is teljesítette az olimpiai szintet.

Papasztamosz 4:10.83 perccel győzött, Holló ideje 4:11.51, Zomborié 4:11.70.

A női 200 méter első középfutamát a budafoki Molnár Dóra 2:09.67 perces remek idővel megnyerte, ahogy Szabó-Feltóthy Eszter is a másodikat 2:10.21-gyel, természetesen mindketten finalisták.

A női 4x200 méteres gyorsváltó döntőjének utolsó magyar úszója, Pádár Nikolett 3,3 másodperces hátránnyal ugrott vízbe az izraeli ellenfele mögött. A szegedi lány hatalmasat hajrázott, 2,21 másodpercet ledolgozott, de végül 1.09 másodpercnyi különbség megmaradt, az ezüstérem jutott nekünk.

Niki korábban soha nem úszott még 1:55-tel kezdődő időt a váltóban!

A férfiaknál is második lett a magyar staféta, pedig a harmadik úszónk, Márton Richárd az első helyen indította útnak Kós Hubertet. Hubi azonban, bár jól úszott, a második helyre hozta be a kvartettet, így négy magyar érem az első napi mérleg a medencés úszásban.

Bónuszképpen Németh Nándor a váltó első embereként 1:46.11 perccel nemcsak egyéni csúcsot úszott, hanem az olimpiai szintet is teljesítette!

Döntők:

400 m férfi vegyes: 1. Aposztolosz Papasztamosz (görög) 4:10.83 perc, 2. Holló Balázs 4:11.51, 3. Zombori Gábor 4:11.70

4×200 m női gyorsváltó: 1. Izrael 7:51.83 perc, 2. Magyarország (Ábrahám Minna 1:58.39, Késely Ajna 1:59.26, Molnár Dóra 1:59.40, Pádár Nikolett 1:55.87) 7:52.92, 3. Törökország 8:01.58.

4×200 m férfi gyorsváltó: 1. Litvánia 7:08.04 perc, 2. Magyarország (Németh Nándor 1:46.11 perc, Holló Balázs 1:48.09, Márton Richárd 1:47.63, Kós Hubert 1:47.76) 7:09.59, 3. Görögország 7:09.73