12 érdekesség az 50 éves Egerszegi Krisztináról

PAP 5277
2024.08.16. 12:31
Ma ünnepli 50. születésnapját az ötszörös olimpiai bajnok Egerszegi Krisztina, a legendás Egérke, a Magyar Szent István-rend kitüntetettje. A jeles alkalom apropóján összegyűjtöttünk néhány érdekességet minden idők egyik legeredményesebb magyar olimpikonjáról.

Egerszegi Krisztina 1974. augusztus 16-án született Budapesten. Akkor még senki nem sejtette, hogy a legnagyobb magyar sportolók közé emelkedik (a mai napig ő a legfiatalabb olimpiai bajnokunk, Szöulban 14 évesen repítette magát a dobogó tetejére 200 háton).

A művészi tornába is belekóstolt, mielőtt úszó lett

Egerszegi a fővárosban, a Vörösmarty Mihály Gimnáziumban érettségizett. Óvodás korában tanult meg úszni, roppant fiatalon még a művészi tornában is kipróbálta magát, de végül az úszást választotta.

Nővérével kezdett uszodába járni, már hétévesen a Budapesti Spartacus igazolt sportolója volt, pályafutása egészét a klubnál töltötte. Edzői Kiss Miklós, Turi György és Kiss László voltak.

Első versenyén megállt a cél előtt

Gyermekként az első versenyén megállt 33 méternél az 50 méteres medencében, és a kötélbe kapaszkodva nézte végig, ahogyan a többiek faképnél hagyják őt. Őstehetségünk azért torpant meg, mert a Kőér utcában 33 méteres medencében gyakorolt a társaival.

12 évesen már országos bajnoknak vallhatta magát

Első hazai sikereit 1985-ben érte el hátúszószámokban. 1986-ban, tizenkét évesen már 4 korosztályban, valamint a felnőttek bajnokságában is indult. Ekkor szerezte első felnőtt bajnoki érmét, majd nemzetközi ifjúsági versenyen is 2-2 arany- és ezüstérmet nyert. A következő évben négy egyéni versenyszámban nyert felnőttbajnokságot.

1988 júniusában a világranglistán 100 méteres hátúszásban az ötödik, 200-on a harmadik helyen állt. Júliusban az ifjúsági Európa-bajnokságon három számban szerzett aranyérmet. Már az Eb előtt, majd utána is arcüreggyulladás akadályozta felkészülését, ezért a felnőtt országos bajnokságon csak váltóban indult.

Neki köszönhetjük a legendássá vált felvételt

A magyar csapat legfiatalabb tagjaként utazott első olimpiájára, az 1988-as szöuli játékokra. Első döntőjében 100 méter háton országos csúccsal lett ezüstérmes, majd 200 méteres távon mindössze tizennégy évesen Európa-csúccsal lett olimpiai bajnok.

Sok ember emlékezetébe beleégett, ahogy a versenyt közvetítő Vitray Tamás azt kiabálja: „Gyere, Egérke, gyere, kicsi lány!” Győzelmével a legifjabb magyar, egyben minden idők legfiatalabb (1992-től minden idők második legfiatalabb) egyéni úszó olimpiai bajnoka lett.

A kubai edzőtáborban megmutatta, miért emelkedett a legnagyobbak közé

Ugorjunk vissza egy kicsit az időben: Kiss László kérésére 1986 telén Egerszegi elutazott a felnőtt úszóknak szervezett kubai edzőtáborba. Egerszegi olyan mentalitással és edzésmunkával ment külföldre, ami párját ritkította: emlékezetes történet, amikor a hidegtől már liluló szájjal még mindig bent volt a medencében, és csak annyit mondott, dolgozni jött, ezért még úszni akar.

Amikor kijött a vízből, nem köpenyt kapott, hanem békaügetésben melegedett fel.

A Magyar Televízióban is dolgozott

Visszavonulása után Egerszegi a marketingkommunikáció területén helyezkedett el, majd 1997 és 2002 között a Magyar Televízióban a Jövő-menő című gyermeksportmagazin társműsorvezetője volt Istenes László oldalán.

Saját pizzériája van Érden

Egerszegi Érden lakik a családjával, ahol saját pizzériát nyitottak. A vendéglátóegység neve Egérlyuk. A szülők előrelátóan félretették az úszóbajnok bevételét, abból építették a pizzériát az egykori családi nyaraló udvarán.

Van egy díszpolgári cím, amit visszautasított

Idén augusztusban Csőzik László, Érd polgármestere a közösségi oldalán azt javasolta, hogy adományozzanak díszpolgári címet az immár kétszeres olimpiai bajnok Milák Kristófnak. Majd a poszt alatt egy hosszú kommentben leírta, hogy Egerszegi irányába is megtették ezt a gesztust, ám ő ezt a kezdeményezést „a maga végtelen szerénységével és bölcsességével, zavarba ejtően udvariasan elhárította”.

A nővére volt Milák Kristóf első edzője

Egerszegi Krisztina testvére, Egerszegi Klára szerettette meg Milák Kristóffal az úszást. Kristóf hatéves korában tanult meg úszni Érden, ahol első mestere az ötszörös olimpiai bajnok testvére, Egerszegi Klára volt.

Felnőttként az lett az egyik kedvenc étele, amit gyerekként nem szeretett

Egerszegi Krisztina kerüli a nyilvánosságot, mert nem akarja, hogy a szavait kiragadják a kontextusból. 2017-ben viszont nyilatkozott a Nők Lapja című újságnak. Akkor többek között arról is beszélt, hogy felnőttként megszerette a rakott kelt, amit gyerekkorában messze elkerült.

Bill Clintont is elkápráztatta az uszodában

Az 1996-os atlantai olimpián 400 méter vegyesen harmadikként ért be, 200 méter háton viszont fölényes győzelemmel szerezte meg az olimpiai aranyat Bill Clinton amerikai elnök jelenlétében, ezzel az ausztrál Dawn Fraser után a világ második úszónőjeként győzött három egymást követő ötkarikás játékon ugyanabban a számban.

Harmadik olimpiája után bejelentette visszavonulását.

2022-ben nagykövet lett

A háromgyerekes családanya két évvel ezelőtt elvállalta az Úszó Nemzet Program nagyköveti posztját, azóta az uszodákat járva népszerűsíti az úszást a gyerekek körében.

Egerszegi Krisztina teljesítményét, pályafutását, sportolói nagyságát díjak, érdemérmek tucatjaival ismerték el. Több alkalommal is az év úszója (1988–1996) és az év sportolója (1988–1993, 1996), 1992-ben Európa legjobb női sportolója lett.

1992-ben Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje, 1996-ban a Magyar Örökség díj, 1995-ben Olimpiai aranygyűrű, 1996-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje a csillaggal kitüntetést vehetett át.

2001-ben az évszázad magyar sportolójának választották meg, megkapta a Nemzetközi Olimpiai Bizottság Olimpiai Érdemrend ezüst fokozatát, és beválasztották az úszás halhatatlanjai, az International Swimming Hall of Fame tagjai közé.

2005-ben NOB-elnöki különdíjjal, 2007-ben Prima Primissima díjjal tüntették ki. 2013-ban Magyar Szent István-renddel jutalmazták (első nőként és az első sportolóként kapta meg a kitüntetést), és beválasztották a Magyar Úszó Hírességek Csarnokába. Mindemellett az I. kerület (1995) és Budapest (2011) díszpolgára, írja az MTI.

(Borítókép: Egerszegi Krisztina 2022. június 14-én. Fotó: Papajcsik Péter / Index)